וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מזרח טימור: האו"ם מנסה להחזיר את הפליטים לביתם

12.11.2000 / 13:14

משלחת של מועצת הביטחון הגיעה לביקור בן ארבעה ימים במדינה המבקשת להשתחרר משלטון אינדונזיה; לפני חודשיים ביצעו המיליציות הצבאיות של אינדונזיה לינץ' בשלושה אנשי או"ם; בשנה שעברה נהרגו מאות בני אדם בעימותים בין תושבי טימור לצבא אינדונזיה

משלחת של מועצת הביטחון של האו"ם הגיעה למזרח טימור למסע של ארבעה ימים. המטרה העיקרית של הביקור היא להבטיח כי למעלה מעשרת אלפים פליטים המתגוררים עדיין בחלק המערבי של טימור, הנמצא בשליטת אינדונזיה, יכלו לחזור לבתיהם.

אינדונזיה כבשה את טימור לפני 25 שנה. בשנה שעברה דרשו תושבי טימור עצמאות ובתגובה ביצעו המיליציות והצבא האינדונזי במזרח טימור פשעי מלחמה במדינה והשתלטו על מערב טימור. באירועים נהרגו מאות בני אדם ואלפים נפצעו. אלפים נוספים נאלצו לברוח מבתיהם.

משלחת האו"ם היתה אמורה לבוא בספטמבר, לאחר ששלושה אנשי או"ם נרצחו על ידי הכנופיות במערב טימור. הרצח עורר סערה בינלאומית לאחר שהסתבר כי אנשי האו"ם הוכו למוות וגופותיהם נשרפו. האו"ם, ושאר הארגונים הבינלאומיים, עזבו לאחר הרצח את מזרח טימור, מיד לאחר הרצח, כך שלא היה גוף שטיפל בפליטים.

ממשלת אינדונזיה סירבה תחילה לאשר את ביקורה של משלחת האו"ם, בטענה שהדבר מהווה התערבות בעניינים פנימיים. לאחר חודשיים של משא ומתן אושר הביקור.

בראש המשלחת עומד שגריר נמיביה באו"ם, מרטין אנג'אבה. לדבריו המשלחת תבדוק עד כמה הממשלה האינדונזית ממלאת אחר הוראות האו"ם לפרוק מנשקם את הכנופיות ולהחזרת הפליטים למזרח טימור. תהליך מסויים של פירוק המיליציות מנשקם אכן התרחש, אולם לא במלואו. גם הפליטים הרוצים לחזור הביתה אינם מורשים לעשות כן.

על פי הדו"ח יחליט האו"ם האם לחדש את תוכנית הסיוע לפליטים במזרח טימור, ויקבע את יחסיה של אינדונזיה עם הקהילה הבינאלומית.


walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully