וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ענאן: שיתוף פעולה ודיאלוג יביאו לפתרון הבעיה הישראלית-פלסטינית

12.11.2000 / 14:25

כך אמר מזכ"ל האו"ם בפתיחת פסגת המדינות הערביות בקטאר; בפעם התשיעית התכנסו היום המנהיגים הערבים כדי לנסות לגנות את ישראל ולתמוך העם הפלסטיני; חילוקי דעות לגבי הסעיף העוסק בניתוק היחסים עם ישראל; מקור ערבי: "הודעת הסיכום תהיה קשה יותר מהחלטות פסגת קהיר"מאת שי שריג

היום נפתחה בדוחה, בירת קטאר, פסגת המדינות האסלאמיות התשיעית, תחת הכותרת "פסגת אינתיפאדת אל-אקצה האסלאמית". הפסגה תימשך שלושה ימים, בהשתתפות למעלה מ- 50 ראשי מדינות וארגונים בינלאומיים.

יום הדיונים הראשון יוקדש לסקירת ההתפתחויות בזירה הפלסטינית, האירועים בשטחים והמאבק למען ירושלים. משתתפי הוועידה אמורים לאשר היום את החלק שיופיע בהודעת הסיכום של הפסגה, ואשר עוסק באינתיפאדת אל-אקצה.

שרי החוץ של המדינות הערביות והאסלאמיות קיימו במשך יומיים רצופים דיונים קדחתניים בנושא זה. נראה כי הסעיף שנותר שנוי במחלוקת הוא הדרישה לנתק את היחסים עם ישראל. חלק מהמדינות מעונינות להחליף את המלה "דרישה" למלה "קריאה". ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, ייתן סקירה על תוכן שיחותיו בוושינגטון עם הנשיא קלינטון.

בנאומו בפתיחת הפסגה אמר מזכ"ל האו"ם, קופי ענאן: "השאלה שעומדת בפני הפלסטינים והישראלים, בפני הפסגה הזו, ובפני העולם, היא איך להביא סוף לאלימות ולהרג, ואיך לכבד את קדושתם של חיי אדם, פלסטינים או ישראלים, צעירים או זקנים".
"האם אנו משיגים שלום כזה על ידי עידוד האלימות, קידום השנאה והנצחת חוסר האמון, או על ידי קידום שיתוף הפעולה והדיאלוג?", שאל ענאן את משתתפי הפסגה.

מקור ערבי בדוחה אומר כי ההחלטות שיתפרסמו אינן מחייבות, אך הן מתבססות על הסכמה עקרונית של כל המדינות המשתתפות בפסגה לפעול על פיהן. הודעת הסיכום לא תכלול, הוסיף הבכיר הערבי, הטחת ביקורת ישירה על התפקיד האמריקני באזור ונטייתה לצד ישראל. מקורות יודעי דבר צופים, כי ההחלטות שיתפרסמו בתום הפסגה יהיו קשות יותר מהחלטות הפסגה הערבית שנערכה לאחרונה בקהיר.

שר החוץ הסורי, פארוק א-שרע, אמר לעיתון הערבי "אל-חיאת", כי למרות שההחלטות שנתקבלו עד כה מופיעה המלה "קריאה" ולא "דרישה", הרי הן מחייבות מבחינה מדינית את אותן מדינות שיתמכו בהן. מאידך, הן לא יחייבו מדינות שיביעו הסתייגות, דוגמת מאוריטניה וטורקיה, בסעיף הקורא לניתוק היחסים עם ישראל.

נשיא סוריה, בשאר אל אסד, צפוי להיפגש במהלך הפסגה עם נשיא איראן, מוחמד חתאמי. בפסגה הנוכחית בולטת היעדרותו של נשיא מצרים, חוסני מובארק, ששלח במקומו את ראש הממשלה, עאטף עובייד, כנראה על רקע המחלוקת שהתעוררה לאחרונה ביחסים בין מצרים לקטאר בשל השידורים המגמתיים בתחנת הטלוויזיה הקטארית "אלג'זירה" בגנות מצרים.

איראן בעד הסרת האמברגו מעל עיראק

סוגייה חשובה נוספת שתעמוד במרכז הדיונים היא הסכסוך בין כווית לעיראק וביטול האמברגו המוטל על עיראק. כווית הציבה רשימה של דרישות מעיראק כתנאי לבחינת פיוס אפשרי עם השלטון העיראקי, ולפי שעה לא נראה כי תושג התקדמות ממשית בנושא זה. שר החוץ האיראני, כמאל חראזי, אמר כי איראן תומכת בביטול האמברגו מעל עיראק.

ערפאת: נמשיך במאבק

ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת אמר בנאומו בפסגה: "למרות אובדן החיים הכבד, אנשינו נחושים, יותר מאי פעם, להמשיך את מאבקם הקדוש בהתקוממות אל-אקצה בעזרתם של אחינו וחברינו. זו התקוממות של אמת וצדק וכמיהה לחירות ועצמאות מציפורני הכיבוש הישראלי האלים".
"כשהם מנהלים את הקרב הלאומי הגדול הזה, אנשינו מבינים את היקף הקורבנות הפיזיים והחומריים שיש להקריב כדי להגיע למטרה האצילית של חירות".
ערפאת הוסיף שהסגר הישראלי גרם לרשות הפלסטינית נזק של 900 מיליון דולר, לאחר שאלפי פלסטינים איבדו את עבודתם וישראל לא מעבירה הכנסות ממיסים מפלסטינים לרשות.
"כפי שאתם יודעים, המתקפה היא חלק מתוכנית הנקראת 'שדות קוצים' שנחשפה על ידי מפקדי הצבא הישראלי. הם התחילו ליישם זאת אחרי שבקמפ דיוויד דבקנו בזכות של אנשינו לארצם ולמקומות הקדושים בירושלים הקדושה".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully