וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תפילות יום השישי בהר הבית עברו בשקט, היערכות במגזר הערבי

10.11.2000 / 13:03

הערבים יציינו 40 יום לפרוץ המהומות בהם נהרגו 13 אזרחים; מנהיגי הציבור הערבי קראו לשוטרים שלא להיכנס לכפרים כדי למנוע עימות עם המפגינים; עם זאת, בעקבות החלטת הממשלה להקים ועדת חקירה ממלכתית לאירועים לא צפויה היום התפרצות אלימה; ח"כ טיבי סירב להיפגש עם הנשי

תפילות יום השישי של המוסלמים במסגדי הר הבית בירושלים הסתיימו ללא עימותים בין המתפללים לכוחות הביטחון.

כ-4,000 מתפללים הגיעו למקום. המשטרה הגבילה את גיל המתפללים ל-45 ומעלה. דגלי הרשות הפלסטינית הונפו על מסגד כיפת הסלע. שני צעירים נעצרו בחשד שניסו לפרוץ למתחם הר הבית. לאחר התפילה התקיימה תהלוכה בה השתתפו כ-150 אנשים שצעדו לכיוון מוזיאון רוקפלר. הצועדים השליכו בקבוקים על המשטרה.

בתוך כך נמשכת חקירת הפיצוץ בו נפצע הבוקר קל שוטר בעיר העתיקה. מהמשטרה נמסר כי נבדקת האפשרות שאותה חוליה שהרגה את שומר סניף הביטוח הלאומי בעיר לפני כשבועיים אחראית גם לפיגוע היום.

"הנשיא גילה התנכרות לכאב שלנו"

המשטרה וכוחות הביטחון נערכים במשך כל היום בכוננות מוגברת לרגל אירועי הזיכרון במלאות 40 יום לתחילת אירועי הדמים במגזר הערבי, בהם נהרגו 13 מערביי ישראל.

בנצרת, אום אל פאחם וכפרי הגליל מתוכננות היום עצרות והפגנות לציון התאריך. במחוז הצפוני רוכזו כוחות גדולים מחשש להתפרצות מחודשת של האלימות. במשטרה ובשב"כ נערכו אמש דיונים בהם הובאו הערכות מצב מודיעיניות המצביעות על כוונה להתעמת עם כוחות הביטחון.

מנהיגי הערבים קראו למשטרה שלא להיכנס לכפרים כדי לא להביא להסלמה ולחיכוך מיותר עם המפגינים. לדברי בכירים במגזר הערבי, מדובר בהתארגנויות מקומיות הנערכות ביוזמת התושבים. "מצב הרוח השתפר לאור אישור הממשלה להקים ועדת חקירה לאירועים ואין סיבה ואין סיבה לחזור על האירועים הסוערים", אמרו.

בתוך כך סירב היום ח"כ אחמד טיבי (התנועה הערבית להתחדשות) להזמנת נשיא המדינה, משה קצב, להיפגש עמו. הנשיא מקיים בימים האחרונים סדרת פגישות עם ח"כים ערבים, לאור האירועים האחרונים. טיבי הודיע כי סירב כיוון "שהנשיא גילה התנכרות לכאב ולסבל שלנו ובמקום לקרוא להפסקת הירי עלינו, נתן גיבוי למעשים אלו".

צוות חקירה מיוחד של מרחב העמקים במשטרה, שהוקם לבדוק את סיבת מותם של שני צעירים ערבים מנצרת במהלך המהומות בעיר בערב יום כיפור, הגיע בתום בדיקה ראשונית למסקנה כי השניים נהרגו מאש מפגינים ערבים.

הארץ מצטט היום קצין בכיר במרחב האומר כי מי שירה ואסים יאבק ועומר עקאווי ופצע שלושה אחרים היו מפגינים ערבים. "על פי עדויות שיש בידינו הירי הגיע מכיוון ההמון הערבי. מדובר בירי מפוזר של אדם לא מיומן שפלט צרורות ללא הבחנה והוא שפגע בערבים, אמר.


צוות חקירה מיוחד של מרחב העמקים במשטרה, שהוקם לבדוק את סיבת מותם של שני צעירים ערבים מנצרת במהלך המהומות בעיר בערב יום כיפור, הגיע בתום בדיקה ראשונית למסקנה כי השניים נהרגו מאש מפגינים ערבים.

הארץ מצטט היום קצין בכיר במרחב האומר כי מי שירה בואסים יאבק ועומר עקאווי ופצע שלושה אחרים היו מפגינים ערבים. "על פי עדויות שיש בידינו הירי הגיע מכיוון ההמון הערבי. מדובר בירי מפוזר של אדם לא מיומן שפלט צרורות ללא הבחנה והוא שפגע בערבים, אמר.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully