ברים במדבר ושירותי ליווי: סוף שבוע מחוץ למתקן חולות

עבור 1,600 הנתינים האפריקנים השוהים במתקן הכליאה שבנגב, השטחים הפתוחים שמסביב מלאים פעילויות לשעות הפנאי בסופי השבוע. מלבד אלכוהול וזולות להתבודדות, יש אפילו "שירות מוניות" של בדואים לבאר שבע

21/06/2015
מחוץ למתקן השהייה חולות, יוני 2015. ראובן קסטרו
קיוסקים ונזנונים מאולתרים. סוף שבוע מחוץ למתקן "חולות"(צילום: ראובן קסטרו)

זולות להתבודדות בלב המדבר, בחורות שמגיעות מבאר שבע כדי לספק שירותי מין למהגרים, ברים, קיוסקים ומזנונים מאולתרים במגרש החנייה וריצות בחול בסנדלים תנ"כיים – 1,600 נתינים אפריקנים הכלואים במתקן המעצר "חולות" בקציעות שבנגב נאלצים לשהות שם גם בשעות הפנאי בסופי השבוע, שבהם הם לא נדרשים להסתגר במקום, וסביבת המתקן הופכת לאזור רוגש ושופע פעילות.

בלב המדבר, בקצה הדרום-מערבי של ישראל, הוקם לפני כשנתיים מתקן השהייה הפתוח לכליאת אלפי שוהים בלתי-חוקיים מאפריקה. המקום מוקף בגדרות תיל ורכבי אבטחה של שב"ס מסיירים כל העת בין שתי הגדרות המקיפות את המתקן, אך השוהים בו רשאים לצאת משעריו ולהיכנס אליהם במרבית שעות היממה – מ-6:00 בבוקר ועד 22:00 – ומחויבים להתייצב שם לשתי ספירות, בבוקר ובלילה. על פי שב"ס ומשרד הפנים, אמורים לשהות במתקן כ-1,600 איש, אך בפועל רוב הזמן יש כ-1,400 הכלואים במקום.

עוד בוואלה!

כולל סלטים שטרם ראיתם: פיתה משודרגת בשטח עם פרגית עסיסית

וואלה! רכב בשיתוף דאצ'יה
שדרגו את ארוחת שבירת הצום בפיתה עם פרגית(צילום: ראובן קסטרו)

בסוף השבוע המתקן מלא. בשל השבת השוהים מתקשים להגיע לערים כדי להעביר את הזמן הפנוי שלהם, ובמקום זאת הם יוצאים לשטחים הפתוחים שבסביבת המתקן. כבר מהכביש המוביל מבאר שבע לניצנה ולעזוז ניתן לראות את התכונה. בשעות הערב, רגע לפני שהשמש שוקעת והחום הכבד שוכך, רבים משוהי המתקן יוצאים לשעת ריצה. חלקם רצים על הכביש הראשי, אחרים בשטחים הפתוחים. חלק גדול מהרצים עושים זאת כשעל רגליהם זוג סנדלים, אף שמסלול הריצה הממוצע הוא באורך כמה קילומטרים טובים.

"זונות באות מבאר שבע צ'יק צ'ק, עולה מאה שקל"

במגרש החנייה של המתקן, מעבר לגדרות בשטח הפתוח, הקימו כמה יזמים מבין השוהים, וכן בדואים מהאזור, קיוסקים ומזנונים מאולתרים. משום שלשטח הכלא אסור להכניס אלכוהול, וכמובן גם לא סמים, יש לא מעט ביקוש לחומרים האסורים בחניון הסמוך. בפינה המערבית של החניון צמחה לה גבעת פחיות בירה ובקבוקי משקאות חריפים ריקים, עדות להצלחת הענף. בסוף השבוע האחרון, כשעה לפני תום צום הרמדאן, פתחו בעלי הדוכנים גם גרילים לצליית בשר, וכך יכלו השוהים לשדרג בכמה שקלים את ארוחת שבירת הצום בפיתה עם פרגית או עם סטייק.

עדות להצלחה. גבעת פחיות בירה ובקבוקי משקאות חריפים(צילום: ראובן קסטרו)

התמונה שחוזרת על עצמה הכי הרבה היא של שוהים הנודדים ממתקן הכליאה אל השטחים הפתוחים של המדבר כשבידיהם בקבוקים וג'ריקנים של מים, מחצלות וטלפונים ניידים. לכל קבוצה של גברים יש פינה אחרת במדבר, ובה הם יושבים להתבודד בקפל קרקע תחת כמה עצים או במחסן או במבנה נטוש של צה"ל באזור. על פי אנשי האזור, לנקודות התבודדות מוזמנות לעתים גם נערות ליווי מבאר שבע. אחד השוהים ששב עם חבריו מחורשה סמוכה סיפר: "זונות באות מבאר שבע צ'יק צ'ק, עולה מאה שקל". חברו הוסיף: "אין כאן בנות, אנחנו רק גברים. אז בלילה באות זונות. מתקשרים, והן באות".

יש גם שירותי הסעה. השוהים ב"חולות"(צילום: ראובן קסטרו)

הקשר לבאר שבע לא מסתכם בשירותי המין. לאחרונה זיהו בשב"ס ענף חדש – שירות הסעות בתשלום. תמורת עשרה שקלים לכל כיוון מוסעים הנתינים בכלי רכב של בדואים מהסביבה, שפתחו מעין שירות מוניות, ובמסגרתו דוחסים לתוך כלי הרכב הפרטיים כמה שיותר שוהים ומסיעים אותם לעיר הגדולה באר שבע.

מחוץ למתקן השהייה חולות, יוני 2015(צילום: ראובן קסטרו)
מחוץ למתקן השהייה חולות, יוני 2015(צילום: ראובן קסטרו)
מחוץ למתקן השהייה חולות, יוני 2015(צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully