וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שוב עימותים בוואדי ערה, המשטרה פיזרה מפגינים בגז מדמיע

11.11.2000 / 7:02

צומת אום אל-פאחם נסגר לתנועה למספר שעות בעקבת ידוי אבנים; ג'יפ משטרתי נפגע בבקה אל גרביה; הרוחות התלהטו בעקבות תהלוכות האבל לציון 40 יום למהומות, בהן נהרגו 13 אזרחים ערבים; ראשי הציבור הערבי הבוקר למשטרה: אל תיכנסו לכפרים כדי למנוע הסלמת המצב

במספר מוקדים באזור וואדי ערה החלו אתמול בצהריים צעירים ערבים להשליך אבנים ולהבעיר צמיגים על הכביש. צומת אום אל-פאחם בוואדי ערה נסגר לתנועה למספר שעותלאחר שצעירים ערבים יידו אבנים על מכוניות נוסעות. לא ידוע על נפגעים אך מספר מכוניות ניזוקו.

הצומת נפתח לתנועה אך במקום נמצאים צעירים רעולי פנים הממשיכים להפגין.

בצומת בקה אל גרבייה נפגע ג'יפ משטרתי כתוצאה מידויי האבנים. בכפר זייתא ירו כוחות הביטחון גז מדמיע לעבר מפגינים.

התלהטות הרוחות באזור החלה לאחר התהלוכות לציון 40 יום לפרוץ מהומות אוקטובר, בהם נהרגו 13 מאזרחי ישראל הערבים.

בנצרת, אום אל פאחם וכפרי הגליל התקיימו עצרות והפגנות לציון התאריך. במחוז הצפוני רוכזו כוחות גדולים מחשש להתפרצות מחודשת של האלימות. במשטרה ובשב"כ נערכו אמש דיונים בהם הובאו הערכות מצב מודיעיניות המצביעות על כוונה להתעמת עם כוחות הביטחון.

מנהיגי הציבור הערבי קראו למשטרה שלא להיכנס לכפרים כדי לא להביא להסלמה ולחיכוך מיותר עם המפגינים. לדברי בכירים במגזר הערבי, מדובר בהתארגנויות מקומיות הנערכות ביוזמת התושבים. "מצב הרוח השתפר לאור אישור הממשלה להקים ועדת חקירה לאירועים ואין סיבה ואין סיבה לחזור על האירועים הסוערים", אמרו.

בתוך כך סירב אתמול ח"כ אחמד טיבי (התנועה הערבית להתחדשות) להזמנת נשיא המדינה, משה קצב, להיפגש עמו. הנשיא מקיים בימים האחרונים סדרת פגישות עם ח"כים ערבים, לאור האירועים האחרונים. טיבי הודיע כי סירב כיוון "שהנשיא גילה התנכרות לכאב ולסבל שלנו ובמקום לקרוא להפסקת הירי עלינו, נתן גיבוי למעשים אלו".

"אדם לא מיומן פלט צרורות"

צוות חקירה מיוחד של מרחב העמקים במשטרה, שהוקם לבדוק את סיבת מותם של שני צעירים ערבים מנצרת במהלך המהומות בעיר בערב יום כיפור, הגיע בתום בדיקה ראשונית למסקנה כי השניים נהרגו מאש מפגינים ערבים.

הארץ מצטט היום קצין בכיר במרחב האומר כי מי שירה ואסים יאבק ועומר עקאווי ופצע שלושה אחרים היו מפגינים ערבים. "על פי עדויות שיש בידינו הירי הגיע מכיוון ההמון הערבי. מדובר בירי מפוזר של אדם לא מיומן שפלט צרורות ללא הבחנה והוא שפגע בערבים, אמר.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully