וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחקר בארה"ב: קטינים נחשפים לפרסומות לאלכוהול יותר ממבוגרים

29.9.2002 / 10:54

החוקרים: יצרני האלכוהול מפרסמים במגזינים לנוער, וההורים אינם מודעים לכך; דו"ח שהוגש לקונגרס המליץ למנוע חשיפת יתר של נוער לפרסומות לאלכוהול; היצרנים: המחקר אינו מדויק

ממחקרים חדשים שנערכו לאחרונה בארה"ב עולה כי קטינים חשופים יותר לפרסומות למשקאות אלכוהוליים בהשוואה למבוגרים. על פי דו"ח של המרכז לשיווק אלכוהול באוניברסיטת ג'ורג'טאון בארה"ב, בני נוער חשופים לעתים קרובות יותר ממבוגרים לפרסומות למשקאות אלכוהוליים במגזינים.

על פי הדו"ח, 45 אחוז מהצעירים בגילאי 20-12 נחשפים יותר לפרסומות לבירה במגזינים בהשוואה למבוגרים מעל גיל 21; 27 אחוז מהם חשופים יותר לפרסומות למשקאות אלכוהוליים בהשוואה למבוגרים מעל 21.

לדברי ג'ים אוהרה, אחד ממנהלי של המרכז לשיווק אלכוהול בג'ורג'טאון, הממצאים מוכיחים שיש לקבוע תנאים מחמירים יותר בפרסומות לבירה ומשקאות אלכוהוליים אחרים. "ההורים באמריקה צריכים להיות מוטרדים מאוד ממצאי הדו"ח", אומר אוהרה. "הם אינם רואים את הפרסומות למשקאות אלכוהוליים, אך ילדיהם נחשפים להן בצורה משמעותית. וזאת, מהסיבה הפשוטה: תעשיית הבירה והמשקאות האלכוהוליים משקיעה כספים רבים בפרסום במגזינים לנוער, וההורים - שאינם מעיינים בהם - אינם מודעים לכך".

גורמים בתעשיית הבירה דוחים את ממצאי הדו"ח. הם מטילים ספק בשיטת המחקר ואף מעלים את האפשרות להטיה של ממצאי הדו"ח נגד התעשיה. דן טירנו, סגן נשיא יצרנית בירת "הייניקן" בארה"ב, טוען כי החוקרים לא דייקו כאשר הגדירו במחקרם מגזינים מסוימים כמגזינים המיועדים בעיקר לבני הנוער.

לדבריו, חברת "הייניקן" מפרסמת רק במגזינים שקהל הקוראים שלהם הוא בעיקר מבוגרים, המורשים על פי חוק לצרוך ולרכוש אלכוהול. וזאת, לטענתו, בניגוד לטענת החוקרים, כי המגזינים מיועדים במובהק לקהל צעירים מתחת לגיל 21.

האחריות מוטלת על החברה כולה

ועדת הסחר הפדרלית (FTC) הפיקה ב-1999 דו"ח מיוחד בנושא לקונגרס האמריקאי. זאת, בעקבות ויכוח סוער בציבור האמריקאי בנושא השפעת פרסומות אלכוהול על שתיה בקרב צעירים מתחת לגיל 21. ועדת הסחר המליצה אז לקונגרס לקבוע כי יצרניות המשקאות האלכוהוליים - הקובעות בעצמן את אופן הפרסום - צריכות לאמץ קווים מנחים מוגדרים וקבועים לפרסום מודעות.

המרכז לשיווק אלכוהול באוניברסיטת ג'ורג'טאון יעביר את הדו"ח לוועדת הסחר הפדרלית לצורך בחינה מחודשת של הנושא, לאור ממצאיו הקשים. "הוכחנו כי יצרניות משקאות אלכוהוליים נכשלו כישלון חרוץ ביישום החלטות הוועדה מ-1999, שמטרתן היתה למנוע חשיפת יתר של נוער לפרסומות ומודעות למשקאות אלכוהוליים", אמר אוהרה.

חוקרי המרכז בג'ורג'טאון ביססו את מחקרם על נתונים על אודות 80 אחוז מהפרסומות למשקאות אלכוהוליים שהופיעו במגזינים בארה"ב ב-2001. ממצאים אלו הוצלבו עם נתונים של מחקר אחר, על מידת החשיפה של צעירים ומבוגרים לאותם מגזינים. מנתוני המחקר התברר, בין השאר, כי בקרב הצעירים, כ-80 אחוז נחשפו יותר לפרסומות של בירה "הייניקן" בהשוואה למבוגרים; בקרב המבוגרים (מעל 21), רק כ-8 אחוז נחשפו יותר לפרסומות של בירה
"באדוויזר" בהשוואה לצעירים. עוד עולה מהנתונים, כי מספר הצעירים שצפו בפרסומות בטלוויזיה לקוקטייל אלכוהול רוסי חדש, גבוה פי שניים ממספר המבוגרים שצפו באותה הפרסומת.

אוהרה ציין, עם זאת, כי יש להכיר גם בעובדה שהמפרסמים מנסים להגיע לקהל היעד של צעירים בשנות העשרים לחייהם, דרך פרסום במגזינים פופלריים, כדוגמת "רולינג סטונס", שאותם קוראים גם בני נוער רבים. "עם זאת, אם רוצים להפחית את מידת החשיפה של צעירים לפרסומות למשקאות אלכוהוליים, צריך למנוע את פרסומן במגזינים אלו. האחריות צריכה להיות של החברה כולה, כמו גם של יצרניות המשקאות האלכוהוליים", מסכם אוהרה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully