וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סוג חדש של חור שחור עשוי ללמד על תולדות היקום

תמר נהרי

22.9.2002 / 15:48

מדענים גילו שני חורים שחורים בגודל בינוני; עד כה היו מוכרים רק חורים קטנים או ענקיים; התגלו בתמונות של טלסקופ החלל האבל; עשויים להיות החוליה החסרה לגבי אופן התהוות היקום

טלסקופ החלל "האבל" סיפק לאחרונה עדות ברורה ראשונה על קיומם של שני חורים שחורים מסוג חדש, שאת קיומם שיערו עד כה בלבד. המדענים מעריכים כי שני החורים השחורים, המתייחדים בגודל בינוני, עשויים להוות חוליה חסרה בדרך להפגת המסתורין האופף את אופן התהוותו של היקום המוקדם ומבנה הגלקסיות.

ייחודם של החורים השחורים החדשים, הוא בהיותם בעלי מסה בינונית השווה למשקלם של אלפי כוכבים. "ניו יורק טיימס" מדווח, כי לאחד מסה הגבוהה פי 4,000 מזו של השמש שלנו, ולשני מסה כשל 20 אלף שמשות. עד כה היו מוכרים למדע רק שני סוגים של חורים שחורים. לסוג הראשון שייכים חורים "מיניאטוריים", שהתהוו מקריסה של כוכב ענק בודד, ולסוג השני שייכים חורים שחורים ענקיים (סופר מסיביים). אלה נמצאים, ככל הנראה, במרכזן של רוב הגלקסיות והם בעלי מסה כשל מיליארדי כוכבים. עכשיו, כאמור, זוהה לראשונה סוג חדש של חורים שחורים – השווה למסה של כמה אלפי כוכבים.

שני החורים התגלו במרכזם של צבירי כוכבים גלובולריים (כדוריים), הנחשבים לגרמי השמיים הקדומים ביותר הידועים. המדענים מעריכים, כי החורים השחורים שבמרכזם התהוו במקביל להיווצרות הכוכבים ולא מאוחר יותר. "הממצאים החדשים עשויים לספר לנו עובדות מאוד מעמיקות באשר לדרך התהוותם של צבירי כוכבים וחורים שחורים ביקום המוקדם", אמר לניו יורק טיימס ד"ר רולאנד ואן דר מארל מהמכון המדעי של בולטימור.

עדיין לא ברור אם החורים השחורים מהסוג החדש נמצאים במרכזם של כל צבירי הכוכבים, והאם קיימת מערכת פרופורציות ברורה בין גודלם של החורים השחורים ובין צבירי הכוכבים שהם נמצאים במרכזם. פרופורציות כאלה קיימות, על כל פנים, בשני החורים שזוהו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully