וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אצת ים קטלנית מתפשטת בחופי קליפורניה

10.11.2000 / 10:28

האצה הירוקה שוחררה בטעות לפני 16 שנה מאקווריום במונקו שבצרפת; האצה, שפוגעת בחיים שמתחת לפני הים, הרסה חלקים נרחבים בקרקעית הים התיכון; מדענים משערים כי האצה הגיעה לחופי ארה"ב כשהיא צמודה לעוגני סירות

מדענים אישרו כי אצת ים ירוקה, שפגעה בחיים מתחת לפני הים, ובעלת קצב גדילה מהיר מתפשטת לקליפורניה. האצה הרסה כבר חלקים נרחבים מקרקעית הים התיכון בעשור האחרון, לאחר שחמקה מאקווריום.

האצה, שהסתגלה למימיו הקרים של הים התיכון, גדלה בקצב של שמונה סנטימטר ביום ומתפשטת בעודה מונעת מצמחים ובעלי חיים אחרים, החיים מתחת למים, את אור השמש והחמצן הנחוץ להם.
מומחים ימיים מודאגים כי האצה תתיישב בחלקים אחרים של האוקיינוס, וכתוצאה מכך יהיו תוצאות הרסניות למערכת האקולוגית.

האצה שוחררה בטעות לפני 16 שנה מהמוסד האוריינוגרפי של מונקו בזמן שניקו את אקווריום הדגים. כעת היא מכסה 60 אלף דונם מקרקעית הים באזור צרפת. התפרצויות של האצה נראו גם לאורך חופי ספדר ואיטליה ואפילו בקרואטיה. שתי הערכות גנטיות עצמאיות הוכיחו כי אצה פולשנית דומה שמתפשטת לאורך חופי דרום קליפורניה הנה אותה אצה שזרעה הרס בים התיכון.

"זו אצה ים טרופית טיפוסית, שלא יכולה לחיות במים קרים", אמר ד"ר יאן פאולובסקי, מאוניברסיטת ז'נווה, בשוויץ. "אצה זו הסתגלה למים קרים של הים התיכון ועכשיו היא יכולה להתפשט לאזורים אחרים, גם לקליפורניה. במקומות בהם תהפוך האצה לדומיננטית היא תשתנה המערכת האקולוגית".

המדענים מתריעים כי יש להשמיד את עשבי האצה במהירות כדי למנוע פלישה חדשה. האצה בקליפורניה מכסה כבר 23,500 מ"ר. המדענים לא יודעים כיצד התפשטה האצה לחוף המערבי בארצות הברית. אחת ההשערות היא שהאצה עוברת מרחקים ארוכים באוקיינוס כשהיא צמודה לעוגני סירות.

היום כבר ידוע כי לא ניתן להשמיד בקלות את האצה. צרפת, בה היכתה האצה באופן הקשה ביותר, משתמשת בשיטות יקרות על מנת להשמידה: הם עוטפים את האצה בפלסטיק או באלומיניום, מרעיבים את האצה על ידי חשיפת יתר לאור השמש. כמו כן נשלחים קבוצות צוללנים לעקור את שורשי האצה במו ידיהם.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully