טורים ומדורים

"אם יגיד שנפגשנו הוא מחוק אצלי": קשריו המפוקפקים של ראש עיריית אשקלון

הוא טוען שסגר מטמנה של ארגון פשע, אך קיים מפגש לילי עם בעליה. לממלא מקומו לקוחות המקושרים לעבריינים. ויש גם תקציב כדורגל מנופח ותלונה על מינויים פוליטיים. תחקיר וואלה!NEWS חושף: השאלות הקשות של המשטרה לאיתמר שמעוני, שמצדו טוען: "אתם טועים ומטעים"

11/07/2015
עריכה: ניר חן

איתמר שמעוני נכנס לתפקיד ראש עיריית אשקלון עם הרבה רעש וצלצולים. מאז שניצח בבחירות ב-2013 בפער גדול, הוא צבר מוניטין של מי שאינו נרתע מארגוני הפשע. לצד זאת, הוא עורר סערה כאשר הורה להפסיק העסקת פועלים ערבים בעיר אחרי מבצע "צוק איתן". שמעוני צבר פופולריות רבה יותר מקודמו בני וקנין, שנתפס כדמות אפרורית.

עם זאת, כמה שאלות מטרידות ממשיכות ללוות את כהונתו של ראש העירייה האהוד. המשטרה בודקת בימים אלו כמה חשדות נגד שמעוני: אי-סדרים בתקציב קבוצת הכדורגל הפועל אשקלון ומינויים פוליטיים לתומכיו לאחר הבחירות לראשות העירייה. נוסף על כך, במשטרה בודקים אם עמד שמעוני בקשר עם גורמים שמזוהים עם ארגוני פשיעה.

עוד בוואלה!

המדריך המלא לניתוחי אף בשיטה אנדוסקופית

בשיתוף zap doctors
ראש עירייה אהוד. איתמר שמעוני בוועידת המשפט באשקלון(צילום: מערכת וואלה!, ראובן קסטרו)

שמעוני מתגאה בכך שלקח חלק בסגירת מטמנת הזבל היחידה באשקלון. בעלי המטמנה היה אילון מכלוף, איש עסקים מאשקלון, שעל פי חשד המשטרה שימש "איש הקש" של העבריין שלום דומרני. עם זאת, כפי שאנו חושפים כאן לראשונה, לאחר סגירת המטמנה ובמהלך הבחירות לראשות עיריית אשקלון ב-2013, נערכה פגישה לילית בין מכלוף לשמעוני בחניון של בית מלון. לא ברור מה נאמר בפגישה, אבל שמעוני טען לאחריה כי מכלוף הוא עבריין המשתייך לדומרני, ובשיחות סגורות מוסיף להתייחס למטמנה כשתייכת לארגוני פשיעה. מה שמעלה את השאלה, מדוע מועמד לראשות עירייה נפגש עמו?

תלונה על 40 מינויים

המשטרה בוחנת תלונה על כ-40 מינויים בעיריית אשקלון לאחר בחירותו של שמעוני. הנושא נמצא גם בבדיקת מבקר המדינה, וביום רביעי התקיימה במשרד המבקר פגישה שבה השתתפו ראש העירייה איתמר שמעוני והמנכ"ל חיים סופר. הם התבקשו להגיב לממצאים שהציגו להם אנשי משרד מבקר המדינה.

מעיריית אשקלון ביקשו להבהיר כי הפגישה עם בכירי מבקר המדינה נערכה בעקבות בקשה של ראש העיר, כחלק תהליך רגיל ותקין של רשות מקומית.

טענה נוספת שהועלתה כלפי שמעוני מצד גורמי אופוזיציה בעיר היא תשלום דמי שתיקה בסך חצי מיליון שקלים לעובדת שהייתה כפופה לו בעת ששימש מנכ"ל חברת "אתרים", חברה ממשלתית-עירונית לפיתוח התיירות בעיר תל אביב – יפו. לאחרונה נחשף בערוץ 10 כי התשלום נועד להשתיק תלונה על הטרדה מינית נגד שמעוני. שמעוני והעובדת מסרבים להתייחס לפרשה.

"לא יכולתי למנוע את התאונה"

ב-2003 דרס שמעוני למוות הולך רגל. הוא לא הועמד לדין, אף שלפי עדותו בפני חוקרי אגף התנועה של המחוז הדרומי הוא שתה אלכוהול לפני שהתיישב בכיסא הנהג. באותו הערב הוא סעד עם חברתו, לימים אשתו, במסעדת "פטרה" באשדוד. "ישבנו במקום ואכלנו סלט ועוגה", סיפר שמעוני בחקירתו. "אני שתיתי דיאט קולה וכוס של קוקטייל אורגזמה, עם קצת אלכוהול, לא חזק, מדובר בקוקטייל שמנת". כאשר חזר שמעוני בסביבות 02:30 בלילה לביתו באשקלון, הוא פגע בהולך רגל והרג אותו במקום.

שמעוני העיד: "ראיתי את הדמות במרחק. הוא היה לבוש שחור, חולצה קצרה. הנעליים היו נעלי ספורט ולכן הבנתי שמדובר באדם, אבל זה היה מאוחר מדי, זה עניין של שנייה וכבר פגעתי באדם. אני יכול לומר מניסיוני כנהג שלא יכולתי למנוע את התאונה. מדובר בשנייה או בשבריר של שנייה. קשה מאוד למנוע זאת. אפילו לא הספקתי להגיב לדמות שראיתי. הייתי במהירות 60-90 קילומטר לשעה".

אף ששמעוני לא הועמד לדין, מתברר כי חברת הביטוח של עובדי הממשלה שילמה 50 אלף שקלים כדי להימנע מתביעה מצד יורשי ההרוג. באותה העת היה שמעוני עובד משרד הבריאות, והרכב מסוג טויוטה שבו נהג בעת התאונה היה שייך למדינה. לידי וואלה!NEWS הגיע כתב ויתור קבלה ושחרור שנחתם בין משפחת המנוח - שהותיר אחריו אישה וילדים - לבין המדינה, ובו נאמר: "מאשרים ומצהירים שעם קבלת הסכום של 50 אלף שקלים שיישלחו אלינו בהמחאה לאחר חתימתנו על כתב שחרור וסילוק תביעת העיזבון... לא יהיו כל תביעות כלשהן בגין העיזבון של המנוח נגד ממשלת ישראל או הקרן הפנימית לביטוחי הממשלה או נגד כל אדם או גוף הפועלים בשמם".

תגובת עיריית אשקלון: "שמעוני היה מעורב בתאונת דרכים טראגית במהלכה נהרג אדם. החקירה העלתה כי שמעוני פעל ללא דופי ולא יכל למנוע את התאונה. כבר למחרת הוחזר לו הרישיון והתיק נסגר. צר לנו ש-12 שנים אחרי, אתם בוחרים לרקוד על דמו של ההרוג".

"תעשה לי פגישה עם איתמר שמעוני"

מידע מודיעיני המצוי חוקרי להב 433 מצביע על קשרים שניהל לכאורה שמעוני עם אנשים המזוהים עם ארגון הפשיעה של שלום דומרני, בעיקר אלו המנהלים עסקים באשקלון.

אחד התיקים שהסעירו את אשקלון ממש לפני הבחירות למועצות המקומיות עסק במטמנת זבל שנמצאת בבעלות איש העסקים אילון מכלוף. המשטרה טענה אז כי מדובר במטמנת זבל ששייכת לראש ארגון הפשיעה הדרומי, שלום דומרני, וכי מכלוף הוא איש הקש בסיפור. המטמנה נסגרה עוד לפני כניסתו של שמעוני ללשכה המרווחת בקומה הרביעית בבית העירייה. מאז נסגר התיק, אילון מכלוף טוען לחפותו ואף מצהיר כי כלל אינו מנהל קשרים עסקיים עם דומרני. הדבר לא מפריע לשמעוני לטעון בכל הזדמנות אפשרית כי הוא זה שאחראי לניקוי העיר מעבריינים ומציג בין הישגיו את סגירת המטמנה של מכלוף. ראש העירייה, שמנסה להתנער בכל דרך אפשרית מקשרים עם עבריינים, מכנה את מכלוף עבריין שהצליח להפיל. מכלוף אף הגיש תביעת דיבה נגד שמעוני בגין אמירות אלו.

"בלילה בלילה מאוחר"

עם זאת, מתמלילי האזנות סתר שהגיעו לידי וואלה!NEWS חדשות עולה תמונה מטרידה: ב-30 בספטמבר, זמן קצר לפני הבחירות לעיריית אשקלון, נפגש שמעוני עם אילון מכלוף. קודם לכן, התנהלה השיחה הבאה בין מכלוף לממלא מקום ראש העירייה, שמשמש גם כיום ממלא מקום של שמעוני, יורם שפר: "תעשה לי פגישה עם איתמר שמעוני לבד, בלי אף אחד אבל", נשמע מכלוף אומר לשפר. "אין בעיה, עוד היום אם אתה רוצה, מה אכפת לי", השיב לו שפר.

מכלוף: "אני אשמח, אין לי בעיה, יכול להיות היום אבל מאוחר בלילה ועם אף אחד".

שפר: "בלילה בלילה מאוחר".

מכלוף: "עם אף אחד, תסביר לו, תגיד לו אם יגיד למישהו שנפגשתי או משהו, לא יודע, אפילו לא למספר שתיים שלו, הוא מחוק אצלי".

שפר: "אני אדאג לזה, אתה והוא לבד, בסדר?"

מכלוף: "כן, גם אתה יכול להיות, זה אין בעיה".

ההקלטות הללו הדליקו נורה אדומה אצל חוקרי היחידה הארצית לפשיעה כלכלית (יאל"כ) של להב 433. "האם היה מפגש בין אילון מכלוף לאיתמר שמעוני?", שאל חוקר היאל"כ את שפר. "כן", ענה לו שפר, כשהוא מגלה כי השניים שוחחו עוד בטרם נהפכו ליריבים של ממש בזירה העירונית. הפגישה נערכה בשעת לילה, בחניון תת-קרקעי במלון "הולידיי אין" באשקלון. "מתי היה המפגש?", המשיך החוקר. "משהו במהלך הבחירות. אילון ביקש ממני להיפגש עם איתמר שמעוני ואני הפגשתי ביניהם, רק הפגשתי, לא שאלתי לא נושא ולא כלום".

חוקרי היאל"כ התעניינו מאוד בתוכן השיחה, שכן מבחינתם, מכלוף מקורב לדומרני - קשר שמכלוף מכחיש מכל וכל. "אילון הוצג בשמו. הוא אמר שהוא יזם ושחשובה לו העיר, משהו כזה באופן כללי. הוא בירך את איתמר שמעוני. זו שיחה בהולידיי אין ושם נגמרה הפגישה".

החוקר: "מדוע נשאלת אם אילון ביקש ממך שתארגן לו פגישה עם גורמים בכירים בעירייה?"

שפר: "הוא לא גורם בכיר בעירייה. הוא בסך הכול היה מתמודד, בשבילי בכירים זה מישהו בעל תפקיד בפועל ואיתמר היה מתמודד כמוני, אני לראשות והוא למועצה, זה היה לפני הבחירות בכלל".

החוקר: "מה היה תפקידו של איתמר שמעוני לפני שנבחר לראשות העיר?"

שפר: "חבר ועדת ביקורת. אני לא יודע איזה ועדות הוא הגיע, רק לישיבות מועצה בעיקרון".

שפר נעצר בחשד לקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי חקירה. חוקרי היאל"כ ניסו לברר ממנו מה הולידה הפגישה הלילית בין מכלוף לשמעוני. "כרגע אני משמש כמשנה לראש העיר", העיד שפר בפני חוקריו. "זה גם תואר ללא שכר כיוון שישנם אנשים לפניי, ובנוסף אני משמש כממונה על מנהל הנדסה, זה האצלת סמכות ראש העיר. יש נוהג כזה שראש העיר מבזר סמכויותיו".

החוקר: "למי אתה כפוף בעבודתך?"

שפר: "לראש העיר המכהן, הכול נעשה בתיאום איתו, אנחנו מתואמים, זה פוליטי אבל הנחיות אני מקבל ממנו".

תגובת עיריית אשקלון: מדובר בפגישת נימוסין שהתקיימה במקום ציבוריי ולבד מדברי היכרות לא נאמר דבר. בימים אלה מתנהל בין השניים הליך משפטי. לאחרונה סירבה הוועדה המקומיות לתכנון ובנייה להעניק היתר בנייה למכלוף. כל ההחלטות שהתקבלו בעניינו של מכלוף היו על רקע מקצועי בלבד.

איתמר שמעוני(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

בנוסף לתפקידו בעירייה, לשפר עסק פרט: סוכנות ביטוח. לאחר סגירת המטמנה, כתב שפר מכתב למשרד להגנת הסביבה ובו תיאר את חשיבות המטמנה לעיר, עקב בעיית הפסולת הקיימת בה. המכתב הוא שהוביל למעצרו של שפר. במשטרה חשדו שהמכתב הוא תולדה של יחסים עסקיים עם מכלוף; חברת הביטוח של שפר ביטחה גם את החברה ואת כלי הרכב של אילון מכלוף.

במהלך החקירה העלו החוקרים את שמו של חבר המועצה איתן קסנטיני. קסנטיני, שנעצר בעבר בחשד לקשרים עם דומרני, ביטח גם הוא את עסקיו אצל שפר. "מה הקשר שלך לאיתן קסנטיני?", שאל החוקר את שפר. "הוא חבר מועצה", ענה שפר. "אני חושב שביטחתי לו עסקים שהיו בבעלותו לפני מספר שנים, כמו ה'פישנזון' (פאב במרינה באשקלון, י.א.) ו'האננס', שנמכרו על ידו". במשטרה סבורים כי שני בתי העסק הללו השתייכו למעשה לדומרני וכי גם קסנטיני היה איש קש.
"האם יש ביניכם קשר טלפוני?", המשיך ושאל החוקר בנוגע לקסנטיני. "לא", ענה שפר. "הוא הלך עם ראש העיר שלא נבחר ואני הלכתי בכיוון אחר".

תיק החקירה נסגר מחוסר ראיות. שפר חזר לשמש חבר מועצה וממלא מקום ראש העירייה, לאחר שהצליח לגייס בעבורו תומכים רבים בעיר. מי שניהל את החקירה מטעם להב 433 הוא לא אחר מאשר רב-פקד ערן מלכה, הנאשם בימים אלה בקבלת שוחד. פרקליטו של מכלוף היה עו"ד רונאל פישר. במהלך החקירה הציע פישר למכלוף לסגור נגדו את התיק בתמורה לתשלום. מכלוף סיפר על כך לחוקרי מח"ש ועדותו היוותה זרז לפתיחת תיק פישר.

"הם עובדים שלי, שרמוטות אחד אחד"

ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 נבדקת תלונה על התנהלותו של איתמר שמעוני בכל הנוגע לקבוצת הכדורגל הפועל אשקלון ב-2014. לפי המסמכים, אישרה מועצת עיריית אשקלון להגדיל את התמיכה הכספית להפועל אשקלון מ-1.43 מיליון שקלים ל-2.028 מיליון שקלים, וזאת אף שהפועל אשקלון ירדה מהליגה הלאומית לליגה הארצית, והוצאותיה קטנו. מדובר בתמיכה חסרת תקדים של עירייה בישראל בקבוצת כדורגל. יתרה מזו, באותה הישיבה דנה עיריית אשקלון בגירעון חצי-שנתי חסר תקדים בתקציב, גירעון שאינו מאפשר הקצאת סכומי כסף גדולים. במשטרה בודקים אם הקצאת הכספים נוגעת לקשר אישי, פוליטי וכספי בין שמעוני לבין הבעלים של קבוצת הפועל אשקלון, פרוספר אזגי.

פרוספר אזגי(צילום: קובי אליהו)

בקלטת וידאו שהגיעה לידי וואלה!NEWS נראה אזגי מתרברב בקשר בינו לבין שמעוני ובכך שבנה תקציב באמצעות הקשר עם העירייה, לכאורה: "הם עובדים שלי, שרמוטות אחד אחד, קוקסינלים", אומר אזגי. כוונתו לקברניטי העירייה, ובהם שמעוני ואיתן קסנטיני, אחד מחברי המועצה, שעוד נחזור אליו. "איתן קסנטיני והצוות שלו לא שווים כלום. הם עובדים שלי, שלוש שנים והולכים הביתה. שיזדיינו, למה אני מתהפך עליהם. הם לא יכולים לקנות את הקבוצה, כשיוכלו לקנות, שידברו. הושקעו שבעה מיליון שקל בקבוצה. אני רוצה לראות את הדוחות. תשאל כמה הוא לקח. אני מפחד ממישהו? אני מתרגש ממישהו? ראש העיר היחיד שאני מפרגן לו כל השנים, היחיד שאני מפרגן לו. אני משלם מסים כמו כולם, אבל מה רוצים ממני? סימן שאני בן אדם מעניין. מה אני מוציא מהפה, שווה משהו".

בהמשך, אזגי מסביר כיצד הצליח להעמיד תקציב של שבעה מיליון שקלים, בין היתר באמצעות התמיכה מעיריית אשקלון, ואף מתרעם על מבקריו: "שבעה מיליון שקל תקציב בליגה א'. כוסשלאמאמא שלהם. אני לא שילמתי בליגת העל סכום כזה למאמן. שיסתמו את הפה. אבי נמני, כמה כסף מרוויח? כמה חובות הם סגרו על חשבון הפועל אשקלון עכשיו? מה אנחנו פראיירים?"

המשטרה בודקת אם קבוצתו של פרוספר אזגי אכן קיבלה כספים מהעירייה לאחר שאזגי תמך בשמעוני במרוץ לראשות עיריית אשקלון. נבדק אם אזגי העביר לשמעוני 100 אלף שקלים במזומן במהלך מערכת הבחירות והבטיח להעביר לו 100 אלף שקלים נוספים. בתלונה ליאח"ה, נטען שאדם ושמו משה פונטה, חברו האישי של שמעוני, שאף שימש יו"ר העמותה "חברים למען איתמר שמעוני לראשות העירייה", קיבל תכתובת מייל שעסקה בהחזר הלוואה שאזגי נתן לשמעוני.

כאשר מועצת העירייה דנה בתמיכה להפועל אשקלון, הודיע שמעוני כי הוא מצוי בניגוד עניינים ויצא מהישיבה - אך סירב לפרט את מהות ניגוד העניינים. במשטרה בודקים אם יציאתו של שמעוני מהישיבה הייתה מצג שווא, שכן מנכ"ל העירייה חיים סופר – מינוי אישי של ראש העירייה – השתתף בדיון, סייע בגיבוש ההסכם וחתם עליו.

תגובת עיריית אשקלון: "ראש העיר הנחה את הגורמים המקצועיים בעיריית לפעול להוצאת קבוצת הפועל אשקלון מידיו של פרוספר אזגי, בשל המצב הקשה אליה נקלעה. ראש היה לא היה מעורב במשא ומתן שהתנהל מול אזגי, לא השתתף בדיונים ולא נטל חלק בסיכומים. בכל הזדמנות הדגיש שהוא מצוי בניגוד עניינים עם אזגי בשל הלוואה שניתנה לו בתקופת הבחירות והוחזרה".

"מה לא נתתי לכם? תישרפו כולכם"

החקירה הסמויה של המשטרה עוסקת גם בכמה דמויות שסבבו את שמעוני לאורך השנים ביניהן איתן קסנטיני, שרץ בבחירות למועצת העירייה. חבר המועצה קסנטיני החזיק בעבר פאב במרינה באשקלון ושמו "פישנזון". בעיתון "הארץ" פורסם ב-2008 כי דוחות מודיעיניים של המשטרה הצביעו על כך שהפאב שייך לשלום דומרני. קסנטיני אף נעצר בעבר בחשד לקבלת חשבוניות פיקטיביות מחייל של יצחק אברג'יל. מאז שנכנס למועצת העירייה משמש קסנטיני מעין "נושא כלים" של איתמר שמעוני, בעיקר כאשר ראש העיר נדרש להעביר החלטות במועצה.

שמו של קסנטיני עלה גם בחקירת מטמנת הזבל של אילון מכלוף. בהאזנות הסתר נשמע מכלוף משוחח עם שפר בנוגע לפגישה עם קודמו של שמעוני בתפקיד, בני וקנין. "ככה חושב ראש העיר לנהל את העיר שלו, שכל הפסולת של העיר תישאר זרוקה בעיר עם הכמויות", נשמע מכלוף אומר לשפר. "אני עובר מדורי גיהינום. אם אני אגיד לך מה עברתי היום... אני עולה לקומה רביעית (לשכת ראש העירייה, י.א.), אני רואה אותו (את וקנין, י.א.), אני אומר לו וואלה, הייתי צריך למלא פיס - אותך אני מחפש. אני יורד איתו למטה. הוא אומר לי, טוב, תלך איתי לאוטו. אני אומר לו: תגיד לי, מה קורה? אתה יכול להסביר לי למה מתעסקים איתי? למה עושים לי ככה? מה הוא אומר לי? אומר לי: מה קשור, אני לא יודע במה מדובר. אמרתי לו: לפני שלושה שבועות הייתי אצלך במשרד. ישבנו והסברתי לך את כל הבעיה. למה לא פותרים אותה? אמרת לי: אני יושב על זה, אני מטפל בזה, יש לי הרבה דברים, אני לא שמתי לב".

שפר: "עזוב, הוא לא רואה אותך ממטר".

מכלוף: "אמרתי לו: מה אתה מתחמק ממני? יורם, יצאתי עליו! איתן קסנטיני - עמדו לו השערות. אמרתי לו: מה אתה מתעסק איתי ככה בכלל? תגיד לי, מה אתה מפגר או מה? איתן אומר לי: מה אתה אומר לו מפגר? אמרתי לו: הוא מפגר, זה מפגר. אם אני מאבד את העסק שלי אני שם זין על כולכם, תישרפו הלוואי. תישרפו יא בני זונות, אני כל מה שנתתי לכם, כל מה שעשיתי, תישרפו הלוואי כולכם".

אדם נוסף הקשור לארגונו של דומרני ונצפה יחד עם שמעוני הוא אמנון גלולה, יזם אשקלוני שבעבר עסק בליסינג. בתמונות שהגיעו לידי וואלה!NEWS נראה שמעוני נופש עם חברו משה פונטה ועם אמנון גלולה. התמונות צולמו כחודשיים אחרי הבחירות. המידע המודיעיני של המשטרה מצביע על קשר עסקי כלשהו בין גלולה לבין דומרני. גלולה אינו מסתיר את תמיכתו בראש העירייה: הוא העלה לדף הפייסבוק שלו תמונות של שמעוני עוטה גלימת סופרמן ואף פרסם כמה סטטוסים בגנותו של ראש העירייה הקודם בני וקנין.

תגובת עיריית אשקלון: "ראש העיר פגש באקראי את גלולה במהלך חופשה פרטית בתאילנד. אין בכך פסול וראש העיר לא בודק את הרקע של כל אדם שאומר לו שלום ברחוב. ראש העיר חתם על צו ההריסה לבית העסק שבבעלותו של גלולה".

מעיריית אשקלון נמסר ביחס לטענות בכתבה כי: "אתם טועים ומטעים. הנתונים מוכיחים כי מי שפעל מאז בחירתו לתפקיד נגד גורמים עברייניים בעיר בכל החזיתות היה ראש העיר ועל כך הוא ובני משפחתו משלמים מחיר כבד עד היום. בשנת 2012 טרם נכנס ראש העיר לתפקידו, הופעל צו הריסה אחד בעוד ב-2014 ועד היום הופעלו 44 צווי הריסה, ובניהם של מר מכלוף וגלולה. ראש העיר נחוש להמשיך ולפעול במרץ בפיתוח העיר למען תושבי אשקלון, יודעים להעריך היטב את העבודה הנעשית למענם ודבר לא יזיז אותו מדרכו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully