וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפרקליטות מודה: עמוס ברנס לא רצח

ורד כהן-ברזילי

12.9.2002 / 10:10

המדינה הודיעה הבוקר כי היא חוזרת בה מכתב האישום נגד ברנס, שהורשע ב-76' ברצח החיילת רחל הלר; העליון הורה השנה לקיים לו משפט חוזר; ברנס יכנס הערב מסיבת עיתונאים

המדינה הודיעה הבוקר לבית המשפט המחוזי בנצרת כי היא חוזרת בה מכתב האישום שהגישה נגד עמוס ברנס. ברנס הורשע בשנת 1976 ברצח החיילת רחל הלר, שגופתה נמצאה באזור קיסריה שנתיים לפני כן. בית המשפט העליון קבע במרץ 2002 כי יש לערוך לו משפט חוזר בשל ליקויים שנפלו במשפטו. משמעות הודעת הפרקליטות הבוקר היא כי נמחקו אישומי הרצח נגד ברנס.

בהודעת הפרקליטות נכתב, כי למרות שיש ראיות לכאורה נגד ברנס, "אין כיום עניין ציבורי המצדיק נסיבות ניהול משפט חוזר נגדו". בן יתר השיקולים, נלקחו בחשבון העובדות כי הליך של משפט חוזר יתחיל למעלה מ-25 שנה לאחר תחילת ההליך המשפטי המקורי, וידרוש משאבים רבים. בנוסף, טוענים בפרקליטות, ברנס שוחרר כבר לפני 20 שנה לאחר שקיבל חנינה, "ונראה שאינו מהווה כיום סכנה לציבור".

לטענת משרד המשפטים, פרקליטת המדינה עדנה ארבל, שוחחה עם אמה ואחיה של החיילת רחל הלר ז"ל, שהודיעו כי הם מקבלים את החלטה. לטענת הפרקליטות, השניים ציינו כי ניהול משפט חוזר יכביד עליהם מאוד. החלטת הפרקליטות ניתנה על דעת היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין.

פרקליטיו של עמוס ברנס, עורך הדין עמי קובו ועורך הדין ד"ר דייויד וינר מהסנגוריה הציבורית, אמרו היום בתגובה כי "אחרי 30 שנות מאבק, נקבע שעמוס ברנס חף מפשע. חשוב לציין שאין ולא היתה שום ראיה חיצונית שקושרת את עמוס ברנס למעשה. הראיה היחידה שהיתה היא ההודאה שנגבתה ממנו על ידי המשטרה בדרכים פסולות". ברנס צפוי לכנס מסיבת עיתונאים בשעות הערב.

"המשטרה נמנעה מלדבוק באופן מלא באמת"

החיילת רחל הלר, בת 19 מבת ים, נרצחה בליל ה-23 באוקטובר 1974. גופתה העירומה נמצאה בחולות ועליה סימני התעללות קשים. ברנס נעצר כחצי שנה לאחר מכן, הודה ברצח ואף שיחזר אותו. במשפטו טען, כי אולץ לעשות זאת בשל חקירה אלימה שעבר במשטרה, מניעת שינה והפעלת לחץ נפשי כבד. טענותיו נדחו במשפט, אולם ברנס המשיך לטעון לחפותו.

לפני כ-20 שנה הוחלט להעניק לברנס חנינה, ומאז ניהל מאבק ציבורי להוכחת חפותו. במרץ 2002 קבעה שופטת בית המשפט העליון כי יש לערוך לו משפט חוזר: "דומה כי אין חלוקים עוד שבטיפול המדינה בתיק הרצח בו הורשע ברנס נפלו פגמים... השקרים והפגמים שנחשפו במשפטו אינם בבחינת מעידה, או שקר נקודתי של עד זה או אחר. הם מעוררים חשש ממשי כי עודף רצון של המשטרה והתביעה "לסגור" את פרשת הירצחה של רחל הלר גרם להם לא פעם גם לא פעמיים להימנע מלדבוק באופן מלא באמת".

בהמשך כתבה: "אינני בטוחה עוד כלל ועיקר באשמתו או בחפותו של ברנס. אפשר שהמית את רחל הלר, אפשר שלא. בסופה של פרשה זו רק דבר אחד ברור לי, בהליך פגמים חמורים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully