וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בצלם: גדר ההפרדה - עבירה על כללי המשפט הבינלאומי

ורד כהן-ברזילי

26.9.2002 / 9:15

בנייר עמדה שפרסמו נכתב: זכות הפלסטינים לקניין וחופש תנועה תיפגע; מאשימים את ממשלת ישראל בשיקולים זרים ובהסתרת הדיונים בנושא; הגדר תיצור חיץ בין אלפי פלסטינים לאדמותיהם

ארגון "בצלם" מפרסם הבוקר נייר עמדה בסוגיית גדר ההפרדה המוקמת בין הגדה המערבית לשטח ישראל. בארגון מזהירים כי ישנה סכנה שממשלת ישראל, עם סיום עבודות ההקמה, תפגע פגיעה חמורה בזכויות האדם זאת על פי כללי המשפט הבינלאומי. לטענת הארגון הזכויות שיפגעו הן: חופש התנועה, הזכות לעבוד ולהתפרנס, הזכות לקניין וזכות הטיעון.

בארגון מאשימים את ממשלת ישראל בכך שבבואה להגדיר את תוואי גדר ההפרדה היא מונעת על ידי שיקולים פוליטיים ולא רק ביטחוניים. "הפגיעות בזכויות האדם הנגזרות מהקמת המכשול בתוך שטח הגדה המערבית, על רקע השיקולים הפסולים העולים מתהליך קבלת ההחלטות אודות התווי, עלולות להפוך את פרוייקט המכשול כולו לבלתי חוקי לפי כללי המשפט הבינלאומי המחייבים את ישראל", נכתב בנייר העמדה של הארגון.

אנשי "בצלם" מבקשים מהממשלה לעיין בדו"ח ולהימנע ממצב בו התוכנית כולה תהפוך לבלתי חוקית. עם זאת, מציינים תחקירני הארגון: ""אין לנו את הכלים הדרושים לבחינת השאלה האם, ובאיזו מידה, יתרום המכשול המתוכנן להשגת המטרה המוצהרת".

"כפרים שלמים יהפכו למובלעות פלסטיניות"

בנייר העמדה מצויין כי למרות שמדובר בפרוייקט לטווח רחוק שעלותו מגיעה למאות מיליוני שקלים, רוב ההחלטות בנושא התקבלו "מבלי שניתן היה לקיים דיון ציבורי מושכל בנוגע אליו".

בארגון מציינים כי אחת התוצאות של הקמת הגדר במרחק כמה מאות מטרים ולעיתים אף יותר מכך מהקו הירוק, היא יצירת חיץ בין אלפי חקלאים פלסטינים לבין אדמותיהם, שתישארנה מצידו השני של המכשול. "חלק משמעותי מהאדמות הסמוכות לקו ירוק הן אדמות חקלאיות, המעובדות באינטנסיביות במגוון ענפים, בהם עצי זית, גפנים, עצי פרות עונתיים וגידולי שדה למיניהם", נכתב בנייר העמדה. ב"בצלם" מבהירים כי תושבי העיירה קפין לדוגמא יאלצו להיפרד מ-6,000 דונם שבבעלותם המהווים כ-60 אחוזים מכלל אדמותיהם החקלאיות. הדבר דומה ואף חמור מכך בכפרים א-ראס וכופר-צור.

"תוצאה נוספת של קביעת התוואי בתוך הגדה המערבית היא הפיכת כפרים שלמים למובלעות פלסטיניות שייוותרו ממערב למכשול ויהיו מנותקות, במידה כזו או אחרת, משאר שטח הגדה. לפי התוואי שאושר עד כה בקבינט, שמונה כפרים, בהם מתגוררים למעלה מ-8,000 תושבים, יהיו ממערב למכשול ההפרדה", נכתב בנייר.

בהמשך טוענים בארגון כי פרקליטות המדינה הצדיקה בפני בג"ץ את הפגיעה בזכויות התושבים בטענה כי תכלית הגדר היא לחסום יציאה של מחבלים ומחבלים מתאבדים מטול כרם והאזור לתחומי מדינת ישראל. "המדינה מסתמכת על תקנה באמנת האג, המתירה למדינה הכובשת לתפוס רכוש פרטי אם הדבר הכרחי לצרכים צבאיים. עם זאת, קיומם של צרכים צבאיים אינו יכול להצדיק פגיעה גורפת בזכויות האדם, ואינו פותר את ישראל מלפעול לפי כללי המשפט הבינלאומי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully