וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אין הכרעה: נשיא חדש לאמריקה רק בשבוע הבא

10.11.2000 / 5:39

תוצאות הבחירה החוזרת בפלורידה כפי שהועברו באופן רשמי מראות כי הפער בין בוש לגור עומד על 1,784 קולות לטובת בוש; רשתות הטלוויזיה מדווחות על פער הולך ומצטמצם של 229 קולות בלבד; הספירה הרשמית עשויה להסתיים רק בעוד שבעה ימים; סבלנות

לילה נוסף בארצות הברית מבלי שיתברר מי הוא הנשיא ה-43. במסיבת עיתונאים מיוחדת שארגנה מזכירת המדינה של פלורידה, דווח כי באופן רשמי וועדת הבחירות עדיין ממתינה לתוצאות הספירה החוזרת. עד כה דווח באופן רשמי לוועדה רק על 53 מתוך 67מחוזות הבחירה.

מדיווח זה עולה כי הפער בין המועמד הרפובליקני, ג'ורג' וו. בוש, לבין הדמוקרטי, אל גור עומד עתה על 1,784 קולות לטובת בוש. יחד עם זאת, מיהרה מזכירת המדינה בפלורידה להודיע כי עדיין ממתינים לספירה של עוד 14 מחוזות בחירה, ביניהם מחוז פאלם ביץ', שבו רוב יהודי. תוצאות אלו יגיעו רק בימים הקרובים, ועל פי החוק הן יכולות להגיע תוך שבעה ימים. בנוסף, ממשיכים להמתין לתוצאות 'מעבר לים', אותן תוצאות הצבעה של החיילים, הימאים ואפילו ישראלים בעלי אזרחות אמריקאית.

את הפער בין התוצאות שניתנו הלילה, לבין התוצאות עליהן מדווחות רשתות הטלוויזיה מנמקת מזכירת המדינה של פלורידה, בעובדה כי הספירה הרשמית, החוקית, לפי תקנון הבחירות מפגרת מאחורי ספירת הרשתות. זאת מכיוון שהרשתות מקבלות את המידע ישירות מהקלפיות ואינן זקוקות 'לתוצאה חתומה'.

רשתות הטלוויזיה, שלא כמו וועדת הבחירות, מדווחות על נתוני ההצבעה מ-66 מתוך 67 מחוזות הבחירה. לפי נתונים אלו מוביל בוש על יריבו, גור, רק ב-229 קולות. ואם זה לא די, הרי שבמדינת איווה, נתוני ההצבעה דומים לאלו שבפלורידה. גם שם הפער בין שני הצדדים עשוי לעמוד על פחות מחצי אחוז, ובמידה ואכן זו תהיה התוצאה, גם שם אפשרית ספירה חוזרת.

בפלורידה כבר מצפים לתביעות משפטיות נגד התוצאות

במפלגה הדמוקרטית אמרו הערב שבית המשפט צריך להתערב בנעשה בפלורידה, ודרשו ספירה ידנית בארבעה מחוזות שבהם לדעתם שררו אי סדרים. חברי וועדת הבחירות של פלורידה ציינו הערב, כי הם מצפים לתביעות משפטיות שיוגשו בימים הקרובים על ידי שני המחנות.

משלחת של משפטנים בכירים מטעמו של גור יצאה לפלורידה כדי לפקח על הספירה. המפקחים יבדקו טענות על טפסים מטעים במספר קלפיות, שייתכן וגרמו לאיבוד קולות של מצביעי גור. בשל הפרש הקולות הזעום, התהליך המשפטי עלול להימשך חודשים, גם לאחר שיושבע הנשיא.

במחנה בוש אמרו כי הדמוקרטים עושים "פוליטיזציה" לתהליך ספירת הקולות. לדברי בכירים במחנה התוצאות המצביעות על ניצחון לבוש כבר למעשה סופיות.

במידה ובוש יוכרז כמנצח, יחזור על עצמו מצב שאירע בפעם האחרונה רק בסוף המאה ה-19, כשהמועמד שזכה במרבית הקולות, הפסיד בבחירות בגלל שיטת האלקטורים. פרשנים בארצות הברית מדווחים בימים האחרונים כי מצב נדיר זה, יוצר הלך רוח לפיו, יוכלו האלקטורים לבחור בניגוד לבחירת הרוב במדינתם, כלומר במועמד השני.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully