וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השופטת למשרד הבריאות: "פקחו על מטפלים אלטרנטיבים"

ורד כהן-ברזילי

25.9.2002 / 15:54

שופטת בית משפט השלום בתל אביב: כל שרלטן שמציג עצמו 'כבעל אנרגיות' ובעל יחסי ציבור טובים - עשוי להפיל בפח 'מוכי גורל'; אמרה הדברים במשפטם של זוג מטפלים נגד אישה משותקת

שופטת בית משפט השלום בתל אביב קראה היום למשרד הבריאות לפקח על המטפלים ברפואה אלטרנטיבית מחשש שחלקם נוכלים. "כל שרלטן אשר מציג עצמו 'כבעל אנרגיות', וניחן ביחסי ציבור טובים עשוי להפיל בפח אנשים 'מוכי גורל', אשר מוכנים להיאחז בכל בדל הבטחה, ולהשקיע זמן וממון בטיפול סרק". כתבה השופטת, נועה גרוסמן. השופטת הוסיפה: "מן הראוי כי משרד הבריאות יתערב בעובי הקורה ויעמיד תחת פיקוחו בעלי אנרגיות, ידוענים וכל היוצא באלה".

השופטת גרוסמן דנה בעתירתם של בני זוג מתל אביב, המטפלים באמצעות אנרגיות. השניים תבעו אישה משותקת, הסובלת מניוון שרירים וטרשת נפוצה, שלטענתם לא שילמה עבור כל הטיפולים שקיבלה אצלם. מהכרעת הדין עולה כי האישה פנתה בחודש ספטמבר 1999 למכון לרפואה אלטרנטיבית בדיזנגוף בתל אביב, המנוהל בידי הזוג, אשר מתמחים, לטענתם, בשימוש באנרגיות. הרעיה טענה כי לבעלה יכולות "בלתי רגילות", וכאשר הוא מעביר את ידו השמאלית על גופו של אדם - הוא סורק אותו טוב יותר ממכשירים רפואיים כגון סי.טי ואם.אר.איי. "יש לנו את היד של משה בעלי, שהיכולות שלו מאוד גבוהות...יש לנו אפשרות לדעת אם הטיפול שלנו יהיה טוב או לא", סיפרה האישה בבית המשפט.

30 אלף שקל ב-3 חודשים

בני הזוג הציעו לאישה לעבור שני טיפולי "מרתון" שנמשכים שש שעות כל אחד וטיפולים נוספים. האישה טופלה במשך שלושה חודשים ושילמה לזוג כשלושים אלף שקלים. לאחר מכן הפסיקה את התשלומים בטענה כי הם היו "מקסם שווא נטול ערך", שגרם לה הוצאות כספיות מיותרות ללא שיפור משמעותי.

האישה טענה בנוסף כי שוכנעה לבצע את טיפולי ה"מרתון" בבית מלון, כשהיא נאלצת לשכור חדר לזוג. כמו כן היא טענה כי נדרשה לשלם עבור תוספי מזון שונים שרק לאחר מכן נאמר לה כי הזוג זוכה לעמלה בגין כל רכישה כזו. בני הזוג החליטו לתבוע את האישה משום שלטענתם לא שילמה להם את מלוא הסכום עבור הטיפולים שקיבלה.

בטרם הכריעה כתבה השופטת: "טיפולים אלטרנטיביים יכולים להקל על סבלם של פונים, במיוחד אם לאותם פונים יש אמונה חזקה בטיפול, אולם מכאן ועד להחלמה מלאה של חולת ניוון שרירים וטרשת נפוצה המרותקת לכיסא גלגלים מגיל שנתיים, עוד רחוקה הדרך". בהמשך ציינה: "הספק בנחיצות הטיפולים שהעבירה התובעת לנתבעת, מתעורר, לא רק נוכח התוצאות הדלות מול סכומי הכסף הגבוהים שהושקעו, אלא גם מכך שהתובעת עצמה קבלה הזדמנות במהלך הדיון, לפרוש את יומן הטיפולים שהיא עצמה ערכה. התובעת השיבה אז כי לא ערכה כלל יומן טיפולים. האם זוהי דרכו של מטפל רציני? העדרו של רישום מסודר מצד התובעת, כאמור מביא למסקנה כי כל אותם טיפולים, נועדו להטיב את מצבה הכלכלי של התובעת ולא את מצבה הרפואי של הנתבעת". השופטת החליטה לסגור את התיק, וחייבה את בני הזוג בהוצאות המשפט.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully