וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רפ"ק מלכה לחוקריו: "רות דוד גנזה תיקים עבור פישר"

21.5.2015 / 13:34

פרסום ראשון: תמלולי חקירתו של קצין המשטרה שנאשם בשוחד חושפות לכאורה עבירות חמורות של דוד עוד בהיותה פרקליטת מחוז תל אביב. לדבריו, נגנזו תיקי ראשי ערים "מחוסר ראיות". הוא סיפר כיצד תנ"צ אבי נוימן הכיר לו את פישר: "אפשר להתייחס אליו כאל אחד מהצוות"

צילום: גדעון צנטנר, עריכה: קשת סידי

(הארכת המעצר של ערן מלכה ורונאל פישר ביום שלישי האחרון)

רב-פקד ערן מלכה, הנמצא במגעים להסדר טיעון עם המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) לאחר שהואשם בעבירות של שוחד ותיווך, סיפר בחקירתו על עבירות שביצעה לכאורה עו"ד רות דוד בהיותה פרקליטת מחוז תל אביב, כפי ששמע מעו"ד רונאל פישר. בין היתר, טען מלכה כי פישר, שמואשם בעבירות שוחד, סיפר לו שדוד התערבה לטובתו בתיקים שבהם היה מעורב ואף גנזה עבורו תיקים. זאת ברוב המקרים "בשם החברות", על פי מלכה, אך במקרה אחד לקחה על כך תשלום ונהגה לקבל מפישר מתנות ירקות.

"אני מכיר את רות דוד כפרקליטת מחוז תל אביב. לא יצא לי לעבוד מולה במסגרת עבודתי במשטרה", סיפר מלכה לחוקריו. "בסוף 2012 היו יחסיי עם רונאל פישר ממש חבריים. רונאל סיפר לי שהוא ורותי חברים מאוד טובים ומתכוונים גם להיות שותפים. תוך כדי התקדמות היחסים ביני לבין רונאל הוא סיפר לי שהוא עשה הרבה מאוד דברים עם רותי. הוא כינה את זה 'גנבנו סוסים יחד', וככל שהעמיק הקשר ביני לבינו, הוא סיפר לי יותר ויותר פרטים".

לדברי מלכה, פישר סיפר לו שרכש את הבית שלו בצהלה באמצעות הקשרים של עם דוד. "כששאלתי מה הכוונה הוא סיפר לי על הרבה תיקים שהוא קיבל בהן הקלות בדמות ענישה מקלה, הסדרים מקלים, גניזות ללא ראיות והתערבויות כאלה ואחרות תחתיה כפרקליטה", סיפר מלכה. הוא ציין כי פישר לא נכנס לפרטים בנוגע לתיקים המדוברים, למעט בשני מקרים: "האחד או של ראש עיריית פתח תקווה או של ראש עיריית רחובות, בשנת 2010-2009 לדעתי, שבו רותי גנזה את התיק מחוסר ראיות. רונאל סיפר לי שהיא עשתה את זה בצורה מאוד חכמה, אחרי שהיא מינתה פרקליט שייתן לה חוות דעת שלפיה אין ראיות, והיא למעשה אימצה את ההמלצה".

עורכת הדין, רות דוד, מגיעה להארכת מעצר בבית משפט השלום בירושלים, מאי 2015. טלי מאייר
רות דוד בהארכת מעצרה/טלי מאייר

התיק השני שעליו דיבר מלכה הוא זה של ראש עיר או סגן ראש עיר. "אני לא יודע איזה, כי רונאל לא אמר לי. הוא נגנז באורח פלא מחוסר ראיות", מסר מלכה לחוקריו. "גם שם אותו סיפור – עזרה של רותי, שהייתה פרקליטת מחוז. לדברי רונאל, רק בתיק ההוא של המיליון שקל רותי לקחה כסף. בשאר הדברים רותי לא רצתה כסף, אלא עזרה לו מה שנקרא 'בשם החברות', אבל מעת לעת הוא היה קונה לה מתנות יקרות ערך, שברובן נרכשו על ידי יאיר ביטון (בעלי חברת "ב. יאיר", הקשור לפרשה שבה נחשדים פישר, מלכה ודוד – ג"ג), למשל תיק של לואי ויטון, שעון מאוד יקר, משקפי שמש מאוד יקרים. זה הסגנון". מלכה ציין כי ביטון הוא ששילם על המתנות הללו, אך הוסיף: "קח בחשבון שבאותה תקופה רונאל ויאיר היו שותפים באיזה מיזם בחו"ל – חברת פייפון, שסחרה בשטח לקניית קניון או מגורים בהונגריה ובצ'כיה. זה מה שידוע לי מפיו של רונאל".

"רונאל שומר על כולנו"

לא רק על דוד מסר מלכה מידע לחוקריו, אלא גם על ניצב בדימוס המקורב לפישר. "כשרונאל וע' (עדת המדינה – ג"ג) נעצרו ביולי 2014 דיברתי עם רותי בערב באמצעות הנייד של הניצב. זאת אומרת הניצב נסע אליה, אני התקשרתי, ודבר ראשון אמרתי לה 'את רואה? אמרתי לך', כשהכוונה לחסן (אלון חסן, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד – ג"ג). בנוסף, רותי עדכנה אותי בזריזות מה הסיפור. אמרה לי שמח"ש עושים 'פישינג', שהשם שלי עדיין לא עלה ושלא שואלים עליי שום שאלה. אני אמרתי לה שאם פותחים את הטלפונים זה סוף העולם. רותי אמרה: 'כן, אני יודעת. אל תדאג. רונאל שומר עליי, שומר עליך, שומר על הניצב. הוא שומר על כולנו".

חוקר: התקשרת לרותי דרך הניצב?

מלכה: אני חושב שהוא התקשר אליי ואמר שהוא במשרד של רונאל.

חוקר: אתה והניצב בכאלה יחסים קרובים?

מלכה: כן, אנחנו ביחסים טובים. לשאלתך אני מכיר אותו דרך רונאל. ממנו דרך אגב ידעתי על המעצר של רונאל. הוא התקשר אליי שעה אחרי שרונאל נעצר.

הניצב בדימוס מכחיש את הדברים.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
"'זה לא עורך דין, הוא כמו שוטר". מלכה ופישר/מערכת וואלה, צילום מסך

מלכה סיפר על פגישה נוספת שנערכה לאחר שידור תחקיר "עובדה" שחשף לכאורה את שיטתו של פישר ב-2014, ובה נכחו פישר, עדת המדינה, דוד ומלכה. "באותה פגישה עלו הסיפורים של המתנות שרותי קיבלה והיא אמרה: 'אם אני איחקר אני אגיד שאת כל המתנות קיבלתי במסיבת הפרישה שלי מהפרקליטות ולא כשהייתי בתפקיד עצמו'. זאת אומרת שאם נחקור אותה על זה (אם המשטרה תחקור – ג"ג) היא תגיד 'נכון, יאיר ביטון הביא לי את המתנות, אבל כבר לא הייתי פרקליטת מחוז'. בפגישה הזו דיברנו כל אחד בתורו על מה נחקרנו במח"ש וניתחנו כל דבר".

כמו כן, מלכה סיפר על עו"ד נסים מרום, פרקליט מחוז תל אביב שליווה את חקירת "ב. יאיר" ו"זכה" לשיחת טלפון ולהצעת עבודה מפתה מהבוסית לשעבר, דוד. "קצת לפני הפרוץ הראשון (מועד העברת חקירה מהשלב הסמוי לשלב הגלוי – ג"ג) בתיק של ביטון, זה עם הלב כשהוא התאשפז, דיברנו רותי, רונאל ואני על זה שנסים מרום הפרקליט לקח את יאיר אישית ונכנס בו בכל הכוח", סיפר מלכה. "רונאל אמר משהו כמו: 'הוא לא רוצה כסף, רותי דיברה איתו אבל עובדים על משהו'. שאלתי אותו על מה מדובר ורונאל אמר שהוא סגר עם שי ברס, מנכל מע"צ, שמחפש יועץ משפטי, שנסים מרום יהיה היועץ המשפטי של מע"צ".

"פניתי לרותי ואמרתי לה 'מה?' והיא אמרה שהכול סגור, שהיא דיברה גם עם נסים ושהוא הסכים. המטרה הייתה כמובן להזיז את מרום מהתיק, ובכך בעצם להוריד את המוטיבציה נגד יאיר ביטון בתיק הזה", הוא הסביר. "רותי אמרה שהיא דיברה עם נסים, שהם סגרו הכול וקבעו לו ריאיון אצל שי ברס. בקיצור, רונאל סגר את הסיפור מול מע"צ, ורותי מול נסים, אבל לפי רותי נסים הסכים ואמר שהוא ידווח לממונים עליו בשביל הכסת"ח". מרום דיווח על הדברים באופן מידי לממונים עליו בפרקליטות ובהמשך העיד על כך במח"ש.

בחקירותיו הראשונות סיפר מלכה כיצד הכיר את פישר. "הכיר לי אותו תת-ניצב אבי נוימן, שהיה אז מפקד יאל"כ (היחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית – ג"ג). רונאל הגיע ליחידה אז עם לקוח, בחור בשם יהושע לובינסקי, שביקש להתלונן על עבירות שחיתות לכאורה בעיריית ראשון לציון. אבי נוימן הכיר לי אותו ואמר לי פחות או יותר במילים האלה: 'זה לא עורך דין, הוא כמו שוטר. הוא עשה איתי המון דברים בעבר לקדם חקירות'. הוא נתן כדוגמה את העובדה שהוא קידם את עניין עדי המדינה נגד רוזנשטיין ואמר שאפשר להתייחס אליו כאל אחד מצוות החקירה (מי שהייתה פרקליטת מחוז בזמנו היא רות דוד. הנושא נמצא היום בבדיקת נציבות הביקורת על הפרקליטות – ג"ג). אז התחלנו להתקרב פחות או יותר". נוימן העיד על הדברים במח"ש ואמר שאכן פנה לעו"ד שהכיר, פישר, והוא אמר לו להיפגש איתו, אולם לא מעבר לכך.

בעת חקירה מוקדמת זו, בטרם התפוצצה הפרשה ונפרץ מכשיר הטלפון שחשף את פרטי השיטה של החשודים, הכחיש מלכה את החשדות המיוחסים לו: "מעולם לא העברתי לרונאל פישר שום מידע על שום חקירה, סודי או לא סודי", הוא התעקש. "במסגרת החברות שלנו, הכללים היו מאוד ברורים".

פרקליטיו של ערן מלכה, עפר ברטל ודב גלעד כהן ביקשו שלא להגיב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully