וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבחירות בארה"ב: יש תקדים להתערבות בית המשפט

10.11.2000 / 20:32

מה עוד יקרה בבחירות האלה? לפני מאתיים שנה שלח הנשיא את הצבא להשמיד קלפיות, למשל; גם האלקטורים יכולים להתמרד; העיקר שהנשיא ישמור על רכוש האזרחים; ולא, הילארי כנראה לא תהיה נשיאה בקרוב; פרופ. ארנון גוטפלד, מומחה להיסטוריה אמריקאית, מיוחד לוואלה! חדשות


מאת תולי שרגאי

התיקו בבחירות בארצות הברית מתכווץ למאות ספורות של קולות והאפשרות שבית המשפט ייאלץ להתערב ולהכריע בסוגיית הקולות הפסולים במחוז פאלם ביץ' בפלורידה הופכת למעשית יותר. שמונה מתושבי המחוז הידוע כדמוקרטי עתרו לבית המשפט בדרישה להצבעה חוזרת. לטענתם התבלבלו בטופס ההצבעה וסימנו את המועמד העצמאי, פט ביוקנו, במקום את אל גור, כפי שהתכוונו.

פרופ. ארנון גוטפלד מהחוג להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב מזכיר כי כבר היה מקרה בו קבע בית המשפט בארצות הברית את תוצאות הבחירות, אם כי לבית הנבחרים בלבד, ולא לנשיאות. "בבחירות בשנת 1996 טען מועמד לסנאט שהפסיד במדינת מרילנד כי רבים מבוחריו הם זקנים שלא הבינו את ההוראות וסימנו עיגול סביב שמו, במקום לנקב את הטופס כנדרש. בית המשפט פסק כי אם הןכחה הכוונה להצביע עבור אחד המועמדים – הדבר ייחשב כאילו הצביעו עבורו בפועל". לדברי גוטפלד. התקדים הזה יעמוד בפני בית המשפט כאשר יכריע בסוגיית פאלם ביץ'.

מקרה דומה למה שקורה עכשיו בארה"ב ארע גם בשנת 1876, עשר שנים לאחר מלחמת האזרחים. שני המועמדים הגיעו. אז הייתה זו מדינת אורגון. אולם במקרה ההוא, בלי לחכות לבחירה חוזרת, בלי מדגמי הסי.אן.אן, נשיא המדינה דאז שלח כוח צבאי למדינה והשמיד את כל הקלפיות. אולם ספק עם קלינטון יבחר בדרך זו כדי להכתיר את סגנו כנשיא.

השיטה אשמה; מרד האלקטורים כאפשרות


שיטת הבחירות בארצות הברית זו שאשמה במידה רבה בצב שנוצר כעת, נקבעה על ידיה מייסדי המדינה. המטרה הייתה להגן על הנשיא, מעממיות ולקבע את מעמדו. גוטפלד: "האבות המייסדים של האומה האמריקאית, נוצרים אדוקים שלא הייתה להם דעה טובה מדי על המין האנושי רצו ליצור חיץ בין העם לנשיאות". לדבריו הסיכויים לשנותה אפסיים. "החוקה היא הדת החילונית של ארצות הברית".

רק במקרה אחד, בשנת 1828, איש מהמועמדים לא קיבל את 271 האלקטורים הדרושים וההכרעה עברה לבית התחתון, וכך נבחר אנדרו ג'קסון לנשיאות. אם גם הפעם לא תהיה הכרעה - הנשיא ייבחר בכינוס של "קולג' האלקטורים", שיתקיים בשבוע השלישי של חודש דצמבר. אבל גם האלקטורים יכולים "להתמרד" ולהצביע עבור מועמד אחר. בבחירת רייגן החליט דווקא אלקטור רפובליקני מטקסס שרייגן אינו ימני מספיק -והצביע עבור מועמד אחר.

- תיקו כזה בין השניים עשוי לערער על הלגיטמציה של הנשיא הנבחר?

"לא משנה מה יהיו התוצאות, האמריקאי הממוצע יגיד 'אני הצבעתי עבור הבחור שהפסיד, אבל יחי הנשיא הבא'. כי בארצות הברית השיטה חשובה יותר מהאדם. ותפקידה של השיטה הוא להגן על הקניין של האזרח האמריקאי".

הנשיאה קלינטון?


בהקשר הקניין האמריקאי, אומר גוטפלד, כי גם בוש וגם גור מאוחדים בכך שהם רוצים לשמור על רכוש האמריקאים. מאחר בארצות הברית, הצלחה הכלכלית היא אות להעדפה מצד האל. רוזוולט, שנחשב לגדול הנשיאים האמריקאים בכל הזמנים, בא ממשפחה עשירה מאוד. אפילו קלינטון, שבא לכאורה ממשפחה ענייה הספיק לפני שהיה נשיא להיות עורך דין מצליח מאוד. ארצות הברית פשוט לא תבחר נשיא לוזר".
-אמריקה תבחר נשיאה אישה, הילארי למשל?

"אני לא חושב שארה"ב בשלה לנשיאה למרות שהיתה בעבר מועמדת לסגן נשיא. התהליכים האלה יקחו עוד הרבה זמן. הרטוריקה האמריקאית היא מאוד ליבראלית – אבל המדינה היא מאוד שמרנית."

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully