וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבאים בתור למיפוי גנטי - הכלבים

אבי בליזובסקי, אתר הידען

29.9.2002 / 19:49

ויכוחים בין מדענים לגבי המועמדים הבאים אחרי שמיפוי הרצף הגנטי של בני אדם ועכברים כמעט והושלם; המועמדים הנוספים: שימפנזים, תרנגולים ודבורים

הכלב עשוי להיות בעל החיים הבא שהגנום שלו ימופה, זאת לאחר שהרצף הגנטי של בני האדם והעכברים נמצא בפני השלמת המיפוי.
פקידים בכירים בארה"ב הציבו את הכלבים בראש הרשימה לאחר ויכוחים בין מדענים. המועמדים האחרים הם השימפנזים, התרנגולים והדבורים. קריאת הקוד הגנטי המלא של בעל חיים תאפשר לשפוך אור על הבריאות וההתנהגות האנושית. ואולם בשל מבחר בעלי החיים, ביקש המכון הלאומי האמריקני למחקרי גנום האדם את עזרתם של מדענים מכל רחבי העולם בבחירת המועמדים.

מאתיו בינס מהקרן לבריאות בעלי החיים בדרום אנגליה כתב מאמר ובו קרא למפות את הרצף הגנטי של הכלבים. לדבריו, ההשבחה של זני כלבים מקבילה לאפשרות של נישואים פנימיים באוכלוסיה אנושית מבודדת, דבר נדיר במין האנושי. לפיכך יש תועלת בלימוד המחלות המורכבות שקשה למדוד אותם אצל בני האדם.

בראש לובי תומכי הכלבים עומדים חוקרים במרכז לחקר הסרטן על שם פרד הצ'יסון ואוניברסיטת ברקלי בקליפורניה. לדבריהם, הבנת הרצף הכלבי יאפשר להבין טוב יותר סוגיות בבריאות האדם. הכלבים סובלים מכ-400 מחלות שונות, רובן דומות למחלות אנושיות. לפחות בכל הקשור לכלבים ניתן יהיה להימנע מרביה, כך שמחלות גנטיות יוכלו להכחד בתוך כמה דורות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully