מאות ב"צעדת השרמוטות" בבירה: "אשת חיל לובשת מה שבא לה"

הצעדה התקיימה זו השנה הרביעית במחאה על הטלת האשמה על אופן הלבוש של נשים אשר הותקפו מינית. "נשים מותקפות ומוטרדות בין אם הן בביקיני בחוף או מכוסות מכף רגל ועד ראש", אמרו המארגנות

יאיר אלטמן
"אני רוצה להתלבש איך שבא לי". "צעדת השרמוטות" בירושלים, היום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועה מחרבקס, שירן ברי, אור לוי, חן מטס)

מאות נשים השתתפו היום (שישי) ב"צעדת השרמוטות" בירושלים המתקיימת זו השנה הרביעית ברציפות במחאה על הטלת האשמה על אופן הלבוש של נשים אשר הותקפו מינית. המצעד התקיים החל משעות הצהריים ובמהלכו צעדו נשים כשהן לבושות לבוש חושפני ומינימאלי, מכיכר הדוידקה אל המדרחוב שבמרכז העיר. הנשים נשאו שלטים שעליהם נכתב בין היתר "לאנס לא אכפת מה אני לובשת אז למה לך אכפת?", ו"אשת חיל לובשת מה שבא לה". למקום הגיעו גם כמה גברים על מנת להביע תמיכה במאבקן של הנשים.

"אני רוצה להתלבש איך שבא לי", אמרה רן גדית, אחת הצועדות. "אם אני באה לעבודה עם מחשוף זה לא אומר שאני רוצה שהבוס יטריד אותי מינית או יאנוס אותי בחדר המדרגות". עומר לין, צועדת נוספת בשנות ה-20 לחייה, הוסיפה: "כל אישה חוותה מתישהו בעברה לפחות הטרדה מינית אחת. אנו רוצות לעורר את הנושא ולשים אותו על סדר היום – נשים הן לא חפץ, לא אובייקט ויש לנו את הזכות ללבוש מה שאנו רוצות מבלי לקבל הערות".

עוד בוואלה חדשות:
חשד: לבנוני תכנן פיגועים נגד מטרות ישראליות בקפריסין
שוהים בלתי-חוקיים: פקחי ההגירה נוהגים כלפינו באלימות
בתו של הרב עובדיה על צנזור השרות: "אולי רוצים שנלך עם רעלות?"

עוד בוואלה!

בילינו זמן איכות עם מסכה על הפנים ושכחנו מכל הדאגות (של העור)

לכתבה המלאה
משתתפי התעדה, היום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועה מחרבקס, שירן ברי, אור לוי, חן מטס)

לי טרבלסי, בת 34 שהגיע לצעדה מתל אביב, סיפרה מדוע הגיעה למחות בירושלים. "אני עוד לא ראיתי גבר שהלך עם גופיה והוטרד בגלל זה מינית, אבל מכירה הרבה מאוד חברות ש'העזו' לרוץ עם גופיה, פשוט כי זה נח, והוטרדו. אין סיכוי שלא ינעצו בך מבטים אבל זה נמשך להערות מזלזלות ויכול להיגמר בנגיעות ממש".

"אנו מוחות על התפישה הרווחת של האשמת הקורבן, נגד הטענה שאישה 'מבקשת את זה'" (צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועה מחרבקס, שירן ברי, אור לוי, חן מטס)

"בצעדה הזו אנו מוחות על התפישה הרווחת של האשמת הקורבן, נגד הטענה שאישה 'מבקשת את זה'", אמרו מארגנות הצעדה. "נשים מותקפות ומוטרדות בין אם הן בביקיני בחוף או מכוסות מכף רגל ועד ראש. נשים נמדדות דרך קבע לפי גובה העקבים, אורך הציפורניים, גודל העגילים, עומק המחשוף, לפי כמה שהן שתו, לפי איך שהן רקדו, לפי התמונות שלהן, ומערכות היחסים שלהן, ובעצם, לפי מה לא? כולנו בתור נשים, נדרשות לתת דין וחשבון ציבורי על התנהגותנו המינית. אנחנו מקוטלגות כזורמות, זולות, נותנות, בתולות, חסודות, קלות או קשות להשגה, או פשוט כשרמוטות".

"צעדת השרמוטות" החלה בעקבות הרצאה של שוטר קנדי שהתקיימה ב-2011 בנושא הטרדות מיניות, שבה אמר כי "אם נשים לא רוצות להיאנס, עליהן להימנע מלהתלבש כמו שרמוטות". דבר זה גרם למספר נשים להקים תנועה מהפכנית בשם "SlutWalk" ולערוך צעדה המונית בהשתתפות כ-3,000 מפגינות בטורונטו. מאז, התקיימו צעדות רבות דומות ברחבי העולם, בין היתר בארצות הברית, בריטניה וברזיל.

(צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועה מחרבקס, שירן ברי, אור לוי, חן מטס)
(צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועה מחרבקס, שירן ברי, אור לוי, חן מטס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully