וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארונה של לאה רבין יוצב בכיכר

12.11.2000 / 22:41

ההלוויה תתקיים ביום רביעי; הארון ייצא מכיכר רבין להר הרצל, שם תטמן רבין לצד בעלה המנוח; אלמנתו של יצחק רבין נכנעה היום למחלת הסרטן ממנה סבלה; בת 72 היתה במותה; המשפחה: מותה סמוך לתאריך מותו של יצחק - סמלי; "אני אנדרטה חיה ליצחק", אמרה לאחר הרצח

מאת גלי סימן-טוב ומוטי גל

לאה רבין, אלמנתו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, נפטרה היום בשעה אחת ושלושים בצהריים, ממחלת הסרטן ממנה סבלה. בת 72 היתה במותה.

הגב' רבין לקתה בסרטן הריאות לפני כשנה, ומאז טופלה במרכז הרפואי על שם יצחק רבין בפתח תקווה. לפני כחודש היא אושפזה בשל החמרה בהתפשטות הגידול הסרטני בריאתה. הטיפולים הכימותרפיים אשר עברה בישראל ובארה"ב לא הצליחו לעצור את התפשטות הגידול אשר חדר גם לאיברים פנימיים נוספים בגופה. בשבוע האחרון הידרדר מצבה, והיא אושפזה שוב בשל מיחושים אשר חשה בליבה. לפיכך, נשארה רבין באישפוז במחלקה הפנימית, ולא השתתפה באירועי הזיכרון לציון חמש שנים לרצח יצחק רבין.

היום בשעות הצהריים איבדה את הכרתה. צוות רופאיה ניסה לבצע בה החיאה אך היא לא שבה להכרתה והרופאים קבעו את מותה.
הגברת רבין תובא למנוחות ביום רביעי בהר הרצל בירושלים ותטמן לצד בעלה המנוח בחלקת גדולי האומה. קודם לכן יוצב הארון בכיכר רבין בתל אביב שם יוכל הציבור לחלוק לה כבוד אחרון.

משפחת רבין פרסמה הודעה רשמית: "מותה של לאה בגמר שבוע הזיכרון על הירצחו של יצחק רבין ז"ל, ראש הממשלה ושר הבטחון, מסמל את הקשר של הרצח למותה הטראגי. עד לרגעיה האחרונים נלחמה את מלחמתו".

יחד צעדה עם יצחק חמישה עשורים

לאה שלוסברג, נולדה בשנת 1928 בקניגסברג שבפרוסיה המזרחית, אביה היה תעשיין וקבלן אמיד, אמה למדה רפואה. רבין עלתה לארץ עם הוריה ואחות הבכורה אביבה (לימים אביבה יפה אשתו של האלוף אברהם יפה שנפטרה לפני כשנתיים ממחלה קשה) בשנת 1933 כשלאה היתה בת חמש, הם התיישבו בתל-אביב.

רבין למדה בגימנסיה בעיר ונחשבה לנערה היפה "בעלת העיניים הסגולות". היתה חניכת השומר הצעיר, התנדבה לפלמ"ח והייתה סיירת בחטיבה שהוצבה בקיבוץ עין חרוד.
את יצחק רבין פגשה לאה בגיל 16, כשיצחק בן- 22. ללאה נודע כי יצחק נוהג ללכת מדי ערב לאורך רחוב אלנבי, היא הצמידה אליה חברה והחלה בולשת אחריו, לאחר מספר צעדות אזרה אומץ ופתחה בשיחה. "נפגשנו בשדה פתוח, לילה, ירח , נשמנו ניחוחות חציר. מאז אנחנו ביחד וכל מה שאני עושה מבוסס על הגיבוי שלו", אמרה רבין בראיון לפני מספר שנים.
חתונתם של בני הזוג נערכה בהפוגה השניה של מלחמת העצמאות בשנת 1948, למחרת נסע סגן אלוף רבין לדרום ולאה נשארה במטה הפלמ"ח בתל-אביב.

עד 1952 התגוררו בני הזוג בבית הוריה של לאה אז עברו לביתם בצהלה, בו גרו 21 שנים.
בשנת 1977 נחשפה בעיתונות "פרשת הדולרים" בה נחשף כי לראש הממשלה ורעייתו היו שני חשבונות בנק בשוויץ ובהם 10,000 דולרים. הפרשה הסעירה את המדינה ובסופה החליט יצחק רבין להסיר את מועמדותו לראשות הממשלה. "אני אנדרטה חיה של יצחק, אני מרגישה סמל של מה שנשאר ממנו", התבטאה רבין לאחר רצח בעלה לפני חמש שנים בדיוק. הגברת רבין עמלה בשנים האחרונות להנצחת מפעל חייו של יצחק, בעלה, שביחד צעדו יותר מ- 47 שנים.
רבין נודעה גם בלשונה הנוקבת והשמיעה התבטאויות שנויות במחלוקת כנגד אישי ציבור ופוליטיקאים בהם ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו.
השאירה אחריה בת ח"כ דליה רבין-פילוסוף, בן יובל ושלושה נכדים, יהונתן, נועה, ומיכאל.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully