שיאי הסערה: מינוס 14.2 בגולן, רוח של 112 קמ"ש

השירות המטאורולוגי פרסם את סיכום המערכת החריגה שפקדה את האזור. בבארי שבאשכול סגרו את כמות הגשם לחורף כולו ובבית דגן עומדים על 95%. בנגב ירדה בסערה שליש הכמות השנתית. במרום גולן - שיא הקור מאז תחילת המדידות

12/01/2015

הסערה - שלב הסיכומים: היום, אחרי שבוע של גשמים, קור, שיטפונות ושלגים נרחבים - אפשר כבר לומר שהמערכת המשמעותית שהשפיעה על האזור שיפרה בצורה משמעותית את מאזן המשקעים העונתי. הודות לכמויות הגשמים - יש מקומות בארץ, דוגמת בארי שבחבל אשכול, שכבר עברו את ממוצע המשקעים לחורף כולו.

כמויות המשקעים היו משמעותיות בכל הארץ. במישור החוף נמדדו 150-100 מילימטרים, בהרי הצפון, בהרי המרכז ובעמקי הצפון מדדו 170-80 מ"מ, בכינרת כ-90 מ"מ, בצפון הנגב 90-50 מ"מ ואפילו במרכז הנגב נרשמו בין 20 ל-30 מ"מ – כמות שהיא כשליש הכמות השנתית הממוצעת באזור זה. ברוב חלקי הארץ כמויות הגשם עד עתה קרובות לממוצע ינואר כולו, או אפילו עוברות אותו. בצפון הנגב מדובר על פי 1.7 מהממוצע החודשי, כשיותר מחצי חודש עוד לפנינו.

גם מבחינת כמות הגשם המצטברת מתחילת החורף ועד כה התמונה מעודדת מאוד. ברוב הארץ הכמות עוברת את הממוצע לתקופה זו של השנה. בצפון הנתונים מראים כמות של 150%-120% מהממוצע, במרכז ובדרום יש אפילו תחנות שבהן הגיעו ל-200% יחסית לתקופה. במישור החוף המרכזי והדרומי ירדו יותר מ-90% מהמשקעים לחורף כולו (בית דגן לדוגמה עם 95%, נגבה עם 94% ובארי עם 108%).

עוד בוואלה!

תסמכו עליו: חומוס סלק משוגע (ומטמטם) של עומר מילר

וואלה! אוכל בשיתוף יכין
גולש בשלג בגולן(צילום: ג'יני, חמד אלמקת)

המערכת הביאה עמה כאמור הרבה מאוד שלג. בחרמון הצטבר בחלק העליון כמטר וחצי, בצפון הגולן הצטבר כחצי מטר, בגליל העליון עד 40 ס"מ, בהרי המרכז כ-15 ס"מ, בירושלים כעשרה ס"מ ובהר הנגב סנטימטרים בודדים. השלג הגיע גם לאזורים שלא הורגלו לכך בשנים האחרונות. בין היתר ירד שלג במקומות נמוכים בצפון מזרח הארץ דוגמת מטולה וכפר גלעדי. רק ארבע או חמש פעמים ב-80 השנים האחרונות הצטבר שלג על הקרקע בשולי עמק החולה בגובה 300 מטרים מעל פני הים. לאחרונה קרה הדבר ב-1992. ב-9 בינואר דווח על פתיתים אפילו בנהריה שלחוף הים התיכון.

במהלך הסערה, פרט לרוחות העזות שהביאו לנזקים במיוחד בתחילת המערכת, הדבר שבלט היה הקור המקפיא שהגיע מרוסיה. טמפרטורות המקסימום בשישי האחרון הגיעו ל-2-0 מעלות בהרי הצפון, ל-3-2 בהרי המרכז ול-8-7 במישור החוף, בשפלה, בצפון הנגב ובעמקי הצפון. מהשירות המטאורולוגי נמסר כי טמפרטורות כה נמוכות ביום נמדדו רק כמה פעמים בודדות בעבר. מאז 1950 נספרו שלושה או ארבעה אירועים כאלה, ולאחרונה קרה הדבר בסערה הגדולה של דצמבר 2013. הלילה שבין שישי לשבת היה קר בצורה קיצונית. בהרי הצפון והמרכז נמדדו טמפרטורות מינימום של מינוס שתיים עד מינוס חמש, בעמקי הצפון של מינוס אחת עד מינוס שתיים ובחוף של 1-3. בתחנה במרום גולן שבצפון הגולן נמדדה טמפרטורת מינימום של מינוס 14.2 מעלות. זו הטמפרטורה הנמוכה ביותר מאז שהתחילו שם המדידות לפני 35 שנים. בסופה של 2013 נמדדו שם "רק" מינוס 13.6.

בנוגע לשיא רוח: במעלה גלבוע נמדדה מהירות רוח מרבית של 92 קמ"ש, ומשב מרבי של 112 קמ"ש. בצפת בהר כנען נמדדה מהירות מרבית של 92 קמ"ש ומשב מרבי של 104 קמ"ש.

מצפה רמון מושלגת(צילום: תמונות גולשים, תיקי עוזר)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully