וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קליין: המצב הפוליטי-ביטחוני רעוע ומשפיע על המשק

10.11.2000 / 12:05

הנגיד הצביע על שני תהליכים מדאיגים בחברה הישראלית: שחיקה ביציבות הפוליטית ועליה במפלס המתח הביטחוני; עד חודש ספטמבר, תחילת המהומות, היה המצב שפיר; כעת ניכרת פגיעה בענפי התיירות, החקלאות והבניה; בעיה נוספת: הצעות החוק הפרטיות "הפוגעות בניהול תקציבי מסודר"

נגיד בנק ישראל, דוד קליין, שניפגש היום עם חברי המועדון העסקי בחיפה אמר, כי על ישראל עוברת שנה מורכבת בה מתאפיינים שני תהליכים: שחיקה ביציבות הפוליטית הפנימית ועליה במפלס המתח הביטחוני. תהליכים אלו משפיעים גם על המשק הישראלי.

לדברי קליין, עד חודש ספטמבר היו ההתפתחויות הכלכליות חיוביות ביותר: המשק חזר לצמיחה בקצב שנתי של שישה אחוז, הגרעון בחשבון השוטף ירד השנה ב-50 אחוז לכמיליארד דולר בהשוואה ל-99' וכן חל מפנה בשוק העבודה - מספר המועסקים גדל ביותר ממאה אלף בני אדם, רובם בסקטור העסקי. מגמת העליה באבטלה נעצרה והיא עומדת על פחות מתשעה אחוז. "חידוש הצמיחה", אומר קליין, "לא היה מלווה בהאצת האינפלציה". קליין מעריך כי האינפלציה השנה תהיה דומה לזו שהיתה בשנה שעברה, בסביבות אחוז אחד.

עם זאת, מדגיש הנגיד, לצד ההתפתחויות הכלכליות החיוביות "הבהבו כמה נורות אדומות בתחום הכלכלי". הראשונה, האטה בתהליך השינויים המבניים במשק, במיוחד תחום השווקים הפיננסיים - ביניהם הצורך בשינוי בענף קרנות הפנסיה והמונופול של הבנקים על התיווך הפיננסי. השניה, היא המציאות המאיימת לשבש כל אפשרות של ניהול תקציבי מסודר, זאת על רקע הצעות החוק הפרטיות. כדוגמא לכך הביא קליין את הבעייתיות בחוק הגדלת קיצבאות הילדים.

הנגיד הצביע גם על המצב הביטחוני כגורם משפיע במשק. "העליה במיפלס המתח הביטחוני הביאה להשלכות בתחום התיירות וענפיה ולפגיעה במפעלים הקשורים בכוח אדם והמשק הפלסטיני: חקלאות, בניה, מלונאות ותעשיה מסורתית. לדברי קליין, תגובת הבורסה היתה "יותר מחד משמעית", מדד המניות ירד באוקטובר ב-16 אחוז, חלק מזה בשל מימוש של תושבי חוץ. "השווקים הפיננסים בהחלט התרשמו, אבל אי אפשר לומר שיצאו מגדרם, זאת למרות אי היכולת לצפות את ההתפתחויות הביטחוניות", הרגיע.

את בעיית העובדים הזרים אמר הנגיד כי יש לראות בשני רבדים: הראשון, הם אינם מועסקים בתנאים המתחייבים. למשל תחום שכר המינימום שאינו נאכף לגביהם וכן חוקים סוציאלים אחרים. "כל עוד עניינים אלו אינם מסודרים, יש להגביל את כניסתם לארץ", אמר. הרובד השני, קובע קליין, הוא לטווח הארוך. להערכתו צריך לבדוק האם לנוכח האבטלה הקיימת והפוטנציאלית יש להעסיקם או שמא לקיים מדיניות שתעודד ישראלים להיקלט בשוק העבודה.

"רק אם נחליט לנהל את המשק כאילו אין מתח ביטחוני, נוכל לשכנע משקיעים, ישראלים וזרים, להמשיך להשקיע בישראל. זהו מבחן בגרות והדבר בהישג ידנו", סיכם קליין.
0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully