וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"עשינו את זה, עם ישראל עלה לקבר גם השנה"

9.11.2000 / 21:19

ציינו בסיפוק המתפללים ש"כבשו" היום מחדש את קבר רחל; לאחר עימות צפוי בין צה"ל למתפללים היהודים צוין יום השנה למותה של האם התנ"כית; הצבא אישר כניסת מספר מצומצם של מתפללים ורק המיוחסים הצליחו להיכנס; בני אילון: הרגשתי שאני מייצג את אלו שלא נכנסו

מאת לירון מרוז

מאות אנשים הצטופפו היום בצומת היציאה מירושלים לכיוון בית לחם וביקשו לשמור גם השנה על המסורת של עליה לקבר רחל אמנו, ביום פטירתה החל היום. אך המשטרה, שנערכה מבעוד מועד בכוחות גדולים, לא אפשרה לאנשים להתקרב לקבר, הנמצא במרחק 500 מטר מהמקום. רוב הזמן נשמר הסדר במקום, כשמדי פעם ניסה ההמון לפרוץ את מחסומי המשטרה, ללא הצלחה. וכשהתיסכול עולה, מופנה הזעם, כרגיל, כלפי השוטרים והעיתונאים הרבים במקום, הסופגים קללות ללא הפסקה.

למרות האיסור המפורש של צה"ל להגיע היום לקבר רחל, וההכרזה על המקום כשטח צבאי סגור, המשיכו כל הבוקר ניסיונותיהם של מתפללים להיכנס למתחם הקבר ולציין שם בתפילה את יום השנה. עם פרוץ המהומות, לפני חמישה שבועות, נסגר מתחם הקבר, אולם בעקבות בקשתו של הרב הראשי לישראל, מאיר לאו, הוחלט להתיר בצורה חד פעמית את התפילות.

בשעות הצהריים הגיע למקום האוטובוס של חברי הכנסת של המפד"ל והגביר את התסיסה. יו"ר הסיעה, ח"כ שאול יהלום, יצא מהאוטובוס והכריז: "באנו להיכנס לקבר יוסף, וניכנס עד לאן שצה"ל ירשה לנו". המפגינים במקום תבעו מיהלום ומחבריו לוודא שלכולם יתאפשר להגיע לקבר ולא רק למיוחסים. "למה אתם כן ואנחנו לא"? הם צעקו לו.

בין יהלום לראש מטה פיקוד המרכז, תת אלוף יעקב זיגדון, התחיל משא ומתן על כמות האנשים שתורשה להיכנס למתחם הקבר. "לפחות עשרים איש", מבקש יהלום, "לא יותר מעשרה", אומר לו זיגדון. בינתיים מוחה חבר הכנסת לשעבר, חנן פורת, שארגן את התפילה ההמונית, על אוזלת ידו של הצבא. הוא מספר כי כבר לפני שבועיים הוא תיאם עם כוחות הביטחון את העליה לקבר היום, ולא מבין מדוע לא מאפשרים לאנשים להגיע אליו. "אין בהתרעות כל חדש" הוא אומר, "במקום להתמודד עם הפלסטינים הולכים בדרך הקלה. מאז מלחמת ששת הימים לא היה דבר כזה, והתחושה והעלבון לא יימחקו. אבל אין לי ספק שדווקא בזכות אותו עלבון ייבנה ישוב יהודי ליד קבר רחל ואז לא יוכלו למנוע מהאנשים להגיע אליו כי הם יסעו לבתיהם", אמר.

"אני מרגיש שאני בא לאמא רחל"

לאחר דין ודברים בין יהלום לזיגדון סוכם כי עשרה גברים וארבע נשים יורשו לעלות לקבר ובסביבות השעה 13:30 הגיעה החבורה למקום. הגברים הצטופפו מסביב למצבה הגדולה העטופה בפרוכת כחולה והחלו באמירת תהילים. את הפסוק "המה כרעו ונפלו ואנחנו קמנו ונתעודד", הם אמרו בקול גדול.

לאחר אמירת התהילים ותפילת מנחה שרו ורקדו הנוכחים מספר דקות סביב המצבה ועלו חזרה לאוטובוס. "כשאני בא לפה אני מרגיש שאני הולך לאמא רחל", סיפר חבר הכנסת בני אילון (האיחוד הלאומי – ישראל ביתנו), "למרות כל המצלמות והח"כים שהיו הצלחתי להתעלם מהכל ולהרגיש שאני מייצג את מי שלא הצליח להיכנס", סיפר.

אילון הסביר כי לקבר רחל ולמקומות הקדושים יש ערך גדול במיוחד מכיוון שרק כך יוכל העולם להבין שיש ליהודים קשר שורשי לארץ ושהם לא נמצאים פה רק מכוח הזרוע. "הערבים מנסים להראות שהם דוד ואנחנו גולית ושרק בגלל שאנחנו חזקים אנחנו כאן. אם נראה לעולם שבני ישראל הולכים ל'אמא רחל' הוא יבין את זה", אמר.

לפני שהחבורה עולה לאוטובוס וחוזרת לירושלים מציין בסיפוק חבר הכנסת יגאל ביבי: "עשינו את זה. עם ישראל עלה לקבר גם השנה".

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully