וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

זאת חייבת להיות אהבה

9.11.2000 / 17:03

מחקר חדש מוכיח שכאשר אדם מאוהב, חלקים מסויימים במוח "נדלקים", וישנה זרימת דם גבוהה יותר; בפני הנבדקים הוצגו תמונות של מושא אהבתם ומוחם נסרק כדי לגלות מהן ההשפעות

כשאתה מאוהב, כולם אומרים לך שהפנים שלך מאירות והעיניים נוצצות. לפי מחקר חדש שערך סטודנט לרפואה באוניברסיטת לונדון בנושא, נראה שגם ארבעה חלקים קטנים במוח "מאירים".

הסטודנט, אנדראס ברטלס, השתמש בבדיקת אמ.אר.איי (MRI), שבה מתבצעת סריקת מוח, שמציגה תמונה רציפה של המוח לאורך תקופה של זמן, במקום בתמונה קפואה. הוא בדק 17 סטודנטים שהודו שהם באמת מאוהבים, מבדקים פסיכולוגיים שעברו הנבדקים איששו זאת.

כשהוצגו בפני הנבדקים תמונות של מושא אהבתם, איזורים שונים במוח "נדלקו", מה שמצביע על זרימת דם גבוהה יותר. כאשר הוצגו בפניהם תמונות של חבריהם, מאותו מין של בן/ת הזוג, הגיב המוח ברמה נמוכה יותר.

שישה עד 20 אזורים במוח הראו פעילות מוגברת, כשהמספר משתנה מאדם לאדם, אבל המכנה המשותף של ארבעת החלקים הפעילים נמצא בכל הנבדקים.

עוד עולה מהמחקר כי פעילות זרימת הדם ירדה בשלושה מהאיזורים כאשר הנבדקים, שהיו עצובים או מדוכאים, צפו בתמונות של אהוביהם.

ברטלס ציין שהעובדה שאין מספיק מחקרים בתחום האהבה היא שהניעה אותו: "אין ספור מחקרים נעשו על רגשות שליליים: פחד, עצבות, כעס ותיעוב. החלטתי לטפל ברגש חיובי".

במחקר נשאלו הסטודנטים מה הם מרגישים כשהם הסתכלו בתמונות, כדי לוודא שהם אכן חשים רגשות אהבה. האזורים במוח שהפכו פעילים היו בסמוך לאזורים שנעשים פעילים כשמישהו מרגיש תשוקה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully