וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בוש: לאחר הספירה החוזרת יוכח כי ניצחתי

8.11.2000 / 20:21

הערכה: ספירת הקולות החוזרת בפלורידה תסתיים מחר בערב; גם אז לא בטוח שהתוצאות יהיו סופיות; בוש וגור ייאלצו להמתין לקולות אזרחי פלורידה שהצביעו מחוץ לארה"ב; גור בתגובה: "אין למהר בספירת הקולות"

בלילה שבין חמישי לשישי אמורה ארה"ב לדעת מי יהיה נשיאה הבא. הממונה על הבחירות בפלורידה, המהווה כעת לשון מאזניים בבחירות, הודיע היום כי ספירת הקולות החוזרת במדינתו תסתיים עד אז. יחד עם זאת הקולות של מצביעי פלורידה ששוהים מעבר לים יגיעו למדינה בתוך עשרה ימים ולכן לא ייספרו עד יום שישי. הם עשויים להשאיר את המירוץ פתוח עד לספירת הקול האחרון.

הערב טען המועמד הרפובליקני, ג'ורג' בוש, כי לאחר שתסתיים הספירה החוזרת בפלורידה יתברר כי הוא מנצח. בתגובה אמר גור כי "אין למהר ויש לספור את התוצאות החוזרות של ההצבעה בדייקנות וביסודיות".

לפי החוק בפלורידה ספירת הקולות החוזרת מתבצעת אוטומטית כשהפער בין שני המתמודדים נע בין אחוז לחצי אחוז. לפי ספירת הקולות הראשונה בפלורידה המועמד הרפובליקני, ג'ורג' בוש הבן, זכה ב-2,909,136 קולות ואילו המועמד הדמוקרטי, אל גור, קיבל 2,907,351 מהקולות. הפער בין השניים עומד על 1,785 קולות בלבד, דבר שמחייב ספירה חוזרת.

67 מפקחים יבצעו את הספירה החוזרת בפלורידה שתתקיים תחת עיניהם הבוחנות של שופט המחוז, חבר ועדת הבחירות ונציג של התקשורת. את המחוזות הקטנים בפלורידה, שבהם ההצבעה לא התבצעה באמצעות מחשב, יאלצו לספור ביד, אולם ועדת הבחירות במדינה מבטיחה כי הדבר לא יעכב את התוצאות.

בינתיים התקבלו מספר תלונות על בעיות בהצבעה בפלורידה. מקורות רשמיים במחוז חוף פאלם דיווחו כי קיבלו תלונות על קשיים בהצבעה. מספר מצביעים אמרו כי בגלל טעות בטפסי ההצבעה הם נתנו את קולם למועמד הרפורמיסטים, פט ביוקנן, במקום לאל גור.

במטה הבחירות של גור אמרו כי יקבלו את תוצאות הספירה החוזרת כל עוד היא תתבצע בהגינות ובמומחיות. במטה של בוש לא שוקלים את האפשרות שהספירה החוזרת תוציא את מועמדם כשידו על התחתונה. ראש הקמפיין של בוש אמר היום: "אנחנו מקווים ומאמינים כי הנשיא של ארה"ב כבר נבחר. הם עדיין סופרים את הקולות, אבל אני בטוח שכשהכל יסתיים אנחנו ננצח".

נשיא ארה"ב, ביל קלינטון, אמר הערב בתגובה ראשונה על תוצאות הבחירות עד כה כי "כנראה יקח עוד זמן מה עד שנדע מה בחרו אזרחי ארה"ב". קלינטון שלח ברכות לשני המתמודדים ואמר כי יברך את המנצח באופן אישי במועד הכרזת התוצאות הסופיות.

החופים של בוש; היבשה של גור

כמעט בכל המדינות כבר נקבע המנצח בבחירות. בוש קיבל את תמיכת רוב מדינות הדרום, ביניהן מערב וירג'יניה, מיזורי, ובמדינת הבית של אל גור, טנסי. אפילו במדינתו של הנשיא ביל קלינטון, ארקנסו, שכנע בוש את הבוחרים שלא להצביע ל"חברו של הנשיא". בוש ניצח כמובן במדינת הבית שלו, טקסס.

גור ניצח במדינות לא פחות חשובות ביניהן, ויומינג וקליפורניה. לאורך החוף המזרחי זכה גור בניצחון בוושינגטון הבירה, ניו יורק ופנסילבניה וכן במדינות האגמים הצפוניות, בהן אילינוי. הניצחון באילינוי העניק לדמוקרטים תקווה, כיוון שמדינה זו נחשבת כזו שתוצאות הבחירות בה, "מנבאות" מי ייבחר לנשיאות.

עד עתה קיבל גור 260 אלקטורים ואילו בוש 246. השניים ממתינים ל-25 האלקטורים של פלורידה שיכריעו את הכף ויעבירו אותם את מחסום 270 האלקטורים שיעניק להם את הנשיאות.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully