מפתח "כיפת ברזל" ואביהו מדינה: פורסמה רשימת מדליקי המשואות

הטקס הממלכתי של ערב יום העצמאות יתקיים השנה בסימן "ישראלים פורצי דרך". להדלקת המשואות נבחרו אנשים שתרמו לחדשנות, בין היתר בתחומי המדע, הביטחון, הכלכלה והרפואה, ובהם מפתח אפליקציית "ווייז" ומפתחת תרופה לאלצהיימר

ספק 500

(צפו בטקס הדלקת המשואות האחרון, מאי 2014)

טוב לדעת (מקודם)

איך צפוי להיראות עתידנו בעידן הרכבים האוטונומיים?

יניב הלוי
לכתבה המלאה

שרת התרבות והספורט לימור לבנת, העומדת בראש ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים, אישרה היום (ראשון) את רשימת האנשים שידליקו את המשואות בטקס הממלכתי לנעילת יום הזיכרון ולפתיחת אירועי יום העצמאות בהר הרצל בחודש הבא. בין 14 הנבחרים להדליק משואות בטקס, שיתקיים השנה בסימן "ישראלים פורצי דרך", נמצאים בין היתר ממציא ומפתח מערכת "כיפת ברזל", ד"ר דני גולד, בעלי רשת השיווק רמי לוי וכן רב"ט דן קורקובסקי, חייל אוטיסט המשרת כמפענח באגף המודיעין.

הוועדה הציבורית שבחרה את מדליקי המשואות נימקה את בחירתו של ד"ר גולד, בכך שמערכת "כיפת ברזל" הוכיחה את תרומתה העצומה בהגנה על חייהם של תושבי ישראל. "ד"ר גולד יזם את הרעיון והתווה את הדרך למימושו בכישרון יצירתי, בתעוזה ובהתמדה", כתבו חברי הוועדה. "מערכת "כיפת ברזל" שבמבצע 'צוק איתן' השיגה יותר מ-90% הצלחה, הוכיחה כי ישראל יכולה להגיע לשיאים מדהימים ביכולותיה הטכנולוגיות וזכתה לשבחים רבים בעולם".

"הוכיח כי אפשר לשלב השקפת עולם חברתית עם הצלחה כלכלית". רמי לוי (צילום: עומר מירון)

רמי לוי נבחר בשל היותו פורץ דרך בעולם העסקים. "יוזמתו האמיצה של רמי לוי אילצה את רשתות המזון הגדולות בישראל להוריד מחירים בעקבותיו ולנהל תחרות המיטיבה עם הלקוחות", כתבו חברי הוועדה בנימוקיהם. "הוא הוכיח כי אפשר לשלב השקפת עולם חברתית עם הצלחה כלכלית, מתוך שאיפה לסייע לציבור הרחב לחסוך בעלויות הצריכה ולתרום לצמצום פערים בחברה".

עוד נבחרה להדליק משואה אליס מילר, שנאבקה לפתיחת קורס טיס בצה"ל לנשים, ועתירתה לבג"ץ נגד משרד הביטחון ונגד צה"ל הפך אותה לסמל לשוויוניות מגדרית בצה"ל. "בזכות מאבקה התקדימי של אליס מילר נפתחו בפני חיילות רבות הכשרות ומסלולי לחימה. למאבקה יש השלכה על השגת שוויון מגדרי בחברה הישראלית האזרחית כולה", כתבו חברי הוועדה.

עוד ברשימת מדליקי המשואות: אהוד שבתאי, ממפתחי אפליקציית הניווט "ווייז" (WAZE); העיתונאית המוסלמית לוסי אהריש, שנבחרה על קידום פלורליזם חברתי ועמדות הקוראות לדו-קיום; פרופ' מרתה וינשטוק-רוזין, מדענית וחוקרת שפיתחה תרופה לטיפול באלצהיימר; רפי מהודר, מהנדס שפיתח את טכנולוגיית הטפטפות; הזמר אביהו מדינה, על תרומתו להתפתחות המוסיקה הים-תיכונית; סימה שיין, האישה שכיהנה בתפקיד הבכיר ביותר במערך הביון הישראלי; גל לוסקי, מייסדת ומנכ"לית ארגון IFA המעניק סיוע הומניטרי במקומות מוכי אסון ומלכה פיוטרקובסקי, פורצת דרך בלימוד הלכה ותורה בקרב נשים.

"מקדמת פלורליזם חברתי". לוסי אהריש (צילום: ניב אהרונסון)

"אני מברכת את 14 הישראלים פורצי הדרך, כל אחד בתחומו, שנבחרו השנה להדליק את המשואות", אמרה השרה לבנת לאחר שאישרה את הרשימה. "כל אחת ואחד מהם תרם בתחומו תרומה משמעותית לצמיחתה הכלכלית, עוצמתה הביטחונית ומיצובה של ישראל בזירה הבינלאומית כמדינה מובילה ומתקדמת". לדבריה, קשה לדמיין את ישראל של ימינו ללא תרומתם של אנשים אלה. "טקס הדלקת המשואות השנה הוא הזדמנות להביע את הערכת המדינה ותודתה לאותם ישראלים שבפרי מוחם ורוחם, כושר המצאתם וחדשנותם שינו במקרים רבים ללא היכר לא רק את ישראל אלא את האנושות כולה, והפכו את העולם למקום טוב יותר, בטוח יותר, מעניין ומתקדם יותר".

יו"ר הועדה הציבורית לבחירת משיאי המשואות, יצחק זוננשיין, הביע גאווה על כך שהוועדה הצליחה לגבש רשימה המייצגת את מגוון מגזרי האוכלוסייה, תוך איזון בין המגדרים. "הבחירה מתוך שלל המועמדים לא הייתה קלה, אך דווקא משום כך יש בה ביטוי עוצמתי להערכה ולהכרת התודה על פועלם", אמר זוננשיין.

לוסי אהריש: "זו סטירה בפנים לגזענים"

לוסי אהריש הגיבה היום לבחירתה. "אני עדיין לא מעכלת את העניין הזה. אני בנאדם שיודע להביע את עצמו ממש טוב אבל קשה לי לדבר מרוב ההלם", אמרה לוסי בשיחה עם וואלה חדשות. "זה כבוד מאוד מאוד גדול. בסופו של דבר זה מראה את מה שאני מנסה להגיד הרבה מאד שנים: אנחנו לא ערבים, לא יהודים, לא נוצרים ולא מוסלמים - כולנו ישראלים. זו הזדמנות להוכיח לכולם שאנחנו יכולים וצריכים לשאוף לחברה שוויונית, בלי הבדלי גזע ומין. עם כל זה שזאת קלישאה, זו האמת".

"אני מקווה שאנשים שלא יקחו את הדבר הזה למקום של פוליטיקה וזה יתדרדר שוב", הוסיפה. "אנחנו עדים לכל כך הרבה גילויי גזענות והשמצות ואני מקווה שלא נגיע לזה. אני באמת מאוד מאוד גאה לקבל את הכבוד הזה ולהיות חלק מהמדינה הזאת. כל האנשים שירצו לקחת את זה למקום הגזעני והמתלהם אני מאחלת להם רק טוב, אני חושבת שזה העונש הכי גדול, עבורם ואפשר לומר שזה גם סוג של סטירה בפנים לגזענים ולכל מי שחושב שהמיעוט בישראל לא צריך להיות שיוויוני במדינה".

רמי לוי: "הפתעה משמחת ומרגשת"

רמי לוי שוחח גם הוא נשמע נרגש בשיחה עם וואלה חדשות. "אני נמצא במחסן הירקות. עדיין לא דיברתי עם המשפחה. אני ממש לא יודע איך להגיב לזה. זו הפתעה משמחת ומרגשת מאד", אמר. לא ידעתי שבוחנים את המועמדות שלי אבל אני מכיר את הנימוקים. אני סללתי את הדרך להוזלה של סל המוצרים ב-35-25%. היובלתי לא רק במזון גם בסלולר - היינו ראשונים שהוזלנו במאות אחוזים את המחיר"

"לא הייתי מגיע לזה אם לא היה לי גיבוי מהעובדים הנאמנים והנהדרים שלי, מאישתי ומהמשפחה. אני עומד בראש הרשת אמנם, אבל אני מודה מכל הלב לכל מי שמסביבי. מאחורי הרשת והדרך שהובלתי עמד רצון אחד - למכור הרבה, להרוויח קצת ולאפשר לאלה שאין להם שגם יוכלו לקנות".

לפניות לכתבת רויטל בלומנפלד: revital.blumenfeld@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully