וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסות העולם בעמדת המתנה

8.11.2000 / 12:34

רוב הבורסות הגיבו בחיוב להודעת הטלוויזיות כי בוש ניצח בבחירות, אולם כעת חזרו המשקיעים לעמדת המתנה; הערכות: נצחונו של בוש יקפיץ את מניות התרופות, הנפט והטבק

חוסר ודאות בכל הבורסות בעולם, בעקבות פרסום הידיעה כי ניצחונו של המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב, ג'ורג' וו. בוש, על המועמד הדמוקרטי, אל גור, אינו ודאי וכי הקלפיות בפלורידה יספרו בשנית.

החוזים העתידיים עלו לאחר שהטלוויזיות הכריזו על בוש כזוכה בבחירות לנשיאות ארה"ב, אולם איבדו את העליות לאחר שנודע כי תערך ספירה נוספת של קלפיות פלורידה. "השווקים אוהבים ודאות, ועד שתהיה תוצאה סופית וברורה, כולם חזרו לעמדת המתנה", כך אמר הבוקר לסוכנות רויטרס אדוארד גול, מנהל בית ההשקעות ג'פריס.

תוכניותיו של בוש לקצץ במסים, לנהוג במדיניות מקילה לגבי רגולציה של שוק התרופות ולהתנגד למונופולים, אמורות להרים את שוק המניות, אם אכן בוש יבחר, כך מעריכים מומחים בשוק ההון.

החוזים העתידיים לדצמבר על נאסד"ק 100 עלו ב-1 ל-3315, חוזים עתידיים על המניות התעשייתיות של הדאו עלו ב-47 ל-11,080 והחוזים לדצמבר על מדד ה-500 של פור אנד סטנדרט עלו ב-1.5 ל-1445.5.

בכל מקרה, למרות שבוול סטריט אומרים שניצחון של בוש טוב לשוק המניות, הוול סטריט לא צפוי להגיב לרעה על בחירתו של אף אחד מהמועמדים.

עליות מתונות באירופה

עליות השערים שפתחו את המסחר בבורסות המרכזיות באירופה הבוקר, התמתנו עם פרסום הידיעה כי נצחונו של בוש אינו סגור.

מדד ה-FTSE 100 בלונדון עלה ב-0.3 אחוז כשמובילות העליה הן החברות סמית'קליין ביצ'ם ובריטיש אמריקן טובקו. בפריז, עלה מדד ה-CAC 40 ב-0.5 אחוז ומדד ה-Xetra Dax בפרנקפורט עלה ב-0.4 אחוז. מדד ה-FTSE Eurotop 300 האירופאי, מדד החברות האירופאיות הגדולות, עלה ב-0.1 אחוז, כשסקטור התרופות עלה ב-1.1 אחוז. ניצחון בטוח של בוש היה מוריד נטל כבד ממניות התרופות, הטבק והנפט, שצפויות להתמודד עם מדיניות קשוחה במידה והמועמד הדמוקרטי יזכה בנשיאות.

המטבע האירופאי, היורו, עלה אחרי ירידות בתחילת המסחר הבוקר באירופה, לאחר שבפלורידה הודיעו כי הקלפיות שם ייספרו בשנית וניצחונו של בוש אינו וודאי. היורו צנח הבוקר לרמה הנמוכה ביותר בשבוע האחרון של 85.45 סנט, לאחר היוודע ניצחונו של בוש הבוקר. מאוחר יותר הוא התאושש ועלה לרמה של 85.8 סנט. גורמים בשוק המט"ח באירופה מעריכים כי בוש יהיה פחות מוכן לתמוך במדיניות הבנק האירופאי המרכזי להתערב בשווקי המטבע הבינלאומים כדי להביא להתחזקות היורו.

ההאנג סנג הפך מעליה לירידה

כרבע שעה לאחר היוודע תוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב, הפך מדד ההאנג סנג של בורסת הונג קונג מעליה של כחצי אחוז לירידה דומה.

בורסות המניות של טוקיו וקוריאה נסגרו לפני פרסום הידיעה כי המועמד הרפובליקני, ג'ורג' וו. בוש, ניצח והמסחר בהם נסגר בעליות שערים מתונות: מדד הניקיי עלה ב-0.4 אחוז (מובילות עליית הניקיי הן החברות הונדה וסוני) ומדד הקוספי בקוריאה עלה ב-0.8 אחוז. מניות טוקיו נתמכו בציפיות שוול סטריט לא יגיב לרעה לניצחון של אף אחד מהמועמדים בבחירות לנשיאות ארה"ב. גם המועמד הדמוקרטי, אל גור, וגם בוש נחשבים לאוהדי הכלכלה החדשה.

מניית הונדה עלתה ב-1.5 אחוז, לאחר שדיווחה על ירידה של 12 אחוז ברווח החצי-שנתי. הין החזק פגע בחברה, אולם פגיעתה רוככה בידי מחזור מכירות גבוה. מזדה עלתה ב-1.2 אחוז וטויוטה ב-1.8 אחוז. מניית סוני עלתה באחוז.

2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully