וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שינויי מזג האוויר: יורגשו יותר במדינות העניות מאשר בעשירות

9.11.2000 / 11:21

מחקר בבריטניה צופה כי במרכז אסיה, בין קזחסטן לערב הסעודית, תעלה הטמפרטורה בחמש מעלות במאה הקרובה; לעומת זאת באנגליה וניו זילנד היא תעלה רק בשלוש; הקטבים יתחממו בשש מעלות; החוקרים: דווקא המדינות העניות, שאינן פוגעות באוזון, יסבלו יותר מאפקט החממה

מדענים בבריטניה טוענים כי הם יכולים לחזות את השפעת שינויי מזג האוויר כמעט בכל מדינה בעולם במאה הנוכחית. על פי תחזיתם, מדינות מסוימות יתחממו פי שניים מאחרות.

המחקר, שנעשה ב"מרכז טינדל לחקר שינויי מזג האוויר", מראה את שינוי מזג האוויר בכל מדינה במהלך המאה האחרונה, ואת השינויים הצפויים להתרחש בעתיד.

מהמחקר עולה כי בחלקים ממרכז אסיה, באזור שבין קזחסטן לערב הסעודית, תעלה הטמפרטורה בחמש מעלות. גם מדינות במערב אפריקה, הסובלות כבר עכשיו מבצורת, ייפגעו בצורה קשה.

מדינות נוספות בהן תעלה הטמפרטורה בארבע עד חמש מעלות הן הודו, מצרים, וארצות הברית, ואילו באזורי הקוטב של רוסיה וקנדה תהיה עלייה של 6 מעלות צלזיוס.

המדינות בהן תהיה העלייה הקטנה ביותר במעלות החום, 3 מעלות בלבד, הן בריטניה, אירלנד, ארגנטינה צ'ילי וניו זילנד.

לדברי מנהל המרכז, דוקטור מרק האלם, המדינות שייפגעו בצורה הקשה ביותר מהתחממות כדור הארץ, הן דווקא אלה המייצרות את הכמות הקטנה ביותר של גזים שככל הנראה גורמים לאפקט החממה. "המחקר מראה את הפער בין מדינות עשירות לעניות", אומר האלם, וקורא לדון בפערים אלה בכנס בנושא שינויי אקלים, שיפתח בשבוע הבא בהאג שבהולנד.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully