וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ההפרש בפלורידה: מאות קולות בלבד

8.11.2000 / 11:21

הקרב המותח בהיסטוריה: אמריקה והעולם כולו ימתינו לספירה החוזרת בפלורידה המחוייבת לפי החוק בשל ההפרש הזעום; 5,000 קולות עדיין לא נספרו; הספירה החוזרת תחל מחר בבוקר ועלולה להימשך 10 ימים; הקלישאה "מחכים לקולות הימאים" מעולם לא היתה רלוונטית יותר

הבחירות לנשיאות ארה"ב הופכות למותחן הוליוודי משובח: לאחר שנראה כי הקרב כבר הוכרע, הודיע פקיד הבחירות בפלורידה, מדינת המפתח שהזוכה בה זוכה בנשיאות, כי הקולות ייספרו מחדש, כיוון שישנם כ-5,000 קולות שטרם נספרו - כגון אלו של אזרחים שהצביעו בחו"ל - מספר גדול יותר מההפרש בין המועמדים, העומד על מאות קולות בלבד לטובתו של בוש. תהליך הספירה המחודשת יחל מחר והוא עשוי להימשך מספר ימים.

מניין הקולות לטובת בוש במדינה הוא 2,904,461. לטובת גור הצביעו 2,903,255 איש. אם התוצאות יישארו על כנם, ניתן לומר שמה שהכריע את הכף הם שלושת האחוזים בהם זכה ראלף ניידר, שמנעו את הניצחון מגור.

25 האלקטורים של מדינת השמש המערבית הם המכריעים, כיוון שאיתם יש לכל אחד מהמועמדים את 270 האלקטורים הנחוצים לזכיה בקרב. ללא פלורידה יש כרגע לבוש 246 אלקטורים ולגור 249. עדיין אין תוצאות רשמיות משתי מדינות - ויסקונסין ואורגון - אבל הן לא ישפיעו על המירוץ.

עד כה נספרו 96 אחוז מהקולות בכל רחבי ארה"ב. המניין הכללי מורה על יתרון מספרי לגור: הוא זכה ב-47,368,827 קולות, לעומת 47,266,032 בהם זכה בוש. עם זאת, יש לזכור כי מה שמכריע את הקרב הוא מספר האלקטורים, כלומר הניצחון במדינות השונות, ולא ניצחון במניין הקולות הכללי. אבל לנתון זה משמעות אחרת: אם יזכה בוש, הוא יהיה נשיא שזכה לתמיכה של מיעוט הקולות, דבר שמנוגד ל"רוח הדמוקרטית", וקרה רק פעם אחת בהיסטוריה, בבחירות של 1888.


מרוץ צמוד כזה לא זכרו בארה"ב: אפילו הקרב בין ניקסון לקנדי, שנגמר בניצחון 303 לקנדי לעומת 219 לניקסון, נראה ברור למדי לעומת מה שארע הלילה.

המועמד הרפובליקני ג'ורג' בוש, היה הראשון מהשניים לחצות את קו 200 האלקטורים בדרך ל-270 הנחוצים על מנת לזכות בנשיאות.
בוש ניצח במרבית מדינות הדרום, במערב וירג'יניה, מיזורי, ניו המפשייר. הוא נתן מכה קשה לגור, כשניצח במדינת הבית של המועמד הדמוקרטי - טנסי. אפילו במדינתו של הנשיא קלינטון- ארקנסו, שיכנע בוש את הבוחרים שלא להצביע 'לחברו של המושל'. ניצחון לבוש נרשם גם בלואיזינה, נברסקה, וויומינג דקוטה ודרום דקוטה. מדינות נוספות שהעניקו לבוש ניצחון: קנטאקי, אינדיאנה, צפון קרוליינה, מדינת הבית שלו טקסס, אוקלהומה, מיסיסיפי, קנזס ואלבאמה.

לילה של מהפכים

גור, שבמהלך הערב פתח ביתרון, ניצח במדינות לא פחות חשובות, ביניהן קליפורניה, פנסילבניה, ניו יורק ואילינוי. בשלב מסויים, בשעות הלילה המוקדמות הודיעה רשת סי.אן.אן כי גור זכה בפלורידה, מה שהעניק לו לפחות לדקות ארוכות את תואר הנשיא העתידי. אולם לאחר שעות ספורות חזרה בה הרשת מההודעה, והכריזה "אין החלטה".

ניצחונו של גור באילינוי השיב את התקווה לדמוקרטים, זאת מאחר ובסטטיסטיקת הבחירות בארה"ב נזכרת אילינוי כמי שמאז תחילת המאה 'ניבאה' בתוצאות הבחירות לנשיאות את מי שלבסוף הפך לכזה. גור ניצח גם בניו ג'רזי, במאסצ'וסטס, במרילנד, בקונטיקט, בקולומביה, ובוורמונט.

קלינטון יעזוב את הבית הלבן ב-20 בינואר. עד אז אמורה אמריקה לדעת מי הנשיא שלה.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully