וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברק שינה החלטתו: ועדת חקירה ממלכתית תבדוק האירועים במגזר הערבי

8.11.2000 / 12:12

מזכיר הממשלה הגיש בקשה רישמית לבית המשפט העליון למנות את חברי הוועדה; ח"כ אחמד טיבי: "זה צעד בכיוון הנכון"; ח"כ עוזי לנדאו: "ההחלטה נובעת ממניעים פוליטיים"; המשטרה: נהפוך לשק חבטות, הפוליטיקאים יגלגלו את האשמה לעברנו

ראש הממשלה, אהוד ברק החליט היום למנות ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת האירועים במגזר הערבי שהתרחשו בחודש האחרון. מזכיר הממשלה, יצחק הרצוג, הגיש בשעות הצהריים פנייה רישמית לשופט בית המשפט העליון, אהרון ברק, שיפעל בהקדם למינוי הוועדה.

ראש הממשלה, התנגד עד כה להקמת ועדה ממלכתית והסכים לכונן רק ועדת בדיקה. הוא שינה את החלטתו לאחר התייעצות עם השופט ברנר, שמונה לעמוד בראש ועדת הבדיקה והמליץ לברק לשנות את אופי הוועדה, והמלצתו של השר מתן וילנאי המכהן כיו"ר מטה החירום לטיפול במצב הציבור הערבי.

השר וילנאי בירך על החלטת ראש הממשלה ואמר לקול ישראל כי תפקידה של הוועדה יהיה "להגיע לחקר האמת ולהבין בדיוק מה קרה שם מבלי לנסות ולהסתיר שום דבר. יכול להיות שייפגעו בה אנשים אבל נדע איך לטפל בנושאים האלה".

חברי הכנסת הערבים בירכו גם הם על החלטת ראש הממשלה וביקשו לשחרר מיד את כל הערבים שנעצרו במהומות. ח"כ אחמד טיבי אמר בתגובה כי "הוא מקווה שהוועדה תיתן מענה לשאלות הקשות מאוד שיש למשפחות ההרוגים. זה צעד בכיוון הנכון".

במשטרת ישראל, קיבלו את ההחלטה בזעם רב. מקורות במשטרה סיפרו לגלי צה"ל כי הפוליטיקאים מכרו את המשטרה על מנת לרצות את ערביי ישראל. "המשטרה תהפוך לשק חבטות, ואין ספק שגם בוועדה ירחצו הפוליטיקאים בנקיון כפיהם ויגלגלו את האשמה לעבר השוטרים". טענו במשטרה.

תגובות נזעמות נשמעו גם במפלגת הליכוד. בתגובה רישמית של המפלגה נכתב כי ההחלטה מייצגת "כניעה של ברק לקיצונים של ערביי ישראל". ח"כ עוזי לנדאו האשים את ברק כי ההחלטה נובעת ממניעים פוליטיים. "ברק רוצה לגייס מחדש את הקול הערבי כדי שיצביעו עבורו בבחירות הבאות", אמר לנדאו. ואילו במפד"ל אין תמימות דעים, בעוד שח"כ שאול יהלום גינה את ההחלטה, עמיתו ח"כ זבולון אורלב ברך עליה.

יו"ר מר"צ, יוסי שריד, אמר בתגובה כי "חבל שההחלטה היא בגדר סוף מעשה בחוסר מחשבה תחילה". שריד תקף את הממשלה על שעיכבה את החלטתה. "הממשלה שוב מוצאת את עצמה כשהיא נגררת במקום שתיזום ותוביל", אמר.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully