וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גרפיטי בבית הכנסת הגדול בירושלים: "בקשו כפרה על הכיבוש"

16.9.2002 / 9:03

באותיות גדולות נכתב: "עשקנו, הרעבנו ורצחנו"; לפני תפילת נעילה, קרא הרב הראשי לישראל: אני פונה לריבונו של עולם שיסלח למי שעשו זאת - הם נראים לי יהודים הזקוקים למחילה

כתובת גרפיטי נגד כיבוש השטחים רוססה במהלך יום הכיפורים מול רחבת בית הכנסת הגדול בירושלים. אלמונים כתבו באותיות גדולות: "אשמנו, עשקנו, הרעבנו ורצחנו. בקשו כפרה על הכיבוש".

סגן נשיא בית הכנסת, עורך הדין זלי יפה, ביקש מהרב הראשי, ישראל לאו, להתייחס לנושא לפני תפילת הנעילה. "עצם הדבר מחפיר ומעורר שאט נפש", אמר הרב. "עם זאת, אני פונה לריבונו של עולם ומבקש גם מכם שבתפילותינו אליו לגמר חתימה טובה - נבקש מאבינו מלכנו חותמנו לחשוב גם על אלה שכתבו את הכתובת הזאת. הם נראים לי כיהודים שזקוקים למחילה וסליחה. כל ישראל ערבים זה בזה. אני מבקש מכולנו לשאת תפילה גם עבורם, שיימחל להם החטא הזה, של כתיבה בעצם היום הקדוש, בליבה של ירושלים, ברחבת בית הכנסת בצורה כל כך חד צדדית".

במוצאי החג הגישה הנהלת בית הכנסת הגדול תלונה במשטרת הבירה. עו"ד זלי יפה, אמר בראיון לקול ישראל, כי כשטילפן למשטרה, היומנאית לא האמינה למשמע אוזניה, "וביקשה שאקריא לה את הכתובת יותר מפעם אחת".

"מה שאומר הרב הראשי - עבורנו אורים ותומים. ואנחנו סולחים", אמר יפה. לדבריו, המעשה מבטא "חוסר גבולות של הויכוח הפוליטי. זו ירידה ל'ביב השופכין' של הויכוח הפוליטי. זה נעשה ביום הקדוש ביותר, ביום שאנחנו מתפללים לעילוי נשמתם של קדושי השואה וחללי צה"ל, ביום שפרצה מלחמת יום הכיפורים".

יפה ציין כי "כאשר נכתבו כתובות נאצה בבתי כנסת בחוץ לארץ במהלך חגים יהודיים - העיתונים בחו"ל והמערכת הפוליטית הזדעזעו. והנה אנחנו היהודים עושים לעצמנו מה שהגויים מתרגשים ממנו".

אבנים לעבר מתפללים ואמבולנסים

במהלך יום הכיפורים נרשמו במספר ערים מקרים של ידויי אבנים על אמבולנסים והפרעה לצוותי מגן דוד אדום. התקריות אירעו בכרמיאל, נתניה, מצפה רמון ובאר שבע ובוצעו בעיקר על ידי בני נוער.

כתב "הארץ" יהונתן ליס, מוסיף:

אבנים הושלכו אמש גם לעבר מתפללים יהודים בשכונת גילה בירושלים, מכיוון הכפר שועפת הסמוך. ילד נפצע קל מאוד. אבנים הושלכו גם באזור שער שכם, לעבר קבוצת מתפללים יהודים שהיו בדרכם לתפילת יום הכיפורים בכותל המערבי. איש לא נפגע.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully