וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבחירות בארה"ב: בית המשפט עשוי לקבוע מי הנשיא הבא

11.11.2000 / 21:07

בוש פנה לבית המשפט המחוזי בפלורידה בדרישה לבטל את הליך הספירה הידנית שהחל הערב לבקשתו של גור; הנשיא קלינטון קורא לציבור לגלות סבלנות; פוליטיקאים בארה"ב קוראים לשני המחנות לא להמתין לתוצאות בית המשפט ולהכריז על התוצאות הצפויות ביום שישי כסופיות


מטהו של המועמד הרפובליקני, ג'ורג' בוש, הגיש לבית המשפט פדרלי בקשה להפסיק את ספירת הקולות הידנית, אותה ביקש המועמד הדמוקרטי, אל גור. על כך הודיע השר לשעבר, ג'יימס בייקר המייצג את בוש כפרקליטו.

בייקר הודיע על כך במהלך מסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס. לדבריו, המפלגה הרפובליקנית תדרוש מבית המשפט המחוזי בפלורידה, לשלול כל אפשרות לספירה חוזרת. לדבריו, ספירה ידנית עלולה להביא לטעות אנוש, "שיקול דעת סובייקטיבי וניסיון להשפיע על התוצאות", מה שלא יכול לקרוא בספירה הרגילה - האוטומטית. "מכונות הן לא דמוקרטיות או רפובליקניות", אמר בייקר. דבריו של השר לשעבר, מבכירי המפלגה הרפובליקנית נאמרו במקביל לתחילתו של תהליך הספירה הידנית בשלושה מחוזות הצבעה במדינת פלורידה. במפלגה הרפובליקנית אומרים כי הם מצטערים שהדברים הגיעו עד לכדי כך שיש צורך לפנות לבית המשפט בעניין הבחירות.

נציגיו של אל גור פנו לבית המשפט בבקשה לספירה ידנית מאחר ולדעתם ספירה זו יכולה לשנות את התוצאות באופן משמעותי. לטענתם טפסי הצבעה רבים במחוזות הבעייתים לא נספרו משום שהמכונה לא הצליחה לזהות את 'חור ההצבעה'. בשלב הראשון מתוכננת ספירה ידנית של אחוזים בודדים מהקולות. אם יוכח בספירה זו כי אכן יש הבדל משמעותי, ועדת הבחירות עשויה להכריז על ספירה ידנית של כל הקולות.

גוברים הקולות הקוראים להכרעה סופית

בארה"ב הולכים וגוברים הקולות הקוראים להכרזה חד משמעית על תוצאות הבחירות, מבלי להיגרר להליך משפטי שעשוי להותיר את קלינטון בבית הלבן לפחות עד דצמבר.

פולטיקאים לא מעטים, גם מתוך שורות המפלגה הדמוקרטית אומרים כי ההודעה הרשמית על התוצאות בפלורידה, הצפויה ביום שישי הקרוב, חייבת להיקבע כתוצאה הסופית והמכריעה של הבחירות.

במקביל הוציא שופט מחוזי צו מניעה האוסר על ועדות הבחירות במחוזות לפרסם את התוצאות בטרם יתקיים דיון בעתירות - ביום שלישי.

סך הכל ניצח בוש ב-29 מדינות וזכה ב-246 אלקטורים. גור הוסיף את אורגון לרשימת הנצחונות: 19 מדינות ומחוז קולמביה המעניקים לו סך הכל 262 אלקטורים. בניו מקסיקו עדין אין תוצאה סופית.
סוכנות הידיעות איי.פי דיווחה אמש כי הסתיימה הספירה מחדש של קולות הבוחרים במדינת פלורידה, וכי הפער בין המועמד הרפובליקני, ג'ורג' וו. בוש, למועמד הדמוקרטי, אל גור, עומד על 327 קולות בלבד לטובת בוש. אולם על פי דיווחי ועדת הבחירות הרשמית מוביל כעת בוש ב-960, לאחר ספירת חוזרת ב-65 מתוך 67 מחוזות הבחירה.

בוש כבר הודיע כי מבחינתו הוא הנשיא ה-43 של ארה"ב והחל בסבב פגישות במטרה לגבש ממשלה. הדמוקרטים כמובן מתנגדים לצעדיו אלו וטוענים כי עדיין לא נקבע דבר. הנשיא קלינטון מצידו, אולי המנצח היחיד בבחירות האלו נכון לעכשיו, קרא היום לציבור האמריקאי לגלות סבלנות לתהליך, ולהתאחד בסופו של דבר סביב הנשיא החדש, לכשיוכרז".

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully