וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

טיפה מרה מתוקה

8.11.2000 / 14:59

מחקר חדש מצא קשר בין נטייה לאלכוהוליזם וזלילת ממתקים; במחקר נבדקו תאומים שדיווחו כי לאחר שתיית אלכוהול הם מתקשים לשלוט בדחף למתוק; תוצאות המחקר עשויות לסייע באיבחון צעירים עם נטייה גנטית לאלכוהוליזם וכן בגמילת שתיינים

מאת מוטי גל

מחקר שנערך בתאומים זכרים מצא קשר בין כמיהה לדברי מתיקה ונטייה לאלכוהוליזם. החוקרים סוברים כי הסיבה לכך היא גנטית. חוקרים מאוניברסיטת צפון קרוליינה מצאו כי גברים שמתקשים לשלוט בצורך לממתקים עלולים להתקשות בפרידה מהטיפה המרה.

כבר לפני מספר שנים מצאו החוקרים עדות ראשונה לקשר בין אלכוהוליזם לכמיהה למתוק. הנבדקים טעמו מגוון ריכוזים של סוכר מומס במים. אז מצאו החוקרים כי על אף הבדלים בתנאי המחיה של הנבדקים, תאומים המשיכו לחלוק את אותן העדפות לאלכוהול ומתיקה.

עתה בדקו החוקרים 19 זוגות של תאומים שלא אובחנו כאלכוהוליסטים. אלו שדיווחו על שתייה מרובה של אלכוהול מעת לעת התקשו לשלוט בדחף לדברי מתיקה. הם דיווחו על כמיהה עזה למתוק, במיוחד כשהיו עצבניים או עצובים. הנבדקים דיווחו כי האמינו שדברי המתיקה יסייעו להם לחוש טוב יותר.

לדעת החוקרים, מבחני דחף לדברי מתיקה שאורכים כ-10 דקות עשויים להיות הצעד הראשון באבחון אלכוהוליזם. באמצעות מבחנים כאלו, ניתן יהיה לאבחן צעירים בעלי נטייה גנטית לאלכוהוליזם על מנת שניתן יהיה לעצור בזמן את המירוץ המסוכן אחר הטיפה המרה.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully