וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גרמניה: תיווך חשאי בעניין חילופי שבויים בין ישראל לחיזבאללה

10.11.2000 / 7:50

השיחות מתנהלות בזהירות רבה ובדיסקרטיות כדי "להביא לתוצאות משביעות רצון"; שבועון ערבי טוען: שלושת חיילי צה"ל, שנחטפו לפני כחודש באזור הר דב, נהרגו

מאת שי שריג

מקורות דיפלומטיים יודעי-דבר חושפים, כי ישראל והחיזבאללה מנסים להגיע להסכמה לביצוע עסקת חילופי שבויים חשאית בתיווך גרמניה. שגרירת גרמניה בביירות הודתה אתמול כי "ממשלת גרמניה מקיימת מגעים קדחתניים עם ארגון חיזבאללה ועם ישראל בכל הקשור לחילופי השבויים, אלא שהעסקה מתגבשת בחשאיות מוחלטת על מנת להגיע לתוצאות משביעות רצון".

גורמים דיפלומטיים בגרמנים גילו כי ישראל דורשת מהחיזבאללה מידע על עשרות משגרי הקטיושות שפרס הארגון מאז נסיגת צה"ל מלבנון ועל משלוחי נשק חדש שהגיעו לידיו מאיראן בתקופה האחרונה. כמו-כן, ישראל דורשת מלבנון לדעת תאריך מוגדר לפריסת צבא לבנון בדרום המדינה. ישראל התנתה לדברי אותם גורמים, כל עסקת חילופי שבויים בקבלת תשובות מפורשות על השאלות הללו.

בתוך כך מדווח השבועון "אלווטן אלערבי" היוצא לאור בפאריס, ואשר ידוע בידיעותיו המגמתיות ובלוחמה הפסיכולוגית המתנהלת באמצעותו בין ארגוני ביון שונים בעולם, כי שלושת החיילים הישראליים, שנשבו בידי החיזבאללה, נהרגו לאחר חטיפתם. יצוין כי עד כה סירב החיזבאללה למסור שום פרט על מצבם של שלושת החטופים ואף מתנגד בכל תוקף לקיים פגישה כלשהי בינם לבין נציג בינלאומי כלשהו.

הורי החיילים בניו יורק

הורי שלושת החיילים החטופים בלבנון, נפגשו אמש למזכ"ל האו"ם, קופי ענאן, וביקשו ממנו סיוע בשחרור בניהם. "הוא המפתח", אמר אביו של החטוף סמל בנימין אברהם, חיים, הנמצא בניו יורק יחד עם שאר משפחות החטופים, והוסיף "הוא חייב לדבר עם ממשלת לבנון ועם החיזבאללה כדי לשחרר את הילדים, הוא חייב לדון איתם על שחרור הילדים". המשפחות נפגשו גם עם הילארי קלינטון, שהבטיחה לדבר עם הנשיא קלינטון.


סגן מזכ"ל החיזבאללה, השייח' נעים קאסם, אמר שהדרך היחידה שישראל תקבל חזרה את החטופים היא בתמורה לאסירים פלסטינים ולבנונים. קאסם סירב לומר עם העסקה כוללת גם את החטוף הרביעי, אלחנן טננבאום, שהחיזבאללה טוען שהוא איש מוסד ישראלי.

אביו של עומאר סוועד, חסן, פנה ישירות למזכ"ל החיזבאללה, שייח' חסן נסראללה, בבקשה לשחרר את החטופים "הוא מאמין בקוראן ואנחנו מבקשים ממנו להציל את ילדינו, הוא אבא והוא דואג לילדים, אנחנו דואגים לילדים", אמר.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully