הפגנה ב"כביש הדמים של הצפון": "למנוע את הקורבן הבא"

כביש 71 מבית שאן לעפולה הוא אחד הכבישים המסוכנים במדינה, והוא גבה 30 קורבנות בעשור האחרון. תושבי בית שאן והסביבה הפגינו בבית השיטה ודרשו להרחיבו. "המדינה לא עושה מספיק כדי למנוע תאונות"

01/03/2015
צילום: חמד אלמקת – סוכנות ג'יני, עריכה: גדי וינסטוק

(הפגנה בכביש 71 בחודש שעבר)

עוד בוואלה!

נפגעתם במהלך נסיעה באוטובוס? מגיע לכם פיצוי

בשיתוף zap משפטי

כמה עשרות מתושבי בית שאן ומיישובי הסביבה הגיעו היום (ראשון) להפגין בצומת בית השיטה במחאה על הסכנות האורבות לנוסעים בכביש 71 המוביל מבית שאן לעפולה, בשל העובדה שיש בו נתיב אחד בלבד לכל כיוון, ללא הפרדה ביניהם. המפגינים שדורשים להרחיב את הכביש חסמו אותו לזמן קצר. "כביש 71 מסומן כאחד הכבישים המסוכנים בישראל", כתבו מארגני ההפגנה בקריאתם לתושבי האזור להצטרף למחאה. "הכביש גבה קורבנות וימשיך לגבות קורבנות נוספים אם לא יתבצעו שינויים מידיים לבטיחות הנוסע. אנו זקוקים לעזרתכם למנוע את הקורבן הבא שיכול להיות כל אחד מאיתנו", הוסיפו.

בעקבות התאונות הרבות שהתרחשו בכביש 71 הקימו תושבי האזור קבוצת מחאה בפייסבוק שבה 3,650 חברים. חברי הקבוצה עורכים "משמרות מחאה" הנערכות לצד הכביש ובמקומות שבהן אירעו תאונות קטלניות. "מדינת ישראל לא עושה מספיק כדי לשקם את הכביש ולמנוע תאונות", אומרים ראשי הקבוצה: "אנו לא סוג ב', המדינה לא מסתיימת בין גדרה לחדרה. אנו דורשים שוויון וכביש התואם לצורכי התושבים כמו בכל מקום בארץ".

עוד בוואלה חדשות:
תורמים ומשפיעים: האם היהודים "שולטים באמריקה"?
מעילת ענק: עובדי רשת אופנה גדולה חשודים שגנבו מיליונים
נתניהו המריא לוושינגטון: "שליחות גורלית והיסטורית"

הבעיה המרכזית בכביש שהופכת אותו לרווי תאונות, היא שיש בו רק נתיב נסיעה אחד לכל כיוון. בנתיב זה יש תנועת כלי רכב כבדה ביותר, הכוללת בעיקר משאיות הנוסעות בין נמל חיפה למסוף הגבול בין ישראל לירדן. בין הנתיבים אין הפרדה ובכל סטייה של כלי רכב לנתיב הנגדי קיימת סבירות גבוהה להתנגשות חזיתית. ראשי הרשויות המקומיות שבשטחן עובר הכביש, ובהן בית שאן, עמק המעיינות וגלבוע, קראו לאחרונה למשרד התחבורה לפעול לסלילת נתיב נוסף ולבניית הפרדה קשיחה בין הנתיבים למניעת תאונות חזיתיות.

בשל עומס התנועה הרב בכביש, גם הצמתים מהווים סכנה, לנוכח הקושי להשתלב בתנועה. צומת בית השיטה הוא המסוכן מכולם, ובו אירעו כמה תאונות קטלניות. לפני כחודשיים, בתאונת דרכים שהתרחשה בסמוך לקיבוץ בית השיטה, נהרגו מנשה כהן בן 48 ובנו בן השמונה, אושרי, תושבי קיבוץ ניר-דוד.

ההפגנה, היום(צילום: שלומי גבאי)

על פי נתוני עמותת "אור ירוק", המסייעת למאבק התושבים, בין 2005 ל-2014 נהרגו בסך הכול 30 בני אדם בתאונות דרכים בכביש זה ויותר מ-950 נפצעו, מתוכם 111 פצועים קשה. מנכ"ל העמותה, שמואל אבואב, אמר כי ההפגנה של התושבים מבטאת את החשש הגדול שלהם מכל נסיעה בכביש. "לא רק הנהג אשם בתאונות הדרכים, גם למדינה יש אחריות לתשתית שלא סולחת לטעויות הנהג", אמר אבואב.

עוד הוא הוסיף: "כביש 71 הוא כביש אדום, שכל נסיעה בו היא הימור על החיים, ומזמן היה צריך לשפר בו את התשתית. למשרד התחבורה אסור להמתין שיהיו עוד הרוגים ופצועים בכביש ולכן חייבים להפוך את הכביש האדום והמסוכן הזה לכביש ירוק ובטוח עבור כל מי שנוסע בו".

החל פרויקט שדרוג הכביש שצפוי להסתיים בשנה הבאה

לפני כחודש הודיע משרד התחבורה כי באמצעות חברת "נתיבי ישראל" החל פרויקט לשדרוג הכביש בעלות של יותר ממיליארד וחצי שקלים. על פי ההודעה, השלב הראשון של הפרויקט כולל הקמת הפרדה מפלסית בהצטלבות בין הכבישים 71 ו-675, בין כביש 77 לכביש הגישה ליישוב גדעונה ובמפגש הכבישים 71 ו-669. כמו כן, תוקם מערכת גשרים מעל מסילת הרכבת ומעל כביש 71 במטרה למנוע חיכוך בין כלי הרכב העוברים בתוואי, גשר באורך 55 מטרים יוקם מעל תוואי רכבת העמק וגשר נוסף, באורך של 62 מטרים, יוקם מעל כביש 71.

נוסף על כך, יוסדרו הגישות ליישובים ולקיבוצים, יוקמו מעגלי תנועה, שיגבירו את הבטיחות בכביש ויורחבו השוליים לכל אורכו. בחלק מהכביש ייעשה שימוש בטכנולוגיה של "פס הרחבה מרעיד" המתריע בפני הנהגים כי הם סוטים ממסלולם. משרד התחבורה סירב לנקוט תאריך בו צפויות להתחיל העבודות לתיקון הכביש.

נסים זמיר, מראשי קבוצת מחאת התושבים, הבהיר כי התכנית אמנם קיימת אך לא מצוין המועד שבו משרד התחבורה עתיד להתחיל ליישם אותה. "אסור לטעות, הרחבת הכביש והפרדת הנתיבים מתוכננות רק למועד שעדיין אינו ידוע", אמר זמיר.

ממשרד התחבורה נמסר בנוגע לשאלה מתי יתחילו העבודות להרחבת הכביש כי "מדובר בשלב של תכנון" וכי "בכוונת המשרד לתקצב את הפרויקט בתום התכנון, ולאחר קבלת אישור תקציבי של משרד האוצר".

הפגנה בכביש 71 של עמותת אור ירוק בשיתוף התושבים במטרה להביא את משרד התחבורה לשפר את התשתית בכביש המסוכן שגבה את חייהם של עשרות בני אדם, פברואר 2015(צילום: שלומי גבאי)
הפגנה בכביש 71 של עמותת אור ירוק בשיתוף התושבים במטרה להביא את משרד התחבורה לשפר את התשתית בכביש המסוכן שגבה את חייהם של עשרות בני אדם, פברואר 2015(צילום: שלומי גבאי)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully