כך מתכנן משרד הבריאות למנוע את התפשטות הכלבת בצפון

רק השבוע חוסנו 16 בני אדם בשל חשד שבאו במגע עם גור כלבים נגוע בגליל. במשרד הבריאות עוקבים בדאגה אחר המקרים האחרונים, ולקראת הקיץ מזהירים את הציבור ממגע עם חיות שאינן מוכרות. הטיפים בפנים

  • כלבת
מור שמעוני
(צילום ארכיון: אביה פרי)

ביום שני האחרון חוסנו 16 בני אדם לאחר שעלה חשד כי באו במגע עם גור כלבים נגוע בחוות רגב ביער אבירים שבגליל. הגור נמנה על הכלבים המתגוררים בחווה, וככל הנראה ננשך לפני כשבועיים על ידי חיית בר נגועה בכלבת. הוא הומת ואתמול, לאחר שהבדיקה שנערכה לו התגלתה כחיובית, הומתו בין עשרה ו-15 כלבים נוספים מהחווה.

אולם זה רק מקרה אחד מכמה מקרים של מחלת הכלבת שהתגלו לאחרונה, בעיקר באזור צפון הארץ, חלקם בסמיכות לגבול סוריה ולבנון. בפתח החופש הגדול, ועמו עונת הטיולים, עוקבים במשרדי הבריאות והחקלאות אחר התופעה, ומבקשים מהציבור לגלות ערנות למול חיות בר וכלבים משוטטים ולהימנע ממגע עמם.

בעקבות זאת פרסם משרד הבריאות הודעה שלפיה כל מי שביקר ביער אבירים החל מ-30 במאי השנה, ובא במגע עם גורי כלבים בצבע לבן עם כתמים, או עם בעל חיים אחר, מתבקש לפנות ללשכת הבריאות הקרובה למקום מגוריו על מנת לשקול טיפול מונע נגד מחלת הכלבת. כמו כן, הורים לילדים מתבקשים לברר אם ילדיהם באו במגע עם בעלי חיים חשודים.

עוד בוואלה! NEWS

כשפופקורן דג פוגש את הדיקסי

רון יוחננוב
לכתבה המלאה
יח"צ פסטיבל הקולנוע ירושלים

לפי נתוני משרד החקלאות, מתחילת 2015 התגלו 11 מקרים של חיות הנגועות בכלבת. לשם השוואה, במהלך 2014 נרשמו 14 מקרים בסך הכול וב-2013 נרשמו 29 אירועי כלבת בישראל. כך לדוגמה, ב-29 במאי דווח על כלב מת בחצר משפחה במירון, ולאחר בדיקות שנערכו בגוויית הכלב התקבלה הודעה על תוצאה חיובית לכלבת. היה זה הכלב השלישי במהלך החודש שנמצא נגוע באותו אזור.

במקרה אחר שאירע ב-19 במאי, התגלתה המחלה בגורת כלבים בפארק אדמית שבגליל המערבי. ב-9 במאי בשעות הצהריים דווח על כמה בני אדם שהותקפו על ידי זאב ברמת הגולן. הזאב נבדק ונמצא חיובי למחלת הכלבת. אלו רק חלק מהמקרים שבהם היה חשש רציני לשלומם של התושבים והמטיילים באזור.

"להיזהר מחיות משוטטות"

לדברי ד"ר שיהאב שיהאב, רופא מחוזי בנפת עכו של משרד הבריאות, "באזור גבול לבנון יש בחודשים האחרונים עלייה בתחלואת בעלי חיים בכלבת ואנחנו מניחים שבאזור הצפון ומעבר לגבול יש מאגר של בעלי חיים חיוביים בכלבת. אנחנו פועלים כדי שהדבר הזה יטופל. האחריות על כלבת ובעלי חיים היא של משרד החקלאות ואנחנו יוזמים ישיבה עמם כדי לקדם את מניעת המחלה שם".

לדבריו, הדבר הובא לידיעת הרשויות המקומיות, "כדי שהווטרינרים המקומיים יפעלו לחסן כלבים שיש להם בעלים וגם למיגור בעלי חיים שחשודים". ד"ר שיהאב הדגיש כי מטרת אמצעי הזהירות הללו היא "להביא למודעות של הציבור לא להתקרב לבעלי חיים שהם לא מכירים או שעלולים להיות חיוביים לכלבת. כמו כן חשוב שהציבור ידע להיזהר מחיות משוטטות".

מחלה סופנית וחשוכת מרפא

הידבקות במחלת הכלבת עבור בני אדם משמעותה גזר דין מוות. מדובר במחלה סופנית וחשוכת מרפא. מרגע הופעת סימנים קליניים ראשונים בבני אדם או בבעלי חיים, אין אפשרות להציל את החולה והמוות הינו ודאי ומוחלט. כל עשר דקות מת אדם בעולם ממחלת הכלבת, בעיקר במדינות עולם שלישי. מחצית מהמתים הם ילדים מתחת לגיל 15. לפחות 55 אלף בני אדם מתים בכל שנה מהמחלה, בעיקר כתוצאה מחשיפה לכלבים נגועים.

נגיף הכלבת פוגע בכל היונקים ומועבר ברוק, בעיקר על ידי נשיכה, היות שהוא מצוי בבלוטות הרוק של החיה הנגועה בכלבת. בעת נשיכה הנגיפים שברוק מועברים לפצע שנוצר, ובמקרים נדירים יכולה הכלבת אף לעבור על ידי התעטשות או התזת רוק מבעל חיים נגוע לפצעים פתוחים או ריריות עיניים, פה ואף. לאחר מכן הנגיף נע באיטיות במערכת העצבים ועושה את דרכו אל המוח. רק עם הגעתו למוח מופיעים תסמיני המחלה, והמוות מתרחש תוך ימים ספורים.

במשרד החקלאות מסרו כי "השירותים הווטרינרים במשרד קוראים לציבור הרחב לא לאסוף כלבים שאינם מוכרים להם מהרחוב, ולדווח לעירייה על כלבים משוטטים. בעלי הכלבים נדרשים להקפיד לחסנם נגד כלבת מדי שנה, על פי חוק, ולהקפיד לטייל עימם עם רצועה. שחרור כלבים באופן חופשי עלול להביאם במגע עם בעלי חיים אחרים החולים בכלבת, ובכך להכניס את המחלה הביתה באמצעות הכלב הביתי ולסכן את בני המשפחה".

לפניות לכתבת מור שמעוני: mor.shimony@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully