החל מהיום: שיבושים בלימודים ברחבי הארץ בשל צפיפות בכיתות

פורום ועדי הורים יישוביים פתח במחאה על צפיפות התלמידים, והיום תושבת שכבה אחת בבית ספר ברמת גן. החל ממחר יורחבו השיבושים ליישובים נוספים. "שלא יספרו לנו שאין תקציבים"

"הקטנת מספר התלמידים בכיתות תעלה את רמת ההישגים של התלמידים" (צילום: דניאל בוק)

פורום ועדי הורים יישוביים המונה כ-80 יישובים בארץ פתח הבוקר (ראשון) במחאה על צפיפות התלמידים בכיתות ובכך צפוי לשבש את הלימודים ברחבי הארץ. במסגרת המחאה, ישבתו היום תלמידי כיתה ג' בבית ספר ערמונים שברמת גן והחל ממחר יצטרפו גם בתי הספר כצנלסון, שמעוני וברנר בגבעתיים, שצפויים להשבית את השעתיים הראשונות ללימודים. אליהם עתידים להצטרף בתי ספר נוספים ברעננה, בהרצליה, בירושלים ובאשדוד, בכפוף למצב הביטחוני.

נוסף על השבתת הלימודים, במועצה האזורית ברנר יקיימו ההורים עצרת מחאה בהשתתפות הורים ותלמידים בישוב קדרון, ובמקביל צפויים לשבש את הלימודים בשעתיים הראשונות בבתי ספר בית אור ובראשית. ביום שלישי יצטרפו בתי ספר בעפולה ובעומר לשיבושים המתוכננים בלימודים. בגדרה ובמועצה האזורית גבעת ברנר יצטרפו לשביתה ביום שישי הקרוב, כאשר בגדרה ישיבתו את השעתיים הראשונות ללימודים בבתי ספר פינס, גוונים, רעות, רימונים, הבילויים ואוהל שלום.

עוד בוואלה! NEWS

נדלהון - השקעה בנדל"ן עם מיסוי של עסקה פיננסית

לכתבה המלאה
"התכחשות למצוקה העולה מן השטח לא תביא לפתרון". שר החינוך, נפתלי בנט (צילום: יותם רונן)

אלי פדלון יו"ר ועד ההורים ברמת גן אמר בשיחה עם וואלה!NEWS: "אנחנו הסנונית הראשונה אבל אם לא ישנו את התפיסה בממשלה יהיו גלים נוספים של השבתות. אנחנו מאוד כועסים, הייתה פה החלטה בעבר שכיתות יהיו עד 32 תלמידים, החלטה שאף אחד לא מוציא לפועל. זאת פגיעה בלימודים וגם מנטלית בילדים. אני מאמין שנצליח במאבק שלנו".

"זהו עוד מסמר בארון המתים של הוראה ולמידה משמעותיים בכיתות של 40 תלמידים. שלא יספרו לי שאין תקציבים להקטנת מספר תלמידים בכיתה, במיוחד לא לאחר המשא ומתן הקואליציוני", אמר מנשה לוי, יו"ר איגוד מנהלי בתי הספר העל יסודיים. "התאגדות מנהלי בתי הספר וועד הפעולה של המורים תומכים בהחלטת פורום ועדי ההורים היישוביים להוביל מהלך לצמצום מספר התלמידים בכיתות הלימוד, על מנת לקדם תהליכי למידה משמעותיים. בכל הוועדות, ההסכמים והרפורמות בתחום החינוך נקבע כי הקטנת מספר התלמידים בכיתות תעלה את רמת ההישגים של התלמידים ותקטין את רמת השחיקה של עובדי ההוראה. התכחשות למצוקה העולה מן השטח בוודאי לא תביא לפתרון".

"גם אני סרדין של משרד החינוך". מחאת הסרדינים, בשנה שעברה (צילום: מערכת וואלה! NEWS, אורטל שניצר)

היום שלח יו"ר השלטון המקומי, חיים ביבס, מכתב בנושא לשר החינוך בנט. "אנו מבקשים לפנות אליך בבקשה דחופה להתערבותך המידית להסדרת נושא זה", כתב ביבס. "אנו סבורים שבתקופה בה חורטת הממשלה על דגלה את נושא ההשקעה בחינוך כמנוף לקידום החברה והמדינה, אין הצדקה להגדלת צפיפות התלמידים בכיתות. אנו סבורים שלנושא זה חשיבות לאומית ועל המשרד בהנהגתך להתגייס ולמצוא את מקורות המימון הדרושים על מנת ליישם את החלטת הממשלה משנת 2008 בה נקבע תקן כיתה ביסודי ל-32 תלמידים, אך כאמור תקן זה לא יושם".

מחאת ההורים נפתחה על רקע בעיית הצפיפות בכיתות והתנגדות לתקן המיושן של משרד החינוך שקובע כי בכיתה תקנית צריכים לשבת עד 40 תלמידים. בקיץ שעבר פרצה "מחאת הסרדינים" של הורי תלמידים נגד הצפיפות הקשה בכיתות הלימוד. הורים וילדים הצטלמו עם שלטים "גם אני סרדין של משרד החינוך" ודרשו להפחית את מספר התלמידים בכיתות ל-32 בהתאם להחלטת הממשלה משנת 2008, החלטה אשר אינה מיושמת עד היום במשרד החינוך.

הקים ועדה שמסקונתיה היו צמצום מספר התלמידים בכיתה ל-38. שר החינוך לשעבר, שי פירון (צילום: ראובן קסטרו)

שר החינוך לשעבר שי פירון הקים ועדה מקצועית שבחנה את יחס "מורה-תלמיד" בכלל הכיתות בארץ, ומסקנותיה העיקריות היו לצמצם את מספר התלמידים ל-32 בכיתה וכן להוסיף פרחי הוראה בכיתות הנמוכות בכדי לצמצם את היחס. עד להגשת דוח המסקנות, החליט פירון לשבץ מורות חיילות ובנות שירות לאומי בכיתות א' ו-ב' שבהן סובלים התלמידים מצפיפות גבוהה, אך גם שם נתקלו בקשיים והתלוננו כי העזרה נוספה בצורה לא אחידה ביישובים בארץ וגרמה לאי שוויון בין בתי ספר.

בדצמבר האחרון הגישה הוועדה את מסקנותיה למנכ"לית משרד החינוך. על אף בקשות הוועדה, שמונה נציגים ממשרד החינוך, נציגי הורים נציגי מורים ונציגי רשויות ומועצות אזוריות, משרד החינוך סירב לפרסם את מסקנות הדוח ונותר בסירובו עד היום. הטענה הייתה כי במשרד החינוך מחכים לשר חדש שיאלץ להחליט אם לאמץ את מסקנות הוועדה או לאו.

"פורום ועדי ההורים מצפה משר החינוך להפגין מנהיגות"

ביום חמישי האחרון נפגשו נציגי הפורום עם מנכ"לית משרד החינוך בנושא הצפיפות בכיתות. "פגישה זו לא הניבה שום תוצאה אופרטיבית בנושא צפיפות התלמידים בכיתות הלימוד לשנת הלימודים הקרובה תשע"ו", נכתב בהודעה רשמית שהפיצו חברי הפורום. "מעבר לכך, ולמרות המלצות ועדת שמחון, הודתה המנכ"לית בישיבה כי כבר הנחתה את מנהלות בתי הספר להתחיל תהליך של איחוד כיתות קיימות על בסיס התקן הקיים של 40 תלמידים בכיתה, בניגוד מוחלט לעמדת הפורום. המנכ"לית הדגישה שהנושא נמצא לפתחו של שר החינוך נפתלי בנט שעדיין לא קיבל החלטה בנושא. פורום ועדי ההורים היישוביים מצפה משר החינוך להיכנס לעובי הקורה בהקדם האפשרי ולהפגין מנהיגות בנושא כה מהותי לחינוך ילדי ישראל. הפורום רואה בנושא הצפיפות כנושא שעומד בראש הסדר העדיפויות במערכת החינוך בישראל".

לפניות לכתבת רויטל בלומנפלד: revital.blumenfeld@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully