יעלון: "טרגדיה"; שלח נגד נתניהו: "נכשל בסוגיה שניכס לו"

בישראל זועמים בעקבות ההודעה על ההסכם שגובש בין איראן למעצמות. סגנית שר החוץ חוטובלי אמרה כי ישראל תפעל כדי למנוע את אשרור ההסכם. דנון בריאיון לאולפן וואלה!NEWS: "ניצחון לארגוני הטרור מול העולם המערבי"

צילום: לע"מ, עומר מירון, רויטרס; עריכה: גדי וינסטוק

(נתניהו, היום: "הסכם הגרעין - טעות היסטורית")

טוב לדעת (מקודם)

נובמבר סייל: ההזדמנות שלכם לנצח את הכאב - במבצע

לכתבה המלאה

בישראל מיהרו לצאת נגד הסכם הגרעין שגובש הבוקר (שלישי) בווינה בין שש המעצמות לבין איראן. שר הביטחון משה יעלון התייחס להסכם ואמר כי מדובר ב"ניצחון דרך השקר וההונאה של מי שהגיעה בעמדת נחיתות למשא ומתן, ויצאה ממנו כשידה על העליונה". הוא הוסיף: "העולם החופשי העניק היום לגיטימציה לדרך הטרור, במקום להיאבק בה בכל דרך. ההסכם הזה הוא טרגדיה לכל מי שחותר לשמירה על הסדר העולמי ולכל מי שחרד מהפיכתה של איראן למדינה בעלת נשק גרעיני".

יעלון הוסיף כי "ההסכם הזה, שככל שהתקדמו לעברו התבררו עומק הוויתורים שבו כלפי איראן והנסיגה מקווים אדומים שהמעצמות הציבו, הוא החמצה היסטורית ומסוכנת באופן חסר תקדים, שתהדהד עוד שנים ארוכות. האם העולם הוא היום מקום בטוח יותר? כמובן שלא. מדינת ישראל תוסיף לפעול באחריות ובשיקול דעת כדי להגן על ביטחונם של אזרחיה. אנו מחויבים למנוע מאיראן להתחמש בנשק גרעיני, ובמידת הצורך נדע להגן על עצמנו בכוחות עצמנו".

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, אמרה כי מדובר ב"הסכם כניעה היסטורי של המערב לציר הרשע בראשות איראן". לדבריה, ההשלכות של ההסכם בעתיד הנראה לעין הן חמורות מאוד. "איראן תמשיך לפזר את גרורות הטרור שלה לכל עבר, תמשיך ללבות את המזרח התיכון, וחמור מכול תעשה צעד ענקי לכיוון היותה מדינת סף גרעינית". סגנית שר החוץ הוסיפה כי ישראל תפעל בכל האמצעים הדיפלומטיים על מנת לנסות למנוע את אשרור ההסכם.

"השלכות חמורות מאוד". חוטובלי (צילום: יואב דודקביץ')

שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, דני דנון, הגיב על ההסכם בריאיון לאולפן וואלה!NEWS, ואמר כי הוא רע לא רק לישראל. "הוא רע לעולם המערבי, שהתגייס, רתם כוחות, הטיל סנקציות, הגיע לרגע האמת ובסוף נסוג אחרונה", הסביר השר דנון. "נכון, תהיה האטה בתהליך ההתעצמות הגרעינית של איראן, אבל האטה, לא עצירה, ויהיה פה משב רוח גבי לטרור במזרח התיכון. יחגגו היום בחיזבאללה. זה ניצחון לארגוני הטרור מול העולם המערבי".

גם שרת התרבות והספורט, מירי רגב, התייחסה להסכם ואמרה כי "איראן קיבלה היום רישיון להרוג וצריך לשלול אותו בטרם יהיה מאוחר מדי". לדבריה, העובדה שבטהראן חוגגים מלמדת על כך שההסכם רע לעולם החופשי ולאנושות. "עכשיו הזמן להתלכד כולם בתוך הבית ולצאת למתקפת הסברה על דעת הקהל האמריקני", אמרה השרה רגב. "עוד לא נאמרה המילה האחרונה, והקונגרס האמריקני אינו בשל לאישור הסכם כניעה של המערב עם מדינת הטרור".

"איראן קיבלה היום רישיון להרוג". רגב (צילום: ניב אהרונסון)

שר החוץ לשעבר, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, הגיב אף הוא על ההסכם ואמר: "הסכמים שמתעלמים מניסיון העבר – מסכנים את העתיד". הוא הוסיף כי ההסכם עם איראן ייזכר בהיסטוריה באותה שורה עם הסכם מינכן ועם ההסכם עם צפון קוריאה. "מעל ההסכם הזה מתנוסס דגל שחור, והוא ייזכר בהיסטוריה כיום שחור לעולם החופשי כולו", הוא הוסיף. "ההסכם הזה שמתעלם מהסכנות הגדולות. הוא הסכם של כניעה מוחלטת לטרור ולאלימות בלתי-מרוסנת בזירה הבינלאומית. על מדינת ישראל לדאוג בכל עת ובכל מצב להגן על עצמה ולזכור שאם אין אני לי מי לי".

ח"כ שלח מאשים את נתניהו: "עדות לכישלון מדיניותו"

השר אופיר אקוניס טען כי הדבר היחיד שמובטח בכל הקשור להסכם עם איראן הוא שהוא לא יקוים, ושהיא תמשיך לפתח גרעין שיאיים על שלום העולם כולו. "הכותרות, החיבוקים, והחיוכים בווינה היום מבטיחים כבר מחר דאגה, חשש, וחוסר ביטחון לכלל המדינות במזרח התיכון ולמדינות שחתמו על ההסכם", אמר השר. "מצער שבמקום ללמוד מטעויות שנעשו בהיסטוריה הקרובה, ישנם גורמים בקהילה (הבינלאומית) שחוזרים עליהן".

ח"כ עפר שלח (יש עתיד) אמר כי ההסכם שגובש הוא מדאיג. לדבריו, הוא אמנם מסיג את תכנית הגרעין האיראנית לאחור, אבל התמורה בעייתית. כמו כן, הוא הטיל את האחריות על ראש הממשלה: "זוהי עדות לכישלון החרוץ של מדיניות ראש הממשלה בסוגיה שאותה ניכס לעצמו וניהל לבדו, תוך התעלמות מן הביקורת בישראל ובעולם, באמירה השחצנית שהוא ידע לעצור את הגרעין האיראני", אמר ח"כ שלח. "נתניהו בחר באסטרטגיה של עימות עם הממשל האמריקני, תוך שהוא פוסע ברגל גסה לתוך הפוליטיקה בוושינגטון, וגרם לכך שישראל לא הייתה מיוצגת בלוזאן או בווינה ולא השפיעה על המשא ומתן ברגעיו הקריטיים ביותר".

שיחות הגרעין בווינה (צילום: רויטרס)

הבוקר, יום לאחר המועד הסופי שנקבע לגיבוש הסכם גרעין בין איראן למעצמות, הודיעו דיפלומטים משני הצדדים כי הצליחו להגיע להסכם. בהמשך הבוקר צפויים נציגי הצדדים להיפגש פעם נוספת, ובתום הפגישה הם יכנסו מסיבת עיתונאים ובה ימסרו הצהרה משותפת בנושא ההסכם ההיסטורי.

על פי גורמים דיפלומטיים המעורים בהסכם, הסעיפים המרכזיים בו כוללים את הסרת הסנקציות הכלכליות מעל איראן בתחילת 2016. עם איראן תפר את ההסכם, הסנקציות יוחזרו בתוך 65 יום. עוד על פי ההסכם, אמברגו הנשק על איראן יוותר למשך תקופה של חמש שנים, המדינה תאפשר פיקוח על כל מתקני הגרעין והצבא, בתיאום עם גורמי המשטר האיראני, תחשוף את הניסויים הגרעיניים שביצעה עד היום ותאפשר תשאול מדעני גרעין. על פי הגורמים, במקרה של מחלוקת בנוגע להפרת ההסכם תכונס ועדה לדון בנושא, ובה ישתתפו נציגי המעצמות ואיראן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully