וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברק למנהיגי העולם: הפלסטינים מפירים הסכמים ואתם שותקים

8.11.2000 / 8:56

"ישראל מקיימת את כל מחוייבויותיה, בזמן שהעולם יושב בשקט לנוכח ההפרות הפלסטיניות", כתב ברק; היום יתקיים דיון לא רשמי באו"ם בבקשת הפלסטינים להצבת כוח בינלאומי בשטחים; בישראל הביעו שביעות רצון מהרכב הוועדה שהקימה ארה"ב לבדיקת האירועים האלימים

ראש הממשלה, אהוד ברק, שיגר איגרת לעשרות מנהיגים בעולם, בה הוא מוחה על שתיקתם לנוכח ההפרות הפלסטיניות של כל ההסכמים. "אני רוצה להבהיר חד משמעית שישראל מקיימת את כל מחוייבותיה, בזמן שהעולם יושב בשקט לנוכח ההפרות הפלסטיניות. השקט הזה מתפרש על ידי הפלסטינים כעידוד לעוד אלימות", כותב ברק.

באיגרת נכתב בנוסף כי "מאז פרוץ האלימות, הרשות הפלסטינית מנסה להחליף את תהליך השלום במאבק מזויין. הפלסטינים בחרו להתעלם מההצעות שישראל הסכימה לדון עליהם לראשונה בקמפ דיוויד, ובמקום זאת בחרו ללכת לנתיב האלימות. ישראל מילאה את כל התחייבויותיה כדי להראות על רצון טוב. לצערנו התגובה היחידה היתה המשך האלימות".

ערפאת ידרוש מקלינטון כוח בינלאומי

יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, יפגש מחר עם נשיא ארצות הברית, ביל קלינטון. היום יפגש ערפאת בקהיר עם נשיא מצרים חוסני מובראק, ולאחר מכן עם ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר בלונדון.

בפגישתו עם קלינטון צפוי ערפאת להתעקש על הדרישה להצבת כוח משקיפים בינלאומי בשטחים. ארה"ב כבר הודיעה על התנגדותה להצבת כוח כזה. סעיב עריקאת, המתלווה לערפאת לארה"ב, אמר כי הכוח הבינלאומי צריך לפעול גם במזרח ירושלים.

בקשה רשמית של הרשות הפלסטינית להצבת הכוח הבינלאומי הוגשה למזכ"ל האו"ם, קופי ענאן, לפני עשרה ימים. הרשות דורשת הצבת 2,000 חיילים ש"ייגנו על האוכלוסיה הפלסטינית מפני ההתקפות הישראליות". ענאן כבר הבהיר כי שליחת כוח בינלאומי דורשת הסכמה של שני הצדדים, וידוע כי ברק מתנגד לכך, ושעל כן לא ניתן לשלוח כוח שכזה.

דיון לא רשמי בבקשת הרשות צפוי להתקיים היום במועצת הבטחון של האו"ם. במידה ותקויים ישיבה רשמית, ינסו הפלסטינים להביא לידי החלטה שתכפה על ישראל שיגור כוחות בינלאומיים לשטחים, בניגוד לרצונה. ישראל קיבלה הבטחה מהאמריקאים כי במידה וההצעה תגיע להצבעה תטיל עליה ארה"ב וטו.

בישראל הביעו שביעות רצון מהרכב הוועדה שהקימה ארה"ב לבדיקת האירועים האלימים בשטחים. זאת, למרות שהרשות הפלסטינית הצליחה "לכופף" את ידה של ארה"ב, ומנעה את מינויו של מזכיר המדינה האמריקאי, וורן כריסטופר, לראשות הוועדה, בטענה כי הוא פרו ישראלי. בראש הוועדה יעמוד חבר הקונגרס לשעבר ג'והן מיטשל, מאדריכלי הסכם השלום בצפון אירלנד. בוועדה יהיו חברים גם שר החוץ של האיחוד האירופי, חוויר סולאנה, נשיא טורקיה לשעבר, סולימן דמירל, שר החוץ הנורבגי, תןר ביורן יגלנד, והסנטור האמריקאי לשעבר וורן רודמן.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully