הפגנה כפולה בתל אביב: תומכי הפליטים מול תושבי דרום העיר

כ-200 בני אדם הגיעו להפגין בכיכר הבימה בעיר. בצד אחד פעילי זכויות אדם שמתנגדים להחלטה לגרש את הפליטים למדינה שלישית, ובצד השני התושבים שדורשים את גירושם של הפליטים. "אנחנו נלחמים על הבית שלנו, מדובר במלחמת קיום"

03/05/2015
"אנחנו לא גזענים, אנחנו בסכנת חיים". תושבי דרום תל אביב מפגינים, אמש(צילום: ראובן קסטרו)

כ-200 בני אדם הגיעו אמש (שבת) לכיכר הבימה בתל אביב כשהם מחולקים לשני מחנות: מחד פעילי זכויות אדם שהגיעו להפגין נגד ההחלטה לגרש את הפליטים למדינה שלישית, ומולם תושבי דרום תל אביב אשר דורשים את גירושם של הפליטים מהשכונות בעיר.

מצד אחד של הכיכר הניפו המפגינים שלטים שעליהם כתוב "חולות כמה זה עולה לנו", "ואהבת את הגר", "בסודאן יש רצח עם", "לא לגירוש חפים מפשע" ו"פליט לא מגרש פליט". ומנגד, בצד השני של הכיכר, החזיקו המפגינים שלטים עם הסיסמא "דרום תל אביב אינה מחסן של דרום תל אביב".

עוד בוואלה!

נפגעתם במהלך נסיעה באוטובוס? מגיע לכם פיצוי

בשיתוף zap משפטי
"פליט לא מגרש פליט". מפגין נגד הגירוש, אמש(צילום: ראובן קסטרו)

"מיליוני שקלים הם מקבלים מהאיחוד האירופי, הפעילים שלהם ממומנים בצי של עורכי דין ועתירות ולכן הם מסייעים למסתננים", אמרה טליה מזרחי, תושבת דרום תל אביב שהגיעה למחות נגד המשך שהותם של הפליטים בשכונתה. "אנחנו לא גזענים, אנחנו בסכנת חיים, אנחנו דורשים פתרון לשכונות שלנו והוצאתם באופן מיידי. שהמדינה שלנו תמצא פתרון ושארגוני השמאל יפסיקו למרר לנו את החיים. אנחנו נלחמים על הבית שלנו. מדובר במלחמת קיום".

"אתם מפגינים פה על חשבון הגב שלנו", קרא תושב דרום תל אביב שנכח בהפגנה לעבר המפגינים שתומכים בפליטים. "אתם לא אחים שלנו, מה עם הזקנות בנווה שאנן מהם אכפת לכם? אתם גיבורים על זקנות ומבוגרים. כמה כסף מושקע בכם, אנחנו נהיה פה בכל הפגנה שלכם ולא ניתן לכם רגע אחד של מנוחה, שיחרבנו אצלכם בחדר מדרגות".

הפגנה בכיכר הבימה בתל אביב נגד מדיניות ישראל ביחס למסתננים 02 מאי 2015(צילום: ראובן קסטרו)

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), שהשתתף בהפגנה של תומכי הפליטים, התייחס להפגנה הכפולה: "עצוב לראות הערב קורבנות של מדיניות הממשלה בשכונות דרום תל אביב משני צידי המתרס בהפגנה בכיכר הבימה" כתב בעמוד הפייסבוק שלו. "בצד האחד - תושבים וותיקים שקצה נפשם במציאות הבלתי נסבלת בשכונות. בצד השני - מבקשי מקלט ועימם מאות אנשי מצפון שבאו למחות איתם נגד הגירושים הכפויים המסכנים את חייהם. הטרגדיה היא שהפתרון קיים והאינטרסים לא באמת מנוגדים: הגיע הזמן להכיר במבקשי המקלט כבני אדם, לסיים את הריכוז הבלתי אפשרי שלהם בשכונות המוחלשות ביותר, לאפשר להם לעבוד, למשל במקום עובדים זרים אותם הממשלה ממשיכה לייבא. עד שיובטח פתרון למבקשי המקלט צריך להפסיק לגמרי את ייבוא העובדים הזרים. ובמקביל לכל אלה - להתחיל מיד תוכנית כוללת של שיקום שכונות דרום תל אביב".

(עדכון ראשון: 23:22)

לפניות לכתבת דנה ירקצי: danayark@walla.com

הפגנה בכיכר הבימה בתל אביב נגד מדיניות ישראל ביחס למסתננים 02 מאי 2015(צילום: ראובן קסטרו)
הפגנה בכיכר הבימה בתל אביב נגד מדיניות ישראל ביחס למסתננים 02 מאי 2015(צילום: ראובן קסטרו)
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully