פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   קרי הותקף בשימוע בבית הנבחרים: "איראן תקבל מבול מזומנים"

   שר החוץ האמריקני התייצב בוועדת יחסי החוץ, שם נשאל על עסקת הגרעין. יו"ר בית הנבחרים הרפובליקני: "בזמן שטהראן תתחזק, אנחנו נהיה חלשים יותר". קרי: ללא הסכם, טהראן תתקדם לעבר פצצה

   קרי הותקף בשימוע בבית הנבחרים: "איראן תקבל מבול מזומנים"
   צילום: רויטרס, עריכה: טל רזניק

   שר החוץ של ארצות הברית ג'ון קרי מעיד היום (שלישי) בשימוע של ועדת יחסי החוץ של בית הנבחרים על הסכם הגרעין שנחתם עם איראן. לצדו של קרי מעיד גם שר האנרגיה ארנסט מוניז, שהיה מאדריכלי העסקה שהושגה בווינה. זהו השימוע הפומבי השני שעוברים בכירי הממשל בשבוע האחרון, כחלק מהתקופה שניתנה לקונגרס לבחון את ההסכם.

   יו"ר בית הנבחרים הרפובליקני אד רויס תקף את ההסכם וטען כי הוא מעניק לאיראן "מבול של מזומנים", בזמן שהוא מחליש את יכולתה של וושינגטון ללחוץ על טהראן. "אם ההסכם יאושר, איראן תקבל מבול של מזומים שיחזקו את עמדתה הבינלאומית", טען רויס. "בזמן שאיראן תתחזק, אנחנו נהיה חלשים יותר".

   קרי הזהיר כי אם הקונגרס לא יאשר את הסכם הגרעין, טהראן תתקדם לעבר פצצה גרעינית, הסנקציות הבינלאומיות יתפוררו, וארצות הברית תישאר ללא יכולות הפיקוח המעוגנות בהסכם. לדברי קרי, אם ארצות הברית תיסוג מההסכם, יתר המעצמות לא ילכו בעקבותיה.

   שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, בעת שימוע על הסכם הגרעין בועדת החוץ של הבית הנסחרים האמריקני, יולי 2015 (רויטרס)
   קרי בשימוע בבית הנבחרים, היום (צילום: רויטרס)

   בשימוע הקודם שהתקיים בשבוע שעבר בסנאט הותקף קרי על ידי חברי הוועדה הרפובליקנים ובראשם יושב הראש, הסנאטור הרפובליקני בוב קורקר. "טהראן הונתה אותך", הטיח בו קורקר, שהתייחס לעובדה שלפי ההסכם הנפרד שחתמה איראן עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), הרפובליקה האיסלאמית היא זאת שתעביר את הדגימות מהמתקן הצבאי בפרצ'ין, שנחשד כאתר שבו בוצעו ניסויים גרעיניים. ואולם, שר החוץ האמריקני התעקש כי מי שסבור שניתן היה להשיג הסכם טוב יותר, שוגה "בפנטזיות של חדי-קרן".

   בשבוע הבא יגיע קרי לביקור במזרח התיכון - למצרים ולמדינות המפרץ הפרסי - לדיונים על הסכם הגרעין ובמאבק בארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש). בהודעה של מחלקת המדינה שפורסמה אמש בלטה העובדה שישראל לא מוזכרת בין המדינות שקרי עתיד להגיע ולבקר בהן. ב-2 באוגוסט יגיע קרי לקהיר למה שהוגדר כ"אשרור המחויבות האמריקנית לשימור השותפות עם מצרים". יום לאחר מכן ייצא שר החוץ לדוחא, בירת קטאר, כדי להיפגש עם מקביליו מערב הסעודית, מאיחוד האמירויות, מבחריין, מכוויית, מעומאן ומקטאר.

   אי-הגעתו של קרי לישראל במסגרת מסעו לאזור בנוגע להסכם הגרעין עם איראן מעידה על המתיחות בין וושינגטון לירושלים בסוגיה. בימים האחרונים נרשמו חילופי דברים קשים בין קרי לבין בכירים ישראליים על רקע ההסכם. ביום שישי האחרון האשים קרי את המתנגדים להסכם, ובהם ישראל, בכך שהם מאפשרים ל"פחד ולאמוציות" להכתיב את שיקול דעתם. "התחלנו (את המשא ומתן עם איראן) עם זמן פריצה (לפצצה גרעינית) של חודשיים. בעזרת ההסכם, במשך עשר שנים, זמן הפריצה יהיה שנה אחת או יותר. האם ישראל בטוחה יותר כאשר זמן הפריצה הוא שנה, או חודשיים?", שאל קרי את הקהל בנאומו במכון המחקר "המועצה ליחסי חוץ" בניו יורק. נוסף על כך, טען כי אם הקונגרס האמריקני יצביע נגד קבלת הסכם הגרעין עם איראן, "העולם יאשים את ישראל".