וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הנשיא ג'ורג' בוש השני

8.11.2000 / 9:35

בתולדות ארצות הברית תיזכר מערכת הבחירות הנוכחית כמותחת ביותר ורצופה עליות וירידות; פלורידה, כצפוי, היתה מדינת המפתח בדרך לבית הלבן, והיא שהעניקה לבוש את הניצחון המיוחל; אופוריה אצל הרפובליקנים, דרישה לספירה חוזרת בקרב הדמוקרטים

המרוץ הדרמטי ביותר שידעה ארה"ב הסתיים בניצחונו של מושל טקסס ג'ורג' בוש השני.

מדינת פלורידה העניקה לבוש את הניצחון המיוחל, לאחר ערב מורט עצבים, והוא יהיה הנשיא ה-43 של ארצות הברית.

בקרב הדמוקרטים כבר נשמעת דרישה לספירה חוזרת של הקולות. שלושת האחוזים בהם זכה נאדר הם שמנעו את הניצחון מהדמוקרטים.

25 האלקטורים של מדינת השמש המערבית 'הלכו' לבסוף לזכותו של בוש לאחר מאבק מתיש והעניקו לו את מכסת 270 האלקטורים להם נדרש כדי להתיישב בכס הנשיאות. בוש השיג סך הכל 271 אלקטורים. סגן נשיא ארה"ב אל גור, ייאלץ להיפרד מהבית הלבן, לאחר שהשיג רק 249 אלקטורים.

המירוץ היה כאמור צמוד ומתיש עד לרגע ההכרעה האחרון. מרוץ צמוד כזה לא זכרו בארה"ב: אפילו הקרב בין ניקסון לקנדי, (שנגמר בניצחון 303 לקנדי לעומת 219 לניקסון), נראה ברור למדי לעומת מה שארע הלילה.

המועמד הרפובליקני ג'ורג' בוש, היה הראשון מהשניים לחצות את קו 200 האלקטורים בדרך ל-270 הנחוצים על מנת לזכות בנשיאות.
בוש ניצח במרבית מדינות הדרום, במערב וירג'יניה, מיזורי, ניו המפשייר. הוא נתן מכה קשה לגור, כשניצח במדינת הבית של המועמד הדמוקרטי - טנסי. אפילו במדינתו של הנשיא קלינטון- ארקנסו, שיכנע בוש את הבוחרים שלא להצביע 'לחברו של המושל'. ניצחון לבוש נרשם גם בלואיזינה, נברסקה, וויומינג דקוטה ודרום דקוטה. מדינות נוספות שהעניקו לבוש ניצחון: קנטאקי, אינדיאנה, צפון קרוליינה, מדינת הבית שלו טקסס, אוקלהומה, מיסספי, קנזס ואלבאמה.

הסי.אן.אן הכריז - גור זכה

גור, שבמהלך הערב פתח ביתרון, ניצח במדינות לא פחות חשובות ביניהן: קליפורניה, פנסילבניה, ניו יורק ואילנוי. בשלב מסויים, בשעות הלילה המוקדמות הודיעה רשת סי.אן.אן כי גור זכה בפלורידה, מה שהעניק לו לפחות לדקות ארוכות את תואר הנשיא העתידי. אולם לאחר שעות ספורות חזרה בה הרשת מההודעה, והכריזה "אין החלטה".

נצחונו של גור באילנוי השיב את התקווה לדמוקרטים, זאת מאחר ובסטיסטיקת הבחירות בארה"ב נזכרת אילנוי כמי שמאז תחילת המאה 'ניבאה' בתוצאות הבחירות לנשיאות את מי שלבסוף הפך לכזה. גור ניצח גם במועמד הדמוקרטי גור בניו ג'רזי, מאסצ'וסטס, מרילנד, קונטיקט, קולומביה, ו-וורמונט.

קלינטון יעזוב את הבית הלבן ב-20 לינואר. ג'ורג' בוש ייכנס לשם שוב, ולא בתור הבן של.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully