ניצב בדימוס במשפט ניסו שחם: רומן בין קצין לשוטרת? לא הייתי מדווח

ראש הרשות להגנת עדים, אבי בן חמו, אמר במהלך דיון בעניינו של ניצב בדימוס שחם, המואשם בעבירות מין עם שוטרות, כי לתפיסתו אין פסול ביחסים בין קצין לשוטרת הכפופה לו. "אני לא מתערב. איזו עבירה יש פה?"

יהושע בריינר, כתבנו לענייני משפט
23/07/2015
צילום: יותם רונן, עריכה: מתן חדד

(ניסו שחם נותן עדות לראשונה במשפטו, מרץ 2015)

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר

"אם יש ביחידה שלי יחסי מין בהסכמה בין קצין בכיר לבין סיירת (שוטרת), אני לא מדווח. איזו עבירה יש פה?" – כך העיד היום (חמישי) ניצב בדימוס ומי שמשמש כיום כראש הרשות להגנת עדים, אבי בן חמו, במשפטו של ניצב בדימוס ניסו שחם, המואשם בהפרת אמונים ובעבירות מין בשוטרות בבית משפט המחוזי בתל אביב. בן חמו, שהיה ראש אגף התנועה וכיהן בתפקידים בכירים נוספים במשטרה, הגיע לבית המשפט במסגרת פרשת ההגנה של שחם ובעדותו סיפר על עמדתו האישית בעניין רומנים בין קצינים בכירים לשוטרות זוטרות.

"לא באתי להעיד על ערכים של אף אחד, אני לא סקסולוג. באתי להעיד פה על נהלים", אמר בן חמו לאחר שנשאל כיצד הוא מתייחס למצב שבו קצין בכיר מאשר הקלות לשוטרת שהוא מקיים עמה רומן, בהתייחס לאישומים נגד שחם. "אני לא מומחה לאתיקה וכל סוגיה צריכה להיבחן לגופו של עניין", אמר.

"מה אני, סקסולוג?". בן חמו(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

כאשר נציג המחלקה לחקירה שוטרים (מח"ש) עו"ד רונן יצחק שאל אם היה מדווח על יחסי מין בהסכמה בין סגן ראש האגף שפועל תחתיו לבין שוטרת מן השורה, הבהיר כי לא היה עושה דבר. "לא הייתי מדווח, זה לא ענייני. האם יש פה איזושהי עבירה שאני צריך לדווח עליה? אני אמור לדווח רק על מה שלא חוקי", אמר. "הרי ממילא כל שוטרת שמקודמת מיד מדברים עליה, ואני אומר לך שממילא 90% ממה שאומרים זה רכילות. אם הייתי מדווח על כל רכילות שהייתי שומע, כל היום הייתי רק מדווח".

עדותו של בן חמו התייחסה גם לאישור קידומי דרגות והטבות עבור קצינים בכירים, והעלתה תמונת מצב מדאיגה. מדבריו עולה כי התהליך נעשה בצורה כמעט אוטומטית, ללא בחינה מעמיקה של מתן ההטבות. "קצינת כוח האדם הייתה בודקת אם השוטר שרוצה להיות מקודם עומד בתנאי הסף ואם ישנה המלצה של מפקדיו הישירים – הייתי חותם", העיד בן חמו. "מדובר בעשרות טפסים בבת אחת - קידום בדרגה, יציאה ללימודים, כמויות אדירות של חומר שהיו מביאים, ולכן הייתי חותם".

"לא באתי להעיד על ערכים של אף אחד". שחם ובן חמו, היום(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

לדברי בן חמו, הבכירים אף ביקשו שלא לחתום על ההעלאות בדרגות משום שמדובר בבירוקרטיה בלבד. "בשלב מסוים אפילו ביקשנו לוותר על החתימה שלנו, הרי אין לי שום כלים לקחת 150 בקשות ולנהל לגבי כל אחת מהם בדיקת עומק", אמר. "אם הייתי עושה את זה אנשים היו מקבלים דרגה רק אחרי שבע שנים. כולם בארגון ידעו את זה, וכך זה התנהל ונמשך. כך זה בהעלאה בדרגה וכך זה לגבי החלטה בעניין הארכת שירותו של שוטר. זו המציאות. שאני אזמין 1,500 איש לריאיון אישי?".

בן חמו הוסיף כי על אף נוהג החתימות האוטומטיות, לא הייתה סתירה של הנוהל הבסיסי, משום שהוא סמך על בדיקותיהן של קצינת כוח האדם. "נכון שיש נהלים, אבל הנהלים צריכים לעמוד במבחן המציאות, ואם הם לא עומדים אז מתחיל להתבסס נוהג שעולה על הנוהל", אמר. "אז לא סתרנו את הנוהל, אני חתמתי כי אני סומך על הבדיקות של קצינת כוח האדם ועל ההמלצות של המפקדים הישירים. ככה התנהלו כולם, כל המחוזות וכל האגפים".

"זה לא קשור בכלל לציבור"

בעקבות הדברים, נשאל בן חמו אם ייתכן שניצב יטפל במסמכי בקשה של שוטרת שעמה הוא מנהל רומן. "אם מדובר במקרה שהגיע עם ערימת הטפסים, זה ממש לא מעניין אותי מה היה שם ואם יש או אין קשר רומנטי, כי זה אוטומטי", אמר. "אם יש בעיה חריגה, כמו למשל בקשה לאשר דרגה כשהיא לא שירתה מספיק זמן, והיו לי איתה יחסים לפני כן – זה פסול ויש בזה טעם לפגם. לא הייתי נוגע בזה, כי זה לא אתי, אבל אם זה מסוג הבקשות שבשגרה – היא לא צריכה להיפגע מזה שהיה לי איתה משהו".

נציג מח"ש הקשה על בן חמו ושאל האם אין בכך פגיעה באינטרס הציבורי, כשקצין מטפל בעניינים של שוטרת כשהוא ביחסים עמה, גם אם מדובר בבקשה שגרתית. "המטרה היא למנוע פגיעה באישה, זה לא קשור בכלל לציבור", ענה בן חמו.

לדיון שהתקיים היום הגיעו גם חבריו הקרובים של שחם ובהם הסופר מאיר שלו המלווים אותו לאורך משפטו. בשבועות הקרובים צפויים להימשך טיעוני ההגנה בהובלת סנגוריו של שחם, עורכי הדין בועז בן צור, עודד גזית ודקלה סירקיס.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully