וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברזיל: הפוליטיקאים קונים את האינדיאנים בחולצות

20.9.2002 / 12:54

בעיירה נידחת במערב המדינה זכו בני שבט אינדיאני בהזדמנות נדירה לחזות בנבחריהם; העיתוי: רגע לפני הבחירות; המצע: חולצות, תשלום זעום וזרעים ליבול הבא; סיפור קטן על אפליה גדולה

בני שבט הטרנה האינדיאני, החיים בעיירה קצ'אוריניה בלב הסוואנה של מערב ברזיל, חזו בנציגיהם הפוליטיים במחוז רק במספר אירועים נדירים. השבוע, פחות מחודש לפני הבחירות הכלליות באזור, זכו בני השבט לראות את נציגיהם העתידיים מקרוב. המתמודדים פשטו על העיירה בניסיון לשכנע אותם לבצע עיסקת חליפין מקובלת: קולותיהם תמורת חולצות טריקו, כסף וזרעים ליבול הבא.

"המצב הכלכלי שלנו אינו מאפשר לנו לדחות הצעות כספית, נמוכות ככל שיהיו", אמר מנהל בית הספר בעיירה, השייכת למדינת מאטו גרוסו דה סול. "כשהבחירות מסתיימות, הפוליטיקאים נעלמים וכל ההבטחות שפיזרו נשכחות".

האוכלוסיה האינדיאנית בברזיל סובלת מקיפוח מתמשך מצד השלטונות. ב"ניו יורק טיימס" דווח, כי במדינה, שאוכלוסייתה מונה 170 מיליון נפשות, חיים כ-750 אלף אינדיאנים. עם זאת במחוז בו נערכות הבחירות מהווים האינדיאנים כרבע מהאוכלוסיה, ועדיין, אינם זוכים לייצוג פוליטי כלשהו. גם בכלל המדינה המצב זהה מבחינת גופים שייצגו את זכויות המיעוט האתני.

60% מבני הנוער הפכו לאכוהוליסטים

במדינת מאטו גרוסו דה סול, בה נהנים מגדלי הבקר מהשפעה עצומה על מקבלי ההחלטות, נשללה זכותם החוקית של שבטים רבים על אדמת אבותיהם. גם באדמה שהוקצתה לאינדיאנים עושים מגדלי הבקר כבשלהם, תוך רמיסת זכויותיהם. זוהי רק אחת מהסיבות המונעות מהם להפוך את הגידולים החקלאיים המסורתיים לרווחיים ולאפשר להם לשפר את מצבם הכלכלי.

כתוצאה מכך, כ-90 אחוז מהגברים פונים לעבודה בתחנות להפקת סוכר ונעדרים מבתיהם תקופות ממושכות. כך, ללא אפשרות אמיתית לצאת ממעגל הקיפוח והבערות, הפכו 60 אחוז מבני הנוער בעיירה לאלכוהוליסטים, עם שיעור התאבדות גבוה משמעותית מהממוצע במדינה.

"האתגר הגדול העומד בפני הממשלה הבאה יהיה לגבש מודל בסיסי, לפיתוח כלכלי ולשימור הקהילות האינדיאניות ותרבותן", אמר ראש הסוכנות הממשלתית לטיפול באינדיאנים, ארתור נוברה מנדס, לעיתון "פיינשל טיימס". לדבריו, "עד כה נכשלו כל המאמצים לכך". מנדס אינו מביע אופטימיות ביחס לשינוי המתבקש ואומר כי לא ראה "שום הצעה או התייחסות קונקרטית לנושא מצד המועמדים לנשיאות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully