וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ועדת הבדיקה: הסיכויים להציל את לוחם מג"ב בקבר יוסף היו אפסיים

9.11.2000 / 8:11

זוהי מסקנת ועדת הבדיקה לעניין הקרב בקבר יוסף וטיול המתנחלים להר עיבל; הממצאים הוגשו אתמול לרמטכ"ל ויפורסמו ביום ראשון; ההחלטה לשתף פעולה עם המשטרה הפלסטינית הוגדרה כנכונה; ככל הנראה אין כוונה להדיח את מח"ט שומרון שאישר את הטיול בהר עיבל

ועדת הבדיקה שמונתה לחקור את הקרב בהר יוסף, במהלכו נהרג לוחם מג"ב מדחת יוסוף, ואת הקרב בהר עיבל, בו נהרג הרב בנימין הרלינג, תפרסם את ממצאיה ביום ראשון הקרוב. אתמול עודכן הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז בפרטים.

הממצאים יפורסמו אחרי שראש הוועדה האלוף, (במיל') יורם יאיר (יה-יה) וחבריה ידווחו עליהם למשפחות ההרוגים.

שוטר מג"ב מדחת יוסוף ז"ל נפצע אנושות לפני כחודש במהלך חילופי אש קשים במתחם קבר יוסף. הוועדה נתבקשה לבדוק מדוע חולץ מדחת מהקבר רק חמש שעות אחרי שנפגע מקליע שחדר לצווארו ואחרי שלמעשה כבר מת. גורמים בצה"ל מעריכים, בהסתמך על העדויות, כי שיקול הדעת של של המפקדים, שהחליטו לבקש את עזרת המשטרה הפלסטינית בחילוץ, היה סביר.

מהעדויות עולה כי בצה"ל נערכו למבצע חילוץ כשעתיים אחרי פציעתו של מדחת. "ידענו שמצבו קריטי והאפשרות שנראתה הכי מהירה להציל אותו היתה באמצעות אמבולנס פלסטיני", אמרו גורמים בצה"ל לידיעות אחרונות. האמבולנס הצליח לחלץ את מדחת רק כעבור חמש שעות. מחקירת הוועדה עולה כי גם אם החילוץ היה מתבצע קודם הסיכוי להציל את מדחת היה אפסי.

פעולות החילוץ בהר עיבל התנהלו כראוי

הטיול של קבוצת מתנחלים מהישוב קדומים להר עיבל התרחש לפני כחוה לפני כשלושה שבועות. קבוצה של כ-40 מתנחלים הגיעה להר כדי לצפות לעבר קבר יוסף. הקבוצה סטתה מהמסלול ונפתחה לעברם אש. במשך שעות ניסה צה"ל לחלצם אולם האש הכבדה מנעה זאת ממנו. שלושה מסוקי קרב הוזנקו לאזור ורק כעבור חמש שעות הצליחו כוחות צה"ל לחלץ את המטיילים. בתקרית נהרג הרב בנימין הרלינג.

על סמך העדויות סבורים בצה"ל כי עיקר האשמה מוטלת על המטיילים עצמם ועל המדריך שהובילם. ככל הידוע, אין כוונה להדיח את מפקד חטיבת שומרון אל"מ יוסי אדירי שאישר את הטיול מבלי לדעת שנאסרו הטיולים באזור.

על פי העדויות פעולות החילוץ התנהלו כראוי למרות שנמשכו זמן רב. בצה"ל אומרים כי החריגה ממסלול הטיול היתה הגורם הבעייתי ביותר שהביא לאסון.

הוועדה לא עסקה בגיבוש מסקנות אישיות לגבי המעורבים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully