וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מספר הקולות הפסולים בפלורידה מגיע ל-20 אלף

9.11.2000 / 9:22

הטפסים, שמולאו במחוז הידוע כדמוקרטי, נפסלו כתוצאה מבלבול בטופס ההצבעה; ספירת הקולות בפלורידה תסתיים הערב; בוש מוביל על גור ב-1,800 קולות; האישור הסופי יכול להימשך עשרה ימים; מאות מתושבי פלורידה הצביעו בישראל, רובם דמוקרטים; שני המתמודדים בטוחים בניצחונם

בפלורידה אמור להסתיים הערב המניין החוזר של קולות הבוחרים, זאת לאחר שבספירה הראשונה קיבל המועמד הרפובליקני, ג'ורג' בוש, רק 1,800 קולות יותר מיריבו הדמוקרטי, אל גור. שני הצדדים הביעו ביטחון כי הספירה המחודשת תביא להם את הניצחון.

הבוקר נודע כי מספר הקולות שנפסלו בגלל טעות של המצביעים מגיע ל-20 אלף. כל הקולות הגיעו ממחוז פאלם ביץ', הידוע כדמוקרטי. במפלגה הדמוקרטית טוענים כי המצביעים התבלבלו בין שמו של המועמד הדמוקרטי, אל גור, למועמד העצמאי, פאט ביוקנן, בגלל מבנה מטעה של טופס ההצבעה. שלושה מתושבי פאלם ביץ' עתרו לבית המשפט בדרישה לעריכת בחירות חוזרות במחוז.

הספירה החוזרת תסתיים היום, אולם האישור הסופי, כולל ספירת קולות אזרחי פלורידה השוהים בחו"ל, עלולה להימשך עד עשרה ימים.

אגב, על פי ההערכה, חיים בישראל כמה מאות מתושבי פלורידה, בעלי זכות בחירה בארצות הברית. 90 אחוזים מהם מצביעים למפלגה הדמוקרטית. בישראל חיים כ-100 אלף בעלי זכות בחירה, רובם מניו יורק ומקליפורניה. מעריכים כי 45 אחוז מהם מימשו את זכותם והשתתפו בבחירות.

ספירת הקולות תתבצע בנוכחות נציגים משני הצדדים ואנשי תקשורת. מושל פלורידה, ג'ב בוש, אחיו של המועמד לנשיאות, אמר כי בשל חשש לניגוד אינטרסים, הוא לא ישתתף בוועדה שתאשר את התוצאות הסופיות.

אחוז ההצבעה היה גבוה במיוחד

התיסכול במפלגה הדמוקרטית רב בייחוד על רקע העובדה שגור זכה במרבית קולות הבוחרים בארצות הברית, ובמניין הכללי קיבל 200 אלף קולות יותר מבוש. אם ינצח בוש, יחזור על עצמו מצב שאירע בפעם האחרונה רק בסוף המאה ה-19, כשמועמד שזכה במרבית הקולות, הפסיד בבחירות בגלל שיטת האלקטורים.

משלחת של משפטנים בכירים מטעמו של גור יוצאת לפלורידה כדי לפקח על הספירה. המפקחים יבדקו טענות על טפסים מטעים במספר קלפיות, שייתכן וגרמו לאיבוד קולות של מצביעי גור. בשל הפרש הקולות הזעום, התהליך המשפטי עלול להימשך חודשים, גם לאחר שיושבע הנשיא.

בוושינגטון אמר הנשיא היוצא, ביל קלינטון, כי האופן בו התנהלו הבחירות מוכיח את חשיבות ההצבעה של כל אזרח ואזרח.

אחוז ההצבעה בארה"ב היה גבוה מן הצפוי, ועמד על 52 אחוז, קצת יותר מבבחירות הקודמות.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully