וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפלסטינים דוחים את ההכרזה על מדינה עצמאית

10.11.2000 / 6:56

בפעם השלישית החליטו הפלסטינים לדחות את ההכרזה על מדינה, שהיתה מיועדת ל-15 בנובמבר; ערפאת נפגש אתמול עם קלינטון ואמר כי למרות הכל הוא מחוייב לשלום; ברק אמר היום כי פגישתו עם קלינטון ביום ראשון לא תוביל לחידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים

ראש הממשלה, אהוד ברק, אמר היום כי הוא לא צופה ששיחות השלום בין ישראל לפלסטינים יתחדשו בעקבות פגישתו עם נשיא ארה"ב, ביל קלינטון, בוושינגטון. לדבריו, יש לו ציפיות נמוכות מפגישתו המתוכננת ביום ראשון עם הנשיא, זאת לאחר פגישתו אמש של יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת עם הנשיא. "אני מקווה שכולנו ננמיך את ציפיותינו", אמר ברק במהלך סיור בבסיס צה"ל באיו"ש. "אני לא בטוח שפגישתי עם הנשיא ביום ראשון תוביל לחידוש המו"מ. אבל אני בהחלט מקווה שהיא תשים קץ לשפיכות הדמים". ברק החליט לפני כשבועיים להקפיא את המו"מ עם הפלסטינים לאחר כשלון ההבנות להפסקת האלימות.

הרשות הפלסטינית החליטה בפעם השלישית לדחות את ההכרזה על מדינה עצמאית, שהיתה מתוכננת ליום רביעי הבא, ה-15 בנובמבר.
יו"ר המועצה הפלסטינית, סלים זענון, המכהן גם כיו"ר המועצה המרכזית, הודיע אתמול על דחיית ישיבת המועצה, שהיתה אמורה להתכנס ביום רביעי הבא. בסמכות המועצה לקבל החלטה על הכרזת מדינה עצמאית.

למרות שלא ידוע על מועד חדש לכינוס המועצה, נשקלים שני מועדים אפשריים, לפי מקורות פלסטיניים: ה-29 בנובמבר, היום שבו קיבל האו"ם את החלטת החלוקה של ארץ ישראל בין היהודים לערבים, או ה-1 בינואר, שהוא יום הפת"ח המציין את תחילת המאבק הלאומי הפלסטיני. השר לשיתוף פעולה בינלאומי, נביל שעת', אמר אתמול שה-15 בנובמבר אינו מועד מתאים להכרזה על המדינה. בראיון ליומון הפלסטיני "אל-איאם" אמר שעת' שהמועצה תתכנס בלי הודעה מוקדמת.

יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, נפגש אמש עם נשיא ארה"ב, ביל קלינטון, בוושינגטון. יאסר ערפאת אמר כי הוא לא מתכוון לקרוא להפסקת האינתיפאדה אבל הוא מוכן להשתתף בעוד פסגה מדינית - את הדברים אמר יו"ר הרשות בתום פגישתו בוושינגטון עם ביל קלינטון. ערפאת האשים את ישראל בהתפרצות האלימה בשטחי הרשות.

אולם, ערפאת ציין כי למרות האירועים בשטחים הוא מחוייב לתהליך השלום. הוא ניסה לשכנע את הנשיא להצטרף לדרישתו להצבת כוחות בינלאומיים בשטחים אך ארה"ב לא תומכת ברעיון בשל התנגדותה של ישראל. לאחר הפגישה עם קלינטון יצא ערפאת לאו"ם, שם ינסה לשכנע את המזכ"ל, קופי ענאן, לשלוח כוח בינלאומי לשטחים "כדי להגן על הפלסטינים מפני התוקפנות הישראלית".

ראש הממשלה, אהוד ברק, ייצא לארה"ב במוצאי שבת, והוא צפוי להיפגש עם הנשיא ביום ראשון. הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס אמש לישיבה מיוחדת. בכירים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי המטרה היא לסיים את הדיון שהחל אתמול בנושא ההפרדה החד-צדדית לקראת ביקורו של ברק בוושינגטון.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully