63 ימים לסוף החורף: המשקעים עברו את הממוצע השנתי

בכמה מקומות במרכז ובדרום חצו כמויות המשקעים שירדו עד כה את הממוצע השנתי. בצפון לעומת זאת חסרים עדיין כ-35% מכמות המשקעים השנתית. מפלס הכנרת עלה ב-17 סנטימטרים מתחילת החודש

17/01/2015
תל אביב, אתמול(צילום: ניב אהרונסון)

שיפור ניכר במאזן המשקעים המצטבר מתחילת העונה: בכמה אזורים במרכז ובדרום חצתה כמות המשקעים את הממוצע השנתי - נתון חריג לאמצע חודש ינואר, כך נמסר היום (שבת) מרשות המים. בצפון הארץ לעומת זאת חסרים עדיין כ-35% מכמות המשקעים השנתית הכוללת. כמו כן, באזורים אחרים בצפון ובמרכז עברו המשקעים את הממוצע החודשי לחודש ינואר כולו.

עוד בוואלה! חדשות:
רצח בתל אביב: נתין זר מאפריקה נדקר למוות, מצוד אחרי החשודים
מלחמת ארגוני הפשע בבת ים: 7 נעצרו בחשד לניסיון חיסול
תיעוד: כך חולצו בני זוג שנסחפו עם רכבם בשיטפון בדרום

רק 33 סנטימטרים מעל לקו האדום התחתון. הכנרת(צילום: ג'יליס)

בכנרת, לעומת זאת, לא נרשמו עליות חדות. מפלס הכנרת, כפי שנמדד הבוקר, עומד על 212.67 מטרים מתחת לפני הים - עלייה של 17 סנטימטרים מתחילת החודש. המפלס נמצא רק 33 סנטימטרים מעל לקו האדום התחתון ו-3.87 מטרים מתחת לקו האדום העליון.

בשבועיים הקרובים לא צפוי לרדת גשם משמעותי, אך מרשות המים נמסר כי מספיקה סערה אחת בפברואר כדי להגיע למלוא כמות המשקעים בשקלול ארצי. לאור העובדה שהשנה האחרונה הייתה השחונה ביותר מאז החלו המדידות, כל גשם נוסף יעשיר את מקורות המים הטבעיים וישפר את מצב מאגרי המים הטבעיים שהתמעטו בשנה שחלפה, נמסר.

טוב לדעת (מקודם)

הסוד לשיפור חיי המין שלכם – כעת במבצע מיוחד

מוגש מטעם "גברא"
גשם בתל אביב, 16 בינואר 2015(צילום: ניב אהרונסון)

שיא המשקעים בסוף השבוע האחרון נרשם במישור החוף הדרומי שם נמדדו 84 מ"מ גשם. אחריו אשדוד עם 64 מ"מ, ובצפון קריית ים עם 52 מ"מ, אזור בית שמש עם 46 מ"מ, בית דגן עם 41 מ"מ, זיכרון יעקב עם 34 מ"מ וירושלים עם 26 מ"מ. בחיפה ירדו 25 מ"מ ובגליל המערבי 13 מ"מ. ממוצע המשקעים באצבע הגליל הוא 6-10 מ"מ של גשם, כפי שנמסר מהשירות המטאורולוגי.

כל אלו מצטרפים לנתונים שהתקבלו בתחילת השבוע לפיהם בפתח תקווה ירדו מעל ל-500 מ"מ של גשם, וזאת בשעה שהממוצע הרב-שנתי באזור זה עומד על כ-550 מ"מ. גם מעלה אדומים גירדה את הממוצע הרב-שנתי לחורף זה עוד בתחילת השבוע. הממוצע באזור עומד על 264 מ"מ של גשם לעונה שלמה וכבר לפני שישה ימים, באמצע עונת הגשמים, אזור זה קיבל מאז תחילת העונה כ-90% מהממוצע הרב-שנתי ועמד 244 מ"מ של ממטרים. במעלה החמישה שבאזור ירושלים נמדדו בתחילת השבוע 550 מ"מ של גשם, כאשר הממוצע הרב-שנתי לאזור זה עומד על 700 מ"מ.

שמים קודרים באשדוד, אתמול(צילום: תמונות גולשים, לאה אליאסי)

ממוצע הרב-שנתי לחודש ינואר באזורים הגשומים ביותר בגליל עומד על 200 מ"מ ואילו בתחילת השבוע קיבלו האזורים הללו בממוצע 170-160 מ"מ של גשם. זאת מבלי שנבדקה כמות המשקעים שתתקבל מהפשרת השלגים הרבים שירדו באזור. "המצב בצפון השתפר משמעותית ביחס לדצמבר שהיה שחון מאוד. אבל הוא עבר ממצב של גירעון למצב של יתרון קל. זאת בשונה ממקומות רבים אחרים שעברו מיתרון קל ליתרון גדול", אמר עוד בתחילת השבוע ד"ר נועם חלפון מאגף האקלים בשירות המטאורולוגי.

השפעת הגשמים הבלתי פוסקים בשבועיים האחרונים ניכרת בנחלי המרכז, שבם נרשמה זרימה מוגברת. נחלים רבים, בהם לכיש, בשור, איילון ואלכסנדר, שוצפים בימים האחרונים וכמעט עלו על גדותיהם.

מטיילים בגולן בסוף השבוע שעבר(צילום: ג'יני, חמד אלמקת)

במהלך הלילה יהיה בהיר וקר מהרגיל בעונה וייתכנו ערפילים בעמקים. מחר יהיה מעונן חלקית ותחול עלייה קלה בטמפרטורות.

הטמפרטורות החזויות להמשך הלילה ומחר: בתל אביב מ-9מעלות בלילה עד 17 מעלות ביום. בירושלים מ-7 מעלות עד 12 מעלות, בחיפה והקריות מ-8 עד 16, בצפת והרי הגליל מ-5 עד 10, ברמת הגולן מ-6 עד 14, בטבריה ואזור הכינרת מ10 עד 20, בעפולה מ-6 עד 15, בבקעת בית שאן מ-8 עד 17, באזור ים המלח מ-13 עד 19, בבאר שבע והנגב מ-7 עד 16, במצפה רמון ומדבר יהודה מ-7 עד 12 ובאילת והערבה מ-10 מעלות בלילה עד 20 מעלות ביום.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully