וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קרב הירושה יוכרע 3000 שנים אחרי

9.11.2000 / 18:13

ארכיאולוגים הודיעו שיערכו בדיקות די.אן.איי למומיה של המלך תות אנך-אמון, כדי לקבוע האם הוא היורש החוקי של שושלת הפרעונים; מומחים מתחבטים בשאלה זו כבר מאות שנים

מומחים הודיעו שיערכו בדיקת די.אן.איי (DNA) לשתי מומיות מלכותיות, כדי לנסות לפתור את התעלומה בת מאות השנים - האם שליט מצרים, המלך תות אנך-אמון, הוא היורש החוקי של שושלת הפרעונים.

השוואה בין הדי.אן.איי של המלך תות לבין זה של המלך אמן-חוטפ, שלפי האמונה הוא סבו, תענה על התשובה האם הוא היורש החוקי. ראש מועצת העתיקות המצרית, גבאלה עלי-גבאלה אמר: "החידה הזו נמשכת זמן רב מדי. הבדיקה הזו היא המוצא האחרון כדי לסיים את העניין".

תות אנך-אמון מלך במצרים לפני 3,300 שנה, מגיל 8 עד שמת בגיל 17. הוא ירש בשלטון את המלך אקנאטן, ממשפחת הפרעונים, ולפיכך שוייך בקרבת דם לשושלת. חוקרים רבים מתחבטים בשאלה האם תות אנך-אמון הוא אכן בנו של אקנאטן, למרות שהם מסכימים שלאנך-אמון היתה קרבה משפחתית כלשהי.

גבאלה סיפר שהבדיקות יערכו על ידי צוות מאוניברסיטת "ווסאדה" מיפן ואוניברסיטת "עין שמס" בקהיר. המומחים מתכננים להשוות את הדי.אן.איי של אנך-אמון לזו של סבו, המלך אמן-חוטפ, שגופתו מוצגת במוזיאון המצרי בקהיר.

מהמועצה הארכיאולוגית נמסר שהבדיקה הראשונה תיערך בקברו של אנך-אמון ב-12 בדצמבר. הבדיקה דורשת סגירה של הקבר, אחת האטרקציות הפופולריות במצרים, לכמה שעות.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully