וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שמיניסטים לשרון: "מסרבים להיות חיילים של הכיבוש"

עידו שטרנברג

17.9.2002 / 15:32

213 בני נוער שלחו מכתב לפיו "אין לנו ברירה אלא לציית לצו מצפוננו ולסרב לקחת חלק במתקפה על העם הפלסטיני"; אחד מהיוזמים: הרמטכ"ל והקצונה הבכירה אחראים לפשעי מלחמה נוראיים

"כשהממשלה הנבחרת רומסת ערכים דמוקרטיים ואת הסיכויים לשלום צודק באזור, אין לנו ברירה אלא לציית לצו מצפוננו ולסרב לקחת חלק במתקפה על העם הפלסטיני. כבני נוער העומדים להיקרא לשירות צבאי, אנו מתחייבים לעשות את כל אשר יראה בעינינו לנכון כדי לא לשרת את הכיבוש" - כך נכתב ב"מכתב השמיניסטים 2002", שנשלח היום לראש הממשלה, אריאל שרון. על המכתב חתומים 213 בני נוער מרחבי הארץ בגילאים 15-19. העתקים ממנו הועברו גם לשר הביטחון, בנימין בן אליעזר, לשרת החינוך, לימור לבנת, ולרמטכ"ל, רב אלוף משה יעלון.

חותמי המכתב טוענים כי "מדינת ישראל מבצעת פשעי מלחמה ורומסת זכויות אדם, תוך זריעת הרס ביישובים פלסטיניים [...] באמצעות מעשים אלה ואחרים מונעת ישראל בשיטתיות מהפלסטינים כל אפשרות לקיים חיי יומיום סבירים". "מציאות זו", ממשיכים החותמים,
"מובילה לסבל, פחד וייאוש, המולידים פיגועי טרור. לפיכך, לא זו בלבד שהכיבוש אינו מוסרי, הוא גם פוגע בביטחונם של אזרחי ישראל ותושביה".

חותמי המכתב מציינים כי "לפני כשנה שלחנו אליך, 62 נערות ונערים ישראלים אשר גדלו וחונכו בארץ, מכתב בו הצהרנו כי לא ניקח חלק בהמשך דיכוי העם הפלסטיני". "היום", הם מוסיפים, "עם החרפת המצב בישראל ובשטחים, אנו, והרבים שהצטרפו אלינו, אומרים זאת שוב: אנו מסרבים להיות חיילים של הכיבוש".

מארגני מכתב השמיניסטים מציינים כי מאז שליחת המכתב בשנה שעברה, עמדו רבים מהחותמים במילתם. לדבריהם, חלק מהחותמים בשנה שעברה השיגו פטור משירות צבאי, חלק התגייסו ומסרבים גם כיום לשרת בשטחים וחלק סירבו להתגייס מטעמי מצפון. חמישה מהחותמים נכלאו בבתי כלא צבאיים, כאשר שניים מהם עדיין מרצים עונשי מאסר.

"אין כיבוש נאור ואין כיבוש מוסרי"

חגי מטר, בן 18 מרמת השרון, מצוות הדוברות של יוזמי המכתב, אמר לוואלה! חדשות כי בהתארגנות "יש את כל הסוגים, כל אחד שואף למטרה פוליטית אחרת". הוא עצמו פעיל בתעאיוש, "יש גבול" ו"פרופיל חדש". שתי התנועות האחרונות עומדות בקשר עם ההתארגנות ומספקות לה תמיכה.

מטר נקרא להתגייס באוקטובר, אך מתכוון לסרב ולהיכנס לכלא. "אני לא רואה איך אפשר לשרת היום בצבא בלי לתמוך בכיבוש. כל מה שהצבא עושה היום נועד לתכלית אחת: להנציח את הכיבוש". לטענתו, "הרמטכ"ל והקצונה הבכירה בצה"ל אחראים לפשעי מלחמה נוראיים", ולכן אינו יכול לשרת תחתם.

מטר טוען כי הקצינים הבכירים בצה"ל הם בעצמם "סרבנים".
"בתקופת נתניהו, הוא פנה למופז וביקש ממנו תכנון לנסיגה מהירה לבנון. ומופז אמר לא, ופשוט סירב. בתחילת האינתיפאדה הדרג המדיני הורה להנמיך את האש, והקצונה הבכירה לא מילאה את ההוראה". "הסרבנות שלהם היא האנטי-דמוקרטית, ולא הסרבנות שלנו", הוא מוסיף.

לדברי מטר, הוא יסרב לשרת בצבא גם תחת ממשלה של השמאל כל עוד הכיבוש נותר בעינו. לדעתו, "אין כיבוש נאור ואין כיבוש מוסרי. להיות כובש מוסרי זה כמו להיות אנס מוסרי. אז אתה יכול להיות מנומס, לשים קונדום ולבקש סליחה בסוף - אבל זה עדיין יהיה בלתי מוסרי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully