וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קלינטון מגביר את הלחץ על ישראל והפלסטינים

12.11.2000 / 12:10

ראש הממשלה יוועד הלילה עם קלינטון לאחר שחזר לישראל עקב חטיפת המטוס הרוסי; ארה"ב חוששת מהסלמה נוספת, וקלינטון ילחץ על ישראל להסכים ל"קמפ דיוויד פלוס"; בישראל ובארה"ב מנמיכים ציפיות לקראת המפגש

גורמים מדיניים בארה"ב מדווחים כי האמריקאים חוששים מהסלמה אזורית במזרח התיכון, בעקבות המתיחות בין ישראל לפלסטינים, ועל רקע פרישתו של קלינטון מהתיווך בתהליך. לדברי מקורות אמריקאים, הנשיא ביל קלינטון מתכוון להפעיל לחץ הרבה יותר גדול על שני הצדדים, ובין היתר ללחוץ על ישראל להסכים ל"פסגת קמפ-דיוויד פלוס".

ראש הממשלה, אהוד ברק, ייפגש היום עם קלינטון. עקב חטיפת המטוס הרוסי ונחיתתו בישראל, ברק חזר לישראל, אך אם סיומה הפרשה שב ראש הממשלה וטס לוושינגטון.

ערב צאתו לוושינגטון, הנמיך ברק את הציפיות מפריצת דרך מדינית. "אני לא מצפה שהמפגש בוושינגטון יצמיח את חידוש המו"מ", אמר ברק. גם האמריקאים מנמיכים ציפיות, ובימים האחרונים הפסיקו להשתמש בביטוי "תהליך השלום", והם מדברים על "תהליך מדיני".

בכיר ישראלי אמר לפני צאתו של ברק: "אם עדיין אפשרי להגיע להסכם, לפריצת דרך, ישראל מוכנה לכך. לא סגרנו את הדלת, אבל הצד הפלסטיני חייב להראות שהוא פועל להוריד את רמת האלימות".

בפגישה תכננה ישראל לחזור על הדרישה להפסיק את האלימות, ולהחזיר את שיתוף הפעולה הביטחוני עם הפלסטינים. בנוסף תעלה ישראל את נושא שדרוג היחסים עם ארה"ב, והעברת המענק בגובה 800 מיליון דולר, עליה התחייב קלינטון.

ברק תכנן להיפגש גם עם ראשי רשת הסי.אן.אן, על רקע טענות ישראל לגבי צורת הסיקור של הרשת את האינתיפאדה.

על רקע דרישתו של ערפאת להצבת כוח בינלאומי של 2,000 חיילים בשטחים כדי ש"יגנו על הפלסטינים מפני התוקפנות הישראלית", אמר היום יו"ר מרצ, יוסי שריד, שהוא בעד הצבת כוח משקיפים בשטחים.
שריד מציע שכוח המשקיפים יהיה מורכב מנציגים של מדינות ידידותיות, שלא תומכות אוטומטית באחד מהצדדים. לפי דעתו אין סיכוי להפסיק את מעשי האיבה בעתיד הקרוב ו"אם יש אפשרות שכוח משקיפים יצנן את הרוחות, הוא ראוי ורצוי. אדם אחד שירויח את חייו כבר מצדיק נוכחותו של כוח כזה", אמר.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully