וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"חבר, לעולם לא נשכח אותך"

8.11.2000 / 22:18

לרגל יום השנה החמישי להירצחו של יצחק רבין, נשא ביל קלינטון, נאום מיוחד לזכרו; "כל חבריו עדיין מבכים את מותו", אמר; הצהיר שאחת מהברכות הגדולות בחייו היתה הזכות להכיר את רבין

"אחת מהזכויות הגדולות בתקופתי כנשיא - יותר מכך, אחת הברכות הגדולות של חיי - היתה הזכות להכיר ולעבוד עם יצחק רבין, עליו השלום, כך אמר הערב בשידור מיוחד בטלוויזיה נשיא ארה"ב, ביל קלינטון.

"הדיוקן שרבין חרט בדפי ההיסטוריה יהווה השראה לדורות הבאים. הרושם שהותיר על אלה שהכירו אותו - כאיש צבא, ראש ממשלה, מדינאי, בעל, חבר, אבא - ירגש את ליבנו לכל חיינו".

הנשיא אמריקאי אמר כי אם מקשיבים טוב אפשר לשמוע את קולו העמוק, מהדהד באוויר, "מזכיר לנו שכולנו אוהבים את אותם הילדים, בוכים את אותן דמעות, שונאים את אותו אויב ומתפללים לפיוס. לשלום אין גבולות". לדברי קלינטון הרבה דברים טובים התרחשו בחמש השנים מאז אלוהים לקח את רבין. "גם הכאב, שחשו בו תושבי ישראל וכל אלה שהתפללו לשלום שאליו הקדיש את חייו", אמר.

קלינטון הדגיש כי חמש שנים לאחר הרצח, העולם מבין טוב מתמיד שמולדת בטוחה עבור העם היהודי היא לא דקדקנות מוסרית, אלא צורך אסטרטגי. "חמש שנים לאחר מכן, אנחנו אסירי תודה לבעלי הרצון הטוב, הרבים מספור - ולארגונים החדשים, כמו מרכז רבין - שמקדמים את חזונו של יצחק למזרח תיכון שבו שלום הוא משהו שאנשים יכולים לחיות ולהנות ממנו", אמר.

לדברי הנשיא האמריקאי "אנו יודעים טוב מתמיד שחזונו לא מיועד לקלי הדעת וגם לא לרפי הלב. אנחנו גם יודעים שהשלום דורש אומץ, שותפות והתפשרות".

"כל אלה מאיתנו שהיינו חבריו עדיין מבכים את מותו. אנו חשים בהיעדרו. הזמן שחלף לא הועיל להקל את הכאב בליבנו. אבל אנחנו יודעים שאל לנו לשקוע בצער או בציניות. מטרתנו, כמו שיצחק לימד אותנו, היא לא להנציח את הצער, אלא לסיים אותו", אמר.

קלינטון המשיך והדגיש כי "כחבריו, אחריותנו בימים, בחודשים ובשנים הבאות היא להתמיד עד ש"לא יישמע עוד חמס בארצך". בחמש השנים שעברו ראינו נצחונות - וטרגדיות - במסלול השלום. ראינו ימים קשים ואין ספק שעוד ימים קשים לפנינו. אם נוכל לעמוד בפניהם, עם שמץ מחזונו של ראש הממשלה רבין ומנחישותו, אין ספק שנעשה צדק עם זכרו".

ולבסוף פנה למצלמה ואמר בעברית: "חבר, לעולם לא נשכח אותך".

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully